-2
ezan
Yanlış anlaşılmaz elhamdülillah müslümanım ecevit döneminde ezan türkçe okutulmuş ben ilk duydugumda şok oldum türkçe okutulur mu bu napmış felan dedim sonra bi araştırdım türkçe okunduğunda caminin doluluk oranı %40lara kadar artmış sonradan mantıklı buldum cogumuz Ezan'ın bile anlamını bilmiyoruz ki sureler var ve insanlar anlamını duyduklarında camiye gitmiş  sizin düşünceleriniz nedir?Benim düşüncem ilk önce arabçanın okunup sonra türkçe şeklinde okunsa daha iyi olmaz mı ?
 • 0
  sudo 1 yıl önce
  Doğrusu dinin sadece ahlaki kısmını alıp, ibadet kısmını almamış biriyim, başta belirteyim. Ezan Türkçe okunduğunda camilerdeki doluluk oranı arttı olayı bana doğru gelmiyor. O dönemin getirdiği bir yalan ibare olduğuna inanıyorum. İslam'ın temeli Arapça'dır ve bence Arapça devam etmelidir. İnanan zaten inanmaya devam eder ki gerçekten inanmak için hareket eden biri Arapça ezanın Türkçesini araştırıp anlamını öğrenir. Elbette ki önce anlamını bilmek ve yorumlamak önemli. Türkçe okunsun veya Arapça olsun, insan anlamak için uğraşmadığı sürece dilin bir anlamı yok.
  0
  balbazar 1 yıl önce
  Haklısın bi bakımdan ama anlamını bilmeyen ugraşmayan insanları kazanmak değil mi amac onları namaza cekmek değil mi 5 vakit namazını kılan adam zaten ezan okunmadan camide oluyor.
 • 0
  nestor 1 yıl önce
  Kardeş her ne kadar türkçe olmasını istesem de türk gırtlak yapısı ve alfabemiz onlara benzemediği için ayrıca meal dediğimiz olay olduğu için-yani söylenen cümlenin tam anlamı çıkarılmıyor- ezanın arapça okunması daha makbul bence. Tamam anlamını bilmiyoruz ama özet olarak allah bizi namaz kılmaya camiye çağırıyor.
 • 0
  efendikaptan 18 gün önce
  bilgide bir yanlışlık var onu düzeltelim ki bir de araştırdım demişsin. türkçe ezan okunması ilk kez 1932 yılında gerçekleşti.dönemin cumhurbaşkanı mustafa kemal atatürk, başbakan ise ismet inönü'dür. hatta 1941 de arapça ezan okuyanlara hapis cezası verilmesi yasaya girdi. 1950 yılında başbakan adnan menderes'in çalışmalarıyla bu yasa kaldırılmıştır ve ezan dili serbest hale getirilmiştir. ecevit ile alakası yok konunun.


 • din ve bilim

  2 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  heisenberg12

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...