-1
muhteşem yüzyıl gerçekleri çarpıtıyor deyip diriliş ertuğrul'u övmek

Önceden söyleyeyim ''diriliş ertuğrul'' çok iyi bir dizi, gerek çekim kalitesi gerek oyuncularıyla. Benim değinmek istediğim nokta, halkımızın verdiği tepki ve bu tepkiyi veriyor oluşunun temel nedeni. Okurken monte carlo slender lacivert tüketiniz.

Nedir hocam bu tepki? Derdim ne?

Şimdi kardeşlerim, öncelikle ''sanat'' dediğimiz şey de bir kurgu vardır ve bu kurgu gerçek yaşamı ya da hayalgücünü kaynak alabilir. Tarihi roman, film ya da dizilerde alınan kaynak ''tarih'', dolayısıyla gerçek bir yaşamdır. Sanatçımız bu tarihi kişilik ve olaylarla kendi kafasında oluşturduğu bir takım düşünceleri bir araya getirir ve ortaya ''kurgu'' çıkar. Olay kurgu olduğu için sanatçımız isterse ertuğrul ile gündoğduyu boks arenasına çıkartır, kimse de ''sen niye bunu yapıyorsun kardeşim?'' demez. Çünkü adam zaten başından olayın ''kurgu'' olduğunu belirtmiştir. 

Muhteşem Yüzyıl bu kurgu dizilerinden biriydi ve tek bir amacı vardı: reyting! Bu reytingi oluşturmak için kullandığı bir yöntem vardı, fıstık gibi kızlar, koskoca cihan padişahının karı kız peşinde koşması ve aslında derdin karı değil aşk olduğu. Eksik bir şey yok gördüğünüz gibi. Güzel kızlar, aşk, entrika. Mis gibi en az 2 sezon garantili dizi senaryosu. Türk Milleti zekidir efendim, yemedi. Çıktı bağırdı. ''Sikerim sizi de yapacağınız sanatı da'' dedi. Dedi ve izlemeye çılgınlar gibi devam etti. Orası ayrı konu. Ama tepki verirken ne demişti? ''Kardeşim, öyle haremde dekolteli kızlar falan, padişahın sikmediği yok maşallah. Bu kadar da abartılmaz ki!''. Ki o dizi çıkmadan önce Kanuni'nin lüks ve zevk düşkünü bir padişah olduğu biliniyordu. Muhteşem Yüzyıl'ın reyting için hazırladığı muhteşem aşk, seks, entrika üçlüsü acayip tepkiler almıştı, ama tutmuştu. İnsanların verdiği tepki buydu. ''Yauv amuna goyayım padişah napsın o kadar karıyı yaav'' ''O ne öyle bir alay kızı doldurmuşlar oraya hepsi açık seçik, dekolteli falan.'' Halkımız seks'e gıcık olduğu için verdi bu tepkiyi. Cinselliğe olan ''ayıp'' bakışı nedeniyle verdi. Yani tarihin çarpıtılması değildi derdi. Elbette tepki verenler arasında tarihin çarpıtılması dolayısıyla tepki verenler vardı ama çoğunluk bu düşünce yüzünden karşı çıktı. Çünkü bahsettiğim çoğunluk haremde dekolteli kızlar olmasını ve padişahın hepsini tek tek elden geçirmesini atasına uygun görmüyordu, kendine yediremiyordu. Padişah gerçekten o kadar kızı götürmüş olsaydı da yediremeyecekti. Çünkü ona göre ''osmanlı'' vardı, ''devlet-i ebed müddet'' vardı, ''kanımız aksa da zafer islam'ın'' vardı. O da ne? Zafer ''isl'' kökünü kaldırmış ve dizide tamamen çok afedersiniz am'ın olmuştu. Bu da bize yakışmazdı. Bizde zafer devletindir, yüce türk milletinindir ya da yüce islam ümmetinindir. Adam çıldırdı. Bastı eksiyi muhteşem yüzyıl'a. Tabii bunu sosyal medya da yaptı. Eksiyi basarken televizyonda ''muhteşem yüzyıl'' açıktı.

Sonra bir dizi çıktı geldi efendim. Muhteşem Ertuğrul. İnanmazsınız bu dizinin amacı da reyingti! Ertuğrul Reis maşallah önüne geleni kılıca yatırıyordu. Atla oradan oraya koşuyor, arkada ''dombra'' çalıyordu. Dizide tapınakçılar vardı ilk çıktığında. Neden? Çünkü ''tapınakçılar pis kaka'' mantığı zaten halkın kafasında. O zaman gelsin tapınakçılar gitsin misyonerler gebersin haçlılar. Halbuki bir pürüz vardı. O dönemde tapınakçı değil ''moğol'' tehlikesi vardı anadoluda. Bir pürüz daha vardı inanmazsınız. Muhyiddin Arabi'yle Ertuğrul'un normal hayatta karşılaştığına dair bir kanıt yoktu. Ama dizimiz ikisini kanka ve tasavvuf yoldaşı yapmıştı. Klasik Türk-İslam edebiyatından başka bir şey yoktu koca tarih dizisinin senaryosunda. Ama halkımızın ''tarihi gerçekleri çarpıtıyorlar'' tepkisini burada göremiyorduk. Çünkü seks yok. Ne var? Milli ve dini duygular. Çünkü Ertuğrul atla ''dombra'' eşliğinde koşarken kırlarda, bizim halk da haçlı öldürmeye gidiyor kafasında. Tarihi gerçek sikinde değil yani. Gaza gelmeli, kafasında üç beş tane haçlıyı kılıçtan geçirmeli, sonra da gidip uyumalı. Olay bu.

Not: Ertuğrul dizisinde ''süleyman şah'' türbesi olayı üzerine Süleyman Şah'ı bu konuda konuşturduklarına şahit olduk, unutmayın diye.

Sonuç?

İki dizi de tarihi gerçekleri çarpıtmışken, halk milli ve dini duygularını sömüreni seçmiştir. Sanatta durum bu iken, siyasette ve ticarette durumu siz düşünün artık.

Not2: Kardeş ben bu tarihi gerçekleri bilmiyom bir link at canına yandığım diyenler için 31 Aralık 2014'ten bir haber linki: http://www.yenisafak.com/hayat/uzman-tarihciler-dirilisi-yorumladi-2055097 ;

 • 0
  takamkafana 1 yıl önce
  gözden kaçırılan şey; muhteşem yüzyıl tarihi dizi değil. senaristi söylemişti
  1
  sadurra 1 yıl önce
  Benim hatırladığım kadarıyla ilk başta senaristi Meral Okay'dı ve ''dizi zaten kurgu, gerçekleri yansıtmak zorunda değil'' demişti. Ki zaten ''tarihi dizi'' iddiasıyla ortaya çıkmamış olsaydı yine ''ilk başlarda'' tarih danışmanı Erhan Afyoncu olmazdı. İlk başlarda tarih dizisi olmaya çalıştığını inkar etmeyelim. Sonradan iyice zıvanadan çıktıkları da doğru tabii. Erhan Afyoncu da zıvanadan çıktıklarını görünce ayrıldı.
  Hatta konuyla ilgili söyledikleri de mevcut: http://www.timeturk.com/tr/2012/05/23/k.html


 • düşünce

  İnsanların kendi fikir ve düşüncelerini belirttiği platform.

  3 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  ismetpasha

 • -Siyasi düşüncelere saygısızlık

  -Fikir veya düşüncelere sırf beğenilmediği için hakaret

  -Düşünce misyonerliği için yazılan yazılar

  YASAKTIR

  1. Madde herkesin kendine has görüşleri olduğu

  3. Madde kalkıp da insanları şuna şuna inanın diye başlıklar açılmaması için

  Konulmuştur/ Üyeler tarafından daha sonra tartışılıp ortak sonuca varılabilir.

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...