1928-1942 arası gazetelerin yayınlanması

  5
  saksak 9.2.2020 11:27
  istanbul üniversitesi kütüphane ve dökümantasyon daire başkanlığı taktire şayan muhteşem bir hizmet yapmıştır.
  1928-1942 seneleri arasında neşredilmiş 580 bin küsur sayfa gazete istanbul üniversitesi merkez kütüphânesi tarafından pdf formunda milletin istifâdesine arz edilmiştir.

  1928-1942 arası gazete arşivi

  çok ilginç şeylere denk geliyorum.

  atatürk'ün 19 mayıs 1919 'da samsun'a çıkmasına vahdettin vesile olmuş olabilir mi? 19 mayıs 1930 milliyet gazetesinde şu satırlara yer verilmiş.

  -paşa, paşa, şimdiye kadar devletimize çok hizmet ettin. bunların hepsi artık bu kitaba girmiştir. elini demin bahsettiğim kitabın üstüne basarak
  - tarihe geçmiştir. o zaman masa üstündeki kitabın tarih kitabı olduğunu öğrendim. soğukkanlılık ve dikkatle dinliyordum.
  - bunları unut, dedi. şimdi yapacağın hizmet, şimdiye kadar yaptıklarından mühim olabilir. istersen devleti kurtarabilirsin.
  - hakkımdaki teveccühünüze teşekkür ederim. memleketi kurtarmak için elimden geleni yapacağıma şüphe etmeyiniz.”

  kaynak: nek.istanbul.edu.tr:4444/.../..._20_.pdf
 • 6
  wertyus 9.2.2020 14:50
  arkadaşım ben hep söylüyorum bu ülkenin en az 60 yılı karanlıkta. hiç birimize 1938-2002 arasındaki süreç anlatilmadi anlatilmiyor. hatta şu anki nesil oyle bir noktaya geldi ki dogru ile yanlışı ayırt edemiyor salak salak şeylere inanıyor.

  ben bir yerde okumuştum üstünden çok geçti ama atatürk ün ölmesi hakkında bir yazıydi. ihtimallerden birtanesi olaraktan ilaçlarına civa karıştırıldığı söyleniyordu. kısacası bilmiyoruz.

  okumayan, araştırmayan, bir gecede sıfırdan teknoloji üretilebildigini düşünen, tarihi hakkında bir fikri olmayan, örf ve adetlerini yük olarak gören, bizim ülkemizde demokrasi var diyerek kendinden başkasını umursamayan, laiklik ile dini birbirine düşman edip kitleleri çarpıştıran bir nesil yetiştirdiler ki toplumsal ahlak konusuna girmiyorum bile... (tecavüz gibi iğrenç olayları bir noktada ben buraya bağlıyorum.)

  yani şunu söylemeliyim ki bahsettiğin işlem çok iyi olmuş şu açıdan yeni türkiye cumhuriyeti nin kuruluşunda yaşananları ve atatürk'ün ölümünden sonra partisinin yürüdüğü yolu karsilastirilmasina vesile olacağına inanıyorum. yukarıda söylediğim gibi biz gerçekten ne olduğunu bilmiyoruz, bize verilen yarım yamalak bir tarih. belkide bu iş bazi seylere ışık tutar ve bizde bazı şeyleri bu yol ile öğreniriz.

  şunu da belirteyim herhangi bir siyasi görüş belirtmek yada saldırmak için yazmadım. daha çok ne olduğunu nereye gittiğini bilmeyen bir nesilden rahatsız oldugum için bu işlemin belki kafalarındaki soru işaretlerini ve yanlışları ortadan kaldırabileceğini düşündüğüm için yazdım.

  parti noktasında ise bu kadar sevilen bir adamın partisi ne yapti da bir daha tek başına iktidara gelemedi, cidden kuruluş amaçlarına bağlı kaldılar mi yoksa sadece onların arkasına mi saklandilar insanlar bunu gorebilsinler. çünkü ben vefat etmiş bir insanın partiye etkisi olabileceğine inanmıyorum. ve şu ana kadar gördüğüm atatürk ün partisi sadece ataturk isminin arkasına saklanıyor.


  ama çok hoş bir paylaşım olmuş teşekkür ederim. ve düşmanlık içeren bir yazı olduğunu düşünme :)
 • 0
  alicoyum 10.2.2020 09:06
  son günlerdeki en iyi haber, arşiv aşığı olarak kalbimi çaldılar