7
tamamlayıcı sağlık sigortası
her gün arabada reklamını duymaktan bıktım ve nedir diye bugün aradım. merak edenlere hitap edeyim dedim.
öğrendiğim kadarıyla;
sağlık sigortanizi seçtiğiniz kuruma hangi özel hastaneleri kullanacağınız yönünde bilgi veriyorsunuz önce.
işte bana mesela florance nighthangale hastanesi yakın diye orayi söyledim. sizin aylık gelir ve hastane "markası" seçim durumunuza göre aylık ödeme planı çıkarıyorlar.
ayrıca ek fark ücretinin tamamını da değil, sadece %80 ini oduyorlar.
mesela ben araştırdım, florance'da genel cerrahi fark ücreti 200 lira, gittin muayene oldun, 160 lirasını ödemiyorsun da 40 lirasını ödüyorsun. sadece yatalak veya acil durumlarda fark ücretinin tamamını oduyorlar.
yıllık olarak sözleşme yapıyorsunuz ama ödemeyi 9 aya bolüyorlar. benim için 210 lira 9 aylık ödeme planı çıkarıldılar. 1890 lira yapıyor.
önce düşünmek lazım ne kadar mantıklı?
tabii ki sağlık bu hiçbirşey belli olmaz ama, yılda en fazla 3 kere hastaneye giden bir ben için mantıklı değil. şuan hiçbir devlet hastanesinde,hiçbir bölümde 2 günü geçen muayene bekleme sırasına rastlamadım. yani öncelik açısından da çok bir getirisi yok.
eğer sürekli hastaneye gidiyorsaniz, ve gidisleriniz genellikle yatili geçiyorsa, yaptırin arkadaşlar. ama ayda yılda bir işiniz dusuyorsa, inanın ki mantıklı bir seçim değil. sene de 9 defa özel hastaneye gitseniz, ortalama aynı ücreti zaten vereceksiniz . 9 defadan fazla gitmiyorsaniz, extradan bir kazanç sağlamiyor.
yani yaşadığınız yer de önemli. eğer devlet hastanelerinin iyi işlemediği bir yerde yaşıyorsaniz(il olarak) kesinlikle yaptırin. ben istanbul da devlet hastanelerinin, özel den aşağı kalacak pek fazla yönünü göremiyorum. etrafımda özel hastaneden(tecrübesiz doktorlarından) mağdur olup, tekrar devler hastanesine yönelen bir çok insan var.
eğer sizde duydunuz ama sütünde durmadiysaniz, en azından ne olup olmadığını öğrenip bir fikir edinirsiniz.
  • 1
    oxygen 1 yıl önce
    özel sigortalama işi tamamen kazıktır. keriz çok
  • 1
    tswayne 1 yıl önce
    verdim +nı güzel ve bilgi verici yazı olmuş.


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...