neden okumalıyız. (alıntıdır.)

  6
  wertyus 21.1.2018 16:47
  kaynakça

  okumak, doğduğu andan itibaren birçok eğitim süreci geçiren insan için en kolay ve en etkili öğrenme yoludur. sahip oldukları bilgilerin %60’ını bu yolu kullanarak edinen gelişmiş ülke toplumları, günümüzde daha fazla okuma alışkanlığına sahip olmanın sağladığı avantajları her alanda yaşamaktadırlar. geri kalmış toplumların karşılaştıkları sorunların bir çoğunun kaynağında ise eğitimsizlik yer almaktadır. bu toplumlarda kişiler, okuyarak geçirebilecekleri zamanları çoğunlukla yararsız uğraşılarla geçirmektedirler. oysa okuma alışkanlığı öncelikle kişilerin kendisi için edinilmesi mutlaka gereken bir alışkanlıktır.

  okuma alışkanlığı edinebilmek zordur. hele televizyonların insanı haber, film bombardımanına tuttuğu günümüzde okuyabilmek, sanatların en zorudur fakat en güzelidir.

  bu yazımda neden kitap okumamız gerektiğinden ve okumanın bize sağladığı yararlardan bahsettim. özellikle okumayı sevmiyor ya da düzenli kitap okumuyorsanız bir nebze de olsa fikrinizi değiştirmiş olmayı umut ediyorum. keyifli okumalar! 🙂

  hayal gücünüzü geliştirir
  bir film izlerken hayal gücünüzü kullanmanıza gerek kalmaz çünkü her şey gözünüzün önündedir fakat kitap okumak öyle değildir; kitap okurken okuduklarınızı kendiniz gözünüzde canlandırırsınız ve bu hayal gücünüzün gelişmesini sağlar.

  sizi ilginç ve çekici birine dönüştürür
  kitaplardan edindiğiniz bir bilgi kütüphanesine sahip olmak akademik veya bilimsel konuşmalarda kullanışlı olacaktır. daha geniş yelpazede konuşma yapabilir ve bilgi-konuşma becerilerinizi geliştirebilirsiniz. bu detaylar size toplum önünde daha karizmatik bir duruş kazandıracaktır.

  odaklanmanızı ve konsantrasyonunuzu geliştirir
  blog yazıları ve haber makaleleri okumanın aksine, kitap okumak, ilk başta gerçekleştirmenin zor olduğu odaklanmayı ve yoğunlaşmayı gerektirir. bir kitapla tamamen meşgul olmak, kendinizi dış dünyaya kapamanız ve zamanla dikkat sürenizi arttıracak olan bir metne odaklanmanız demektir.

  sıkıcı hayatınıza kısa bir mola vermenizi sağlar
  normal yaşantınız size çok sıkıcı gelebilir fakat kitap okuduğunuzda hayallere dalıp kitapta yazanları adeta yaşayarak bambaşka dünyalara seyahat edebilirsiniz. yani okuduğunuz sürece her ülkeye, her döneme gidebilirsiniz. görmeye fırsatınız olmayan yerler hakkında bilgiler edinebilir, yaşamadığınız dönemleri keşfedebilirsiniz.

  açık fikirli olmanızı sağlar
  her kitapta ayrı bir hayattan, yaşantıdan, olaydan, kişiden, sorunlardan ve zahmetlerden bahsedilir. çok kitap okuyarak bunların hepsini yaşamanıza gerek kalmadan tecrübe edebilirsiniz. olası sorunlarda empati kurup olayı çözebilirsiniz. böylece daha açık fikirli hale gelebilirsiniz.

  huzur verir
  kitap okumak insana huzur verir. tamamen sessizlikte oturup kitabın tadını çıkartmak sizi rahatlatacak, dinlendirecek ve mutlu edecektir. ayrıca sıkıntılarınızdan kaçtığınız bir sığınak haline gelebilir.

  neden okumalıyız?

  sözel yeteneklerinizi geliştirir
  sizi konuşkan birine çevirmese de kelime haznenizi zenginleştirir ve kendinizi daha iyi ifade etmenizi sağlar. bu durum okuduğunuz kitap sayısının artmasıyla katlanarak artar. çoğunluğun yeni duyduğu kelimeleri siz daha önceden biliyor olacak, günlük iletişimlerinizde kullanacağınız geniş bir kelime dağarcığı kazanmış olacaksınız.

  asla yalnız kalmazsınız
  düzenli kitap okumak sayesinde yalnızlığa kapılmazsınız çünkü yanınızda sizi asla yarı yolda bırakmayacak sadık bir dostunuz vardır.

  stresinizi azaltır
  yapılan bir araştırma, okumanın stresi azalttığını göstermiştir. araştırmadaki denekler kalp atış hızlarını yavaşlatmak ve kaslarındaki gerginliği azaltmak için yalnızca altı dakika boyunca kitap okudular. sonuçlar okumanın ardından streslerinin azaldığını gösterdi. kısacası, kitap okumak insanlar için bir terapi niteliğindedir.

  daha kaliteli uyumanızı sağlar
  yatmadan önce günlük stresi azaltacak aktivitelerde bulunmak zihninizi sakinleştiriyor, kitap okumak da bu yöntemlerden biri. elektronik cihazların ekranlarından gelen açık renk ışıklar beyne uyanma sinyalleri verir, dolayısıyla loş bir ışıkta yatağınızda kitap okumak, laptop veya tablet açmaktan iyidir.

  sağlıklı kalırsınız
  düzenli kitap okumanın alzheimer, parkinson, bunama gibi yaşlılıkla birlikte gelişen bazı hastalıkları önlediği de tespit edilmiştir. yani uzun ve sağlıklı bir yaşam istiyorsanız, kitap okumak tam da ihtiyaç duyduğunuz şeydir.  bazı yazarların okumakla ilgili sözleri

  bacon:”bilgi, güçtür.”

  voltaire: ”okuma, ruhu yüceltir.”

  dale carnegie:”her gün yirmi otuz sayfa okumakla kısa bir zaman içinde kültürünüzü yükseltip kitaplıklar devretmiş olursunuz. kitap okuduğunuz zaman bir tek kelimeyi bile anlamadan geçmeyiniz, sözlüğünüz daima yanınızda bulunsun.”

  goethe:“okumayı öğrenme, sanatların en gücüdür.”
 • kitap

  Bazen yalnız kaldığınızda en büyük dostunuzdur kitaplar. Dili olmadan bir şeyler anlatan ve sizi olabildiğince yükseğe taşıyan yegane şeylerden biridir. Öneri, tanıtım ve düşüncelerinizi yazabilirsiniz. Abone olmayı unutmayın!


 • karalama, aşağılama vs kesinlikle yasaktır.

  şahıslar, yorumlarve siyasi düşünceler hakkında küfür yasaktır.