cilt ve deri kanseri

  6
  fergusontr 28.12.2016 19:01
  deri kanserinden korunmak için yapılması gereken zararlı güneş ışınlarından korunmaktır. güneşe aşırı maruz kalma ( bronzlaşma dahil olmak üzere özellikle su toplaması ile seyreden ikinci derece güneş yanığı deri kanserinin temel sebebidir. daha az önemli faktörler tekrarlayan tıbbi ve endüstriyel x ışınlarına maruz kalma, yanık veya yara izi bırakarak iyileşen cilt hastalıkları, kömür katranı veya arsenik gibi kimyasal ürünler içeren maddelere mesleki olarak maruz kalma ve genetik olarak ailede cilt kanseri bulunmasıdır. açık tene sahip olup güneş yanığı ihtimali fazla olan kişiler, daha yüksek riske sahiptir. güneş ışınları deri kanserine sebep olan en önemli neden olduğundan en önemli koruyucu önlem güneşten kaçınmaktır.

  güneşin dünyaya en dik ulaştığı saatler olan saat 10.00 ile 16.00 saatleri arasında güneşten korunun. güneşin yeryüzüne dik ulaştığı saatlerde gölgeniz kendi boyunuzdan daha kısadır.
  açık renkli sıkı dokumalı koruyucu giysi ve geniş şapka kullanın.
  koruma faktörü en az 15 olan güneşten koruyucu kremler kullanın.
  20 dakika güneşte kaldığında güneş yanığı geçiren bir kişi, 15 faktörlü bir güneşten koruyucu kullandığında 15 kat daha fazla süre (300 dakika) yanmadan güneşte kalabilir. bununla beraber güneşten koruyucu kremler kullanarak da güneşte fazla kalınmamalıdır. çünkü uva gibi güneş ışınları ki bunlar derideki bağışıklık sistemi ve deri yaşlanmasında sorumludur, güneş koruyucular olsa da deriye ulaşabilir.


  kaynak : cilt kanseri