7
atatürk asla uçağa binmezdi, neden mi?
mevcut tüm tarih kayıtları, atatürk’ün yurt gezilerini daima deniz ve kara araçları ile yaptığını göstermektedir. uçağa bindiğine dair her hangi bir anı, kayda ve gazete haberine rastlanmamıştır. yaverleri tarafından 1933 yılından itibaren tutulan atatürk’ün nöbet defterinde de, atatürk’ün uçağa bindiği ile ilgili bir kayıt yoktur.
atatürk’ün idare ettiği bütün savaşlarda cephenin önünde, askerlerin yanında ateş hatlarına kadar sokulmuş, hatta bu konuda uyarılara ve tavsiyelere aldırmamış olduğu bilinmektedir. böyle olmasına rağmen atatürk neden hiç uçağa binmemiştir? sorusuna cevap bulmak uzun zaman mümkün olmamıştır. bu sorunun cevabı, bizzat atatürk’ün kendisinin anlattığı bir anı ile aydınlığa kavuşmuştur.
tarih, 29 ekim 1934, cumhuriyetin 11. yıl dönümü ankara’da ordu evinde kutlanmaktadır. bu sebeple verilen baloya atatürk’de katılmıştır. ırak hava kuvvetlerine bağlı olan subaylar da baloya davetlidir. atatürk, hava subaylarıyla o gece yaptığı konuşmada bir hatırasını anlatıyor:
1910 yılındaydı, ali rıza paşa ile birlikte fransa’daki picardie manevralarına davet edilmiştik. manevra sonunda, daha çocukluk çağında olan uçaklarla gösteriler yapıldı. bundan sonra, manevraya katılan yabancı subaylardan isteyenlerin bu uçaklara bindirileceği ilan edildi. ben de uçaklardan birine yöneliyordum ki, ali rıza paşa bileğimden tutarak; bilmediğin aş, ya karın ağrıtır ya da baş diye beni uyardı. uçağa benim yerime başka bir milletten bir subay bindi. bu uçak havada bir manevra yaptıktan sonra, düşüp yere çakıldı, ben ölümden kurtulmuştum.
atatürk’ün bizzat anlattığı bu anıdan anlaşılıyor ki, picardie manevralarında bineceği uçağın yere düşüp çakılması, onun psikolojisinde derin bir etki yaratmıştır. işte, atatürk’ün uçağa binmemesini bu etkiye bağlayabiliriz. gerçekten de hayatı boyunca hiçbir zaman uçağa binmemiştir.
 • 0
  oncugenclik 1 yıl önce
  haklı ve temkinli bir davranış , uçaklar o yıllarda çok guvensizdi ...
  1
  memurdanferrari 1 yıl önce
  hem güvensiz, hem de çok yeni oldukları için parçalar oturmadan yüksek g kuvvetlerine maruz kaldıklarından dolayı ali rıza paşa ata'mızı temkinli olması için uyarmıştı.

  verdiğim bilgilerden hoşnut kaldıysanız ne mutlu bana :)
 • 1
  ibrahimisbilir 1 yıl önce
  böyle bi hatıryı ilk defa duyuyorum bu hatrata nerden ulaştığı belirtirsen doğruluğunu araştırmak isterim
  1
  memurdanferrari 1 yıl önce
  general celal erikan, ilk cildi 1964 yılında türkiye iş bankası yayınları’ndan çıkmış olan "komutan atatürk" adlı kitabının önsözünde atatürk'ün bu fobisinden bahsetmiştir. ancak daha sonraki çıkan baskılarından bu konu çıkarılarak kaynaklar karartılmıştır.
  2
  ibrahimisbilir 1 yıl önce
  saol kardeşim sahaflara bakıcam


 • tarih

  tarihle ilgili her türlü paylaşım

  60 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  ofsaytsizburak

  hellomyfriend
  • tarih moderatörleri olarak "bilgi ve yorumlama" yı hedefliyoruz. argo ve dalga amaçlı yapılan yorumlar ve başlıklar silinir.


  • kaynak belirtmeyi unutmayın. aksi takdirde bilgi hırsızlığına girmiş olursunuz.


  • bölüm dışı içerik yapmak yasaktır.

  • alıntı yaptığınız yazının altına ''alıntıdır'' yazınız.

  ilgili bölümler;


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...