16

yeni fikir akımımı eleştirin

bu sabah her zamanki gibi klasik klozet oturuşumu yaptım hayatı sorguluyordum. sonra aklıma "isimsiz" felsefe akımı geldi. daha çok insanlara (düşünce,irade,ruh vb..) özgü olarak düşündüğümüz şeylere ithafendir.

aslında ruh diye bahsettiğimiz bu "şey" bizim kendimizi yani bilincimizi adlandırmamızdır. "din böyle" der diyip konuyu kapatmak yerine üzerine biraz düşünelim.

"isimsiz" akımına göre düşüncenin oluşumu: düşüncenin oluşumu beynimizdeki nöronların etkileşimi yada diğer adıyla sinapslardan oluşur. örneğin a nöronundan b nöronuna bir dalga gittiğinde ve bu binlerce kez beynimiz farklı noktalarında tekrarlandığında düşünce oluşuyor. günümüzde bir çok yerde kabul edilmiştir fakat hala beynimizin belli yerlerini keşfedemediğimiz için üzerine konuşabiliriz diye düşündüm.

peki bir mucidin düşünerek yeni bir buluş ortaya atmasını düşünelim. varsayalım deney şeklinde değil de düşünrek yaptı yani sadece bir bilim adamı çıktı ve dedi ki bu karışımları yaparsak ortaya yeni yapay element çıkar. denendi ve başarıldı. peki bu adam daha önce düşünülmemiş bir şeyi nasıl düşündü? burda "isimsiz" fikir akımı olaya giriyor. beynimizdeki sinapsların geçtiği an, nerden nereye gittiği ne kadar sürede gittiği aslında bir olasılık. yani ben bir fil düşündüğümde beynim bir başka durumda, kaplan düşündüğümde başka bir durumda. ortak noktalar ise bize "hayvan" diye tanıttığımız algılar yani 1/300.000 olasılıktan biri. yani biz beynimizde bir şey canlandırmak için varsayalım 1/10^27 gibi çok nadir bir olasılığı canlandırıyoruz. aslında yeni bir düşünce bulduğunuzda yada buluş yaptığınızda aslında insanların kullanmadığı bir olasılığı siz kullanmış, beyninizde onu canlandırmış oldunuz.

"e o zaman bu özgür düşünmek değildir ki". limitler içinde özgür düşünmek diyebiliriz. insanların limitleri vardır. eğer tüm olasılıkları beyninde gerçekleştirebilirsen, yani onları nasıl uyarabileceğini öğrenirsen zaten ermiş kişi olursun. bunu limit olarak kabul ediyoruz. insanların limitleri olmalıdır. örneğin şuanda insanlar zaman yada 4. boyut kavramını istediği kadar çabalasın ama düşünme kapasitesi yetmez. aynı bir robota hiç bilmediği bir şeyi sormak gibi.

"yani insanlar belli bir zaman sonra limite ulaşmayı başarabilcek ve devamı gelmeyecek mi?". hayır. evrimin olduğunu düşünürsek, insan beyni yıllar geçtikçe gelişecek ve yeni olasılıklar eklenicektir. bu sayede limit her geçen gün artaracaktır. bu sayede insanlar belki de milyonlarca yıl sonra kuantum fiziğini rahatlıkla aklında anlamlandırabilecek.

"yani biz daha kompleks bir robottan mı ibaretiz?" aslında evet. siz beyninizin dışına çıkamazsınız. aynı bir robot gibi. size verilen çok yüksek değerde olasılıklardan birini kullanmayı öğreniyorsunuz ve yeni bir düşünce yarattığınızı sanıyorsunuz. aynı bir robot gibi. zaten bunlar bizde yüklü. sadece kullanmalıyız.

eğer hepsini okuduysanız eleştirilerinizi bekliyorum. size ne kadar mantıklı geldi? eksikleri neler olabilir? yada bir sorunuz varsa "bu fikir akımına göre ... nedir?" gibi buyrun yorumlara.
 • 1
  fakir 1 ay önce
  ya yazı anlaşılır değil ya da ben gerizekalıyım.
  1
  pentaigo 1 ay önce
  mümkündür. zaten sürekli yazan birisi değilim. o yüzden basit cümleler kullanarak karışık şeyler anlatmayı deniyorum. yüksek ihtimal başarısız bi yazı oldu.
 • 1
  enfantspoete17 1 ay önce
  çok güzel olmuş ama felsefeyle yada bu tarz konularla ilgilenmeyenler için anlaşılmaz olabilir tabi. (bu tarz fikirler neden tuvaletten başka yerde gelmiyor aklımıza)
  0
  pentaigo 1 ay önce
  haha. şu duruş gerçekten çok işe yarıyo. eski yunan filozofları olayı çözmüş abi :)
 • 1
  bizanskurdu 1 ay önce
  boyut farkında kesinlikle katılıyorum, zaten farklı boyutta düşünebilsek zamanı bile deleceğimizi düşünüyorum. çünkü kuranda şöyle bir şey var.

  kabire giren insanlar için 1000 yıl 1 saat gibi bir şey olacakmış. yani ölüler o limiti öldükleri anda geçip farklı bir boyuta geçiyorlar. aslında aramızda 1 metre var ama o zamanı yarıyor. bize verilen et ve kemik parçasının ise öyle bir kapasitesi yok.
  0
  pentaigo 1 ay önce
  evet din ile birleştirirsek bu durum ortaya çıkabiliyor. evrim süreci de kabul ediliyorsa bu fikir akımı kişiden kişiye din'e açık mı kapalı mı değişebilir.
 • 1
  kaktusgil 1 ay önce
  bana gayet mantıklı geldi. beğendim. üzerine bir şeyler ekleyebilecek bilgim olsun isterdim.
  0
  pentaigo 1 ay önce
  çok sevindim. tuvaletle bi randevum daha var. üzerine yeni şeyler eklemeyi düşünüyorum :)
  0
  kaktusgil 1 ay önce
  heyecanla beklemedeyim
  0
  pentaigo 29 gün önce
  maalesef yanlış olduğunu aşağıda kanıtladı ersals okuyabilirsin :(. yanlış düşünceler içindeymişiz.
  1
  kaktusgil 29 gün önce
  bilime yenildik bu da güzel:)
  1
  enfantspoete17 29 gün önce
  bi insanın tuvalete girmesi ancak bu kadar heyecanla beklenebilirdi 😄😄
  0
  kaktusgil 29 gün önce
  sen bir de tuvalet eğitimi veren ebeveynleri düşün:)
 • 0
  ersals 1 ay önce
  düşünmek ve üretmek güzel tabii ki.

  ancak gözden kaçırmamak gereken şeyler de var.
  düşünce beyin beynin çalışma mekanizması, felsefi bir akım değil, fizyolojidir. ve tam olarak anlaşılabilmiş bir konu değil klinik olarak.

  beyin, nöroplastitise denen bir özelliğe sahiptir. siz yeni nöral ağlar kurup, yeni şeyler öğrendikçe, fiziksel olarak da değişir, gelişir. bu sayede bakış açınız ve düşünce kapasiteniz gelişir. -aslında gerçekten değişirsiniz- ancak tür bazında, kalıtımsal mantık düzeyinin gelişimi, evrimsel olarak her nesilde 2 puan artmakta. ancak, sınırlı bir kalıtımsal aktarım bu. önümüzdeki nesillerde bu puan kalıtımsal olarak artmaya devam etmeyecek.


  felsefi akım ise, varoluşu yorumlamada, daha önceki görüşleri anlamış, çıkarımlarda bulunmuş, bunlar ın ışığında, farklı bir varoluş yorumu olarak farklı bir yönden bireyleri besleyebilen bir bakış açısı sunar.

  üzerine düşünerek, yeni ve farklı yaklaşımlar üretmek inanılmaz güzel ve zenginleştirici bir durum.
  durmadan, beklemeden, sürekli olarak gelişme derdinde olmak gerekiyor.
  0
  pentaigo 29 gün önce
  ama bu eleştiri değil yıkmaktır yav. elimdeki herşeyi çürütüp bi kenara fırlattınız. gerçekten beyin yeni nöral ağlar kurabilir mi? bu nasıl mümkün olabilir?
  -1
  ersals 29 gün önce
  dış uyaranların hepsi için beyinde doğumdan itibaren nöral ağlar kurulur.
  kişi yaşamaya devam ettikçe, yaşam biçimine göre beyin değişir. fiziksel olarak değişir.
  yani nasıl elma nın beyinde nöral bir ağ karşılığı varsa, yeni öğrenilen bilgi de yeni bir ağ oluşmasına neden olur. analitik düşünce, sorgulama gibi mental efor, serebral korteksi geliştirir ve beyin sapının-sürüngen beynin etkisini azaltır. yani sofistike olmaya, gelişmeye neden olur.
  nöral ağlar, beynin fiziksel evrenle olan etkileşiminin ürünüdür. elmayı hayal ettiğimizde ve elmayı gerçekten gördüğümüzde -aynı- nöral ağ uyarılır. aynı.
  akraba kayıplarında, yıllarca beslenmiş ve güçlenmiş dev bir nöral ağ ın, fiziksel karşılığının aniden kaybolması durumu söz konusu olur. bu nedenle kişi travmaya bile girebilir. ya da uzun süreli ilişkilerin kaybı da benzer etkiye neden olabilir.

  0
  pentaigo 29 gün önce
  anladım teşekkürler. böylece bir tuvalet serüveni daha sona erer :). ben en iyisi materyalist düşünmiyim. "aslında biz 7 yaşındaki bi çocuğun hayal gücünden ibaretiz"den devam :))
  0
  ersals 29 gün önce
  sonucun ne olduğundan bağımsız olarak, düşünme çabası, bilmekten önemli.
  düşünerek gidilecek yanlış bir sonuç, size doğruyu öğretebilir.
  ancak düşünme çabası olmadan elde ettiğiniz bir bilgi, deneyime dönüşmeden işlerlik kazanamaz ve sizi doğrudan geliştirmez.

  duraksamaksızın düşünmeye, anlama çabasına devam......
  0
  speace 29 gün önce ~ 29 gün önce
  geçmiş olsun hocam :d hastanın durumu nedir ? majezik tedavisine yanıt vermesi bizleri çok sevindirdi :d
  0
  ersals 29 gün önce
  hepimizin gelişmeye olan ihtiyacı bitmeyecek.

  gelişmek, tedavimiz.

  umarım iyileşiriz beraber. :)
  0
  speace 29 gün önce
  umuyoruz öyle olur :)  taylot yazdırmayı unuttuk bak
  0
  ersals 29 gün önce
  :) iyi ki varsın
  0
  speace 29 gün önce
  sende öyle :)
 • 0
  charlottehornets 1 ay önce
  bende anlamadım
 • 2
  speace 29 gün önce
  konuya misafir birisi olarak, bilimsel deneme-yanılma yönteminin özgür fikir akımına olan tezatlığı son paragrafa yaklaşırken kendisi ile çelişiyor, eğer say formülünü savunduğun varsayımı desteklerse ki felsefenin - dinle olan zıt yönlü kesişimi tabu olarak kabul görmekte ve hayat standartlarını yükseltmeye çalışan bireylerin koşuşturma esnasında dikkat edeceği konu olmayacağını varsayıyorum.

  ışıktan yoksun kişilerin özellikle insanların kutuplarda yaşamaya adapte olduğu süreden sonra, eğilimleri çok daha sebep sonuç yöntemini desteklemekte, evet bu hayvanı öldürüyorum çünkü hayatta kalmam için buna ihtiyacım var sözleri oldum olası, psikolojik devşirmenin gözlemlenebilir evrim takviminde besin zincirinde tırmanırken farkında olmasa bile kendini motivasyon yöntemi olarak niteliyorum, tabu ve ahlak iskeleti topluluklarda nadiren keskin farkılıklar gösterir, taciz her coğrafyada tacizdir.

  öğrenilmiş çaresizlik insanın kendine ördüğü duvar olarak yansır idealar ve standartları başarı olarak nitelerse, zihinsel paradokstan kurtulma süreci kendini güvende hissedeceği başlangıca varış olarak nitelendirilir.

  başarı hikayeleri ve biyografik örneklerde, karakterin kişisel hırsları bugünün kesişimlerini belirgin ölçüde yansıtır. öncelikle çözmeye çalıştığı problemin sonucunda karşılaşmayı beklediği , aidiyet duyacağı güven ortamı mı, yoksa determinist yaklaşımla bir kaos aşığı mı ? ikisinede soracak olursak en güven duydukları yerin oradan farklı bir yer olmayacağını biliriz.

  bahsi geçen konuda kendi yorumuma ek olarak, bilgi ve deneyim sahibi çevreden ortaya çıkan yenilikçi faydayı potansiyel kazanca dönüştüren kişilerin ortalaması, proleter mensubu kişileri gölgede bırakmakta ve reçelli tarafın sürekli yere düşmesi kütle merkez ile alakalı.
  1
  adolfbey 25 gün önce
  adam ciddiye alığ eleştri yapmış bravo abi +1 seviliyosun
  0
  speace 25 gün önce
  teşekkür ederim dstum :)
 • 0
  ciddiyetsiz 25 gün önce
  baaak gelirim haa eleştirmeye
  https://i.hizliresim.com/X6OQAD.jpg

 • felsefe

  felsefe tartışmalarını özgürce yapabileceğiniz bölüm.

  198 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  philosopher

  adamlar
 • bu bölümde kural yok. her tartışmaya açık bir bölüm.