16

geçmişi bilmeyen bir dünya ırkı yaratılabilir mi ?

burada yazacaklarım gerçekten çok ütopik. ama gelin bir düşünelim. tüm dünya bu dediğimi kabul etse ve tam olarak bugünden itibaren dünya üzerindeki tarih kitapları yok edilse, şuandan itibaren yeni doğan çocuklara asla tarih dersi verilmese. ülkeler, sınırlar vs. öğretilmese, tarih profesörleri, öğretmenleri vb. tarih bilen herkes o tarihi asla şuandan itibaren yeni doğan çocuklara aktarmasa, kısaca "tarih, geçmiş, ülkeler, sınırlar, antlaşmalar, milletler" denilen şey yok edilse, sadece bilim ile ilgili geçmişte yaşanan gelişmeler bir kütüphaneye toplansa (ancak bilimsel gelişme dahi olsa kimin bulduğu, hangi ülkeden, hangi milletten olduğu yazmayacak). bu dediğim olay yüz yıl böyle devam etse ve dünya üzerindeki geçmiş ile ilgili bilgi sahibi son insan da öldüğü zaman sizce ne olur?

bir düşünün, "sen amerigalısın", "aaaa sen türksün", "ayy bu arap, bu suriyeli", "geçmişte bize şunları şunları yapmıştınız, unuttuk mu sandınız?" gibi en basit şeyler ortadan kalkmaz mı? tüm dünya tek bir çatı altında, ülke ayrımı, millet ayrımı olmadan, birbirine "bu senin kaynağın, bu benim ülkemin kaynağı dokunamazsın" gibi şeyler demeden yaşasa ve kendini bilime adasa -ki zaten olması gereken şey de bu- güzel olmaz mı?
 • 1
  dasaksiz_penguen 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  birileri yine ülke kurup katliama başlıyacağı için sacma öneri :d insanın nefs duygusunu almamız lazım buda imkansız insanoglu doyumsuz bir canlıdır senin 1 milyar doların olsa neden 2 milyar degil aq dersin. olay bu üstün olma
 • 1
  bealzebub 1 yıl önce
  biraz silikon vadisini andırıyo.orada da insanlar dini ırkı önemsenmeden birşeyleri üretmek geliştirmek adına sürekli bir çalışma halindeler.dediğin yapılamaz bir şey değil.büyük ülkeler bir araya elerek bunu deneye bilir ama yine de süper güç ülkeler gizlice bu insanlara müdahalede bulunmaktan geri durmaz.
 • 1
  mrmojorisin 1 yıl önce
  the new world order
 • 1
  ademak 1 yıl önce
  arkadaşım ne kadar harika bir fikir bulmuşsun ya? muhteşem olurdu bence. yapay zeka ilerleyince böyle bir şey yapar belki.
  0
  tadakunimakatako 1 yıl önce
  tarih dediğimiz şeyi kendimiz oluşturuyoruz ve kendi önümüze engel koyuyoruz aslında. yani bu tür şeylere takılmadan, sadece bilime, uzaya, teknolojiye odaklanan bir insanlık düşünsene. dediğin gibi belki yapay zeka ilerledikçe bu sınırlar kalkar.
 • 1
  mkll 1 yıl önce
  tam black mirror konusu
  1
  epic 1 yıl önce
  şimdi 1 bölümünü izledim, ben de bunu yazacaktım
 • 3
  s2kci 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  olmaz çünkü yine tipler farklı olduğu için bu seferdde kıta adlarıyla ırkçılık yaparlar afrikalılar zenci esmer vb işte asyalılar çekik gözlü istediğin kadar tarih kitaplarını yak yık tarih dersi verme o tarih yinede o insaların dış görünüşünde kalacak bir felaket bir küresel ısınma vb olmadıkça iklimler değişmedikçe kalacak ve bunu değiştiremeyiz yani illa bi ırkçılık olurdu yine
 • 1
  mononoaware 1 yıl önce
  insan ayrım yapan bi varlık. daha iyi olma çabası, kendini üstün görme çabası ve kıskançlık ortadan kallkmadıkça insanlar tevazuyu hoşgörüyü tam olarak benimsemedikçe ayrımcılık yapacak bir şeyler bulur
 • 1
  neptunyen16 1 yıl önce
  kendin sormuş kendin cevaplamışsın böyle soruya aynı şeyleri söylemek düşer ütopik sonuçta
 • 0
  emresen 1 yıl önce
  geçmişte sıfırdan başlayanlar bunu yapmışsa yine yapılabilir
 • derin düşünce

  eleştirel bir fikrin varsa, yeni bir teori ürettiysen, kayda değer planların varsa, insanlara bir gerçeği göstermek istiyorsan veya düşünceni akım haline getirip kendine yeni nökerler kazanmak istiyorsan, derin düşünce bölümü emrine amade.

  427 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  roxic7
  ersals

 • bu bölüm #sosyal bölümünün alt bölümüdür.
 • görünürde bir kural yok. fakat gizli saklı bir kaç kural var. onları ihlal etme. düşün bakalım, sence hangileridir?