5
risin
Breaking bad izleyen bilir.Otopside belli olmayan bir zehir olarak biliniyor.

Protein yapıda güçlü bir sitotoksin*olan risin ,tohumları tıpkı bir fasülyeyi andıran keneotu bitkisi (Ricinus communis) tohumlarının işlenmesiyle elde edilir. Bu tohumun yağı ve kabuğu birleştirildiğinde ortaya risin çıkmaktadır .Risin tohum formunun dışında toz,buhar,tablet vaya suyun içinde çözülmüş halde bulunabilir.Normal koşullarda aktif olarak bulunan risin 80 santigrat derecenin üzerinde etkisiz hale gelebilir.
Bitkinin tohumlarında bulunan risin maddesi kobra yılanı zehrinden 2 kat, siyanürden 6 bin kat daha zehirli ve ölümcüldür.Maruz kalındığında ise herhangi bir panzehiri yoktur. Solunum ve sindirim yoluyla alındığında mukozalarda kanamaya ve yüzeysel yangıya neden olur.

Risin zehirlenmesinin belirtileri başta gıda zehirlenmesinin belirtilerine benzer ancak kısa sürede çok daha ağır ve çeşitli hale gelir.Zehirlenme meydana geldikten 4 ila 24 saat arasında (zehrin vücuda nasıl alındığına bağlı olarak bu süre değişebilir), nefes darlığı , mide bulantısı ve kusma , öksürük, ishal, deriye teması halinde kızarıklık ve temas eden bölgede şiddetli acı gibi belirtiler ortaya çıkar.

İlerleyen zamanlarda şiddetini artıran belirtilere aşırı terleme , akciğer ödemi, ve dolayısıyla nefes almanın aşırı zorlaşması , ten renginin mavileşmesi, dehidrasyon(vücutta aşırı su kaybı),idrarda ve kusmukta kan gibi belirtiler eklenir.Son aşamada ise karaciğerin , dalağın ve böbreğin iflas etmesi , solunum yetmezliği ve aşırı düşük tansiyon dolayısıyla zehirlenen kişi ölür.Tüm bu belirtiler 36 ila 72 saat arasında ortaya çıkar. Zehirlenmenin hangi yolla olduğuna bağlı olarak kişi 1 gün ila 4 gün arasında bir yaşam mücadelesi verir ancak risinden zehirlenen kişinin bu mücadeleyi kazanmasına imkansız gözüyle bakılır.
 • 2
  oschemat 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  Risin i görür görmez Breaking Bad geldi aklıma , +1
 • 0
  papyon12 1 yıl önce
  breaking bad in yeni versiyonu mu çekilcek bilgin var mı kardeş izlemişsindir kesin
  0
  iloveimagine 1 yıl önce
  Türkiyede cikicakti oyuncu ksdrpsu aciklandi bir iki kisi ama daja baska haber yok
 • 1
  glassofwhiskey 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  Dün bunun hakkında konuşuyoduk ismini unutmuştu herkes sağol hatırlattığın için


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...