kimsayal tatlandırıcıların zararları

  9
  sevde 13.5.2019 21:28 ~ 21:34
  aspartamın zararlarına gelirsek ve bu diğer sentetik tatlandırıcıların çoğu için geçerli bir durum.

  aspartamın içinde yüzde 40 oranında sinirsel bir uyarıcı olan aspartik asit yüzde 50 oranında fazla alındığında beyin için zararlı olan fenilalanin ve yüzde 10 oranında metil alkol vardır. evet yanlış okumadınız metil alkol yani ispirto var. ki ispirto birçok zararları yanında kanserojen formaldehit dönüşüyor.

  aspartamın zararları saymakla bitmiyor bunlardan en ilginci sıfır kalorisi olan aspartamın şişmanlığa yol açması size garip gelebilir ama gerçek böyle aspartamlı bir gıdayı alır almaz beyninize şeker geldi emri geliyor ve oda insülin salgılanmasına yol açıyor ortamda şeker olmadığı için insülin kanda açlık şekerini düşürüyor doğal olarak karnımız acıkıyor ve daha fazla yiyorsunuz bu daha fazla kiloya sebep olabiliyor.

  ayrıca aspartam baş ağrısı, unutkanlık, bulantı, uyuşukluk, migren, depresyon, yorgunluk, huzursuzluk, uykusuzluk, görme kaybı, işitme kaybı, çarpıntı, solunum güçlüğü, tat kaybı, kulak çınlaması, baş dönmesi, parkinson, kanser gibi hastalıklara da sebep olabiliyor. bazı doktorlar belirli bir dozu geçmedikten sonra aspartamın zararsız olduğunu söylemektedirler. bunlara dayanarak hayvanlar üzerinde yapılmış bazı çalışmalar gösteriyorlar nedense ilaç firmalarının sponsor olduğu araştırmaların
  %100ünde aspartamın zararlı olmadığı sonucu alınıyor bağımsız araştırmaların
  %92si ise aspartam zararlı diyor. yani işin yine ticari kısmı burada devreye giriyor. bizi hasta etmek ve bize ilaç satmak üzerine kurulu sistemden midem bulanıyor. ilaçlara ve üreticilerine olan güveni sıfırlıyor.

  italya'da ramazzini kanser enstitüsünde 1600 fare üzerinde yapılan araştırmada aspartamın insanların kullandıklarına çok yakın dozlarında lösemi ve lenfomalara neden olduğu gösterildi.

  sonuç olarak şeker kullanmayan biri olarak tatlandırıcı kullanacağınıza daha az zehir olan şekeri tercih edebilirsiniz :)
 • 0
  blackhot 13.5.2019 23:23
  bir de kilo aldırmıyor derler peeh
 • 1
  frostie 14.5.2019 21:44
  allah rizasi icin, aç pubmed'i, aspartamin cok zararli oldugunu kanitlayan kontrollu bir deney bul linkle buraya. sinirsel uyarici, beyin icin zararli diye sıktığın aspartat ve fenilalanin vucut icin disaridan alinmasi gerekli olan esansiyel aminoasitlerdendir. her seyin fazlasinda oldugu gibi bunlarin da asirisi zararlidir.

  ayrica onlarca arastirmada insulin spikelanmasina sebep olmadigi bulunmasina ragmen hala insulin agenti oldugu veya insilun direncine neden olacaginin soylenmesi cahil cuheylalik degil de nedir?
  sadece bir kaynak ya? nolur ac pubmedi bul bekliyorum.
  -2
  sevde 14.5.2019 21:53 ~ 21:57
  kardeş inanmak istemiyorsan inanma git kullan sana bir şey diyen yok. ilaç firmalarının desteklediği araştırmaların hepsi zararsız diyor zaten. ılaç sektörü nasıl bi sektör az çok biliyorsan güvenmemen gerektiğini bilmen gerekiyor. ayrıca içeriği yazıyor yukarı da daha neyi savunuyorsun anlamış değilim. zamanında sigarayı da sağlığa yararlı diye veriyorlardı boy boy reklam. şu an ne olduğunu gayet iyi biliyoruz.
  1
  frostie 14.5.2019 22:08
  biyokimyaya karsi alacagin tavir inanc isi degildir, onla kurdugun iliskinin dogrudanligina bagli bir nesnelliktir.
  birinin kullanmasini ve kullanmamasini bu yazdigin yazi ile etkileyecegini de dusunmemissindir herhal?
  sizin gibileri biliyoruz heralde "the big bad evil pharma". aldigin bilgi tv deki, facebook'daki "prof" dan olunca boyle oluyor iste.