7

25 yıl sonra yazılım geliştirme hangi aşamada olacak?

örneğin bundan 25 yıl önce geliştiriciler direkt konsol üzerinden kodlama yapıyorlardı ve gerçekten çok zaman alıcıydı. günümüzde ise bir çok tool ile daha kolay(drag-drop olayı gibi) ve daha çabuk yazılım geliştirmesi yapılabiliyor.
sizce 25 yıl sonra yazılım geliştirme hangi aşamada olacak?
acaba hemen hemen herkes(cansız varlıklarda dahil) kendi ihtiyaçlarına göre kendi yazılımını üretebilecek mi? örneğin google aramada "deep learning" dediğimiz yapıyı kullanıyor. deep learning, simüle edilmiş nöron ağlarını(birbirini tanıyan nöronlar) kullanır. herhangi bir insan faktörü olmadan, sistem kendisi ne şekilde arayacağını öğrenip daha sonra aramasını yapabiliyor.
evet düşüncelerinizi bekliyorum.
 • 2
  beyinsizyazar 1 yıl önce
  bilemeyiz zanza
 • 1
  yondaimehokagesama 1 yıl önce
  puivde kimsenin yazılımdan anlamaması :))))
 • 0
  x0nim 1 yıl önce
  dünyada çok gelişirde türkiyede birşey değişeceğini sanmıyorum şu videoyuda şuraya koyup kaçıyorum
  youtube.com/.../watch
  bu arada bu başbakanımız
 • 0
  hellomyfriend 1 yıl önce
  bro bence 10 yıl sonra bir çok işte insan dahi olmayacak. geleceğin mesleği yazilimciliktir ama bu mesleği robot diye adlandırdığımız otomatik yazılım programları yapacaktır. 👈👊
 • 0
  canki 1 yıl önce
  yabancı şirketlerin turkiyede çocuklara yazılım mantigini kavratmak adina bir çok çalışması var ama turk şirketlerinin ?
 • 0
  gaddarus 1 yıl önce
  25 yıl sonra yazılımı büyük ihtimal robotlar yapacaktır.. ve yazılım bilmek sıradanlaşıcaktır..
 • 0
  necmettin 1 yıl önce
  25 yıl sonra, biz yazılımcılar hâlâ kendi yarattığımız pislikleri temizlemekle uğraşıyor olacağız. sorunlarımızı çözmek için yeni diller, yeni kütüphaneler geliştirmiş olacağız, ama onların da kendi içlerinde bir sürü sorunları, abuklukları, hataları olacak.

  bir diğer fikrim de php ve mysql'nin hâlâ piyasada olacağı, türkiye'de barındırma ve alanadı hizmetlerinin hâlâ anlamsız derecede pahalı olacağı, iki yıldır kod yazanların eksik bilgilerini bloglar üzerinden paylaşmaya, yirmi yıldır kod yazanların da bir kenardan izlemeye devam edeceği yönünde.

  aklıma gelen son olasılık da kendi yaratacağımız en büyük program olan yapay zekanın kendi programlarını yazmaya başlayacağı ve bizi ortadan kaldırmış olacağı şeklinde.