5
filmin ardından
kendime bir kaç ay gelemedim. kendime geldiğimde de filmi unutmustum sonra doğru mu gördüklerim diye bir daha izledim. einstein bu teoriyi ortaya attığında ne düşündü bilmiyorum. ama ben bu filmle beraber hayatın anlamı üzerine kısaca düşünüp çok şey anladım.
zamanın göreceliliği adı altında yayınlanan makalede zamanın uzayın farklı yerlerinde farklı kütle çekimlerine bağlı olarak farklı hızlarda ilerlediği gerçeğini einstein görmüştü. bu çok ilginç. yani bir düşünürseniz burdaki 100 yıl jüpiterdeki 1 güne denk olabilir. bu cümle bizi yeterince şaşırtmaz. bizi asıl şaşırtan şey şu. aynı anda jüpiterdede bulunabilsem buradada bulunabilsem burda 100 yıl yaşlandığımda orada 1 gün yaşlanmış olacağım. "yıldızlar arasında" adlı film tam olarak bunu kasteden bir sahnesinde içim ürpermişti. uzay gemisindekiler uzak bir galaksideki bir gezegene gemide sadece 1 kişiyi bırakıp bir araçla gidiyorlar. gittikleri aracın motoruna su kaçması sonucu orada 10 dakika oyalanıyorlar. döndüklerinde gemide onları bekleyen adamın 40 yıl yaşlanmış olduğunu görüyorlar. bizim yaşadığımız şu "koca" ömür belkide bir varlığın bizim ne yapacağımızı görmek adına bize vermiş olduğu anlık parçalardır. çok çok minik kozmik ışımalar .. yani onun 1 dakikası bizim 1000 yılımız olabilir.
""ve azabı senden acele istiyorlar. ve allah, asla vaadinden dönmez. ve rabbinin katındaki bir gün, sizin saydığınız bin sene gibidir."" hacc/47
hayatın anlamı buydu işte. hepimizin ömrü 1 saniye. çok çalışıp hırslanıp sahip olmak istediğimiz dünyada bulunma süremiz 1 saniye. geçen saniye yoktuk, bu saniye varız.. gelecek saniye yokuz.
 • 0
  keyiftuccari 1 yıl önce
  güzel filmdi.
 • -1
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  insanın bir bilgi öğrenince bunu hemen dine bağlaması ve yüce bir varlığa inanması beni şaşırtıyor. hiç bilgi arayışında olmayan sürekli bin yıllık kitabı tekrar eden insanlar bir buluş gerçekleştiğinde bu kitapta yazıyor derler. size tavsiyem kurandan başka kitaplar okumanız.
  -1
  yaabakmabana 1 yıl önce
  herkes inanmak istediğini savunur. bu filmi daha önce izlemiştim ve bundan dini bir şey çıkarmamıştım. bu arkadaş ibretlik olsun diye yazmış. çoğu inanan böyle zaten. nerede ne görseler, inançları çağrışım yapıyor. bence gayet normal bir şey.
  not: eksileyen ateist avcısı.
 • 0
  unnamed 1 yıl önce
  sıradan bir ateistin allaha katlanamaması. dindeki mücizelere tahammül edemiyorsunuz hepsi bu. ve ikinizden birinin sırf dikkat çekmek adına ateist olduğunu dşünüyorum. hatta her iki ateistten 1.75 i falan. kalan 0.25 lik kısımda biraz daha dşünebilse bir yaratıcıyı kabullenir


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...