5
din ve ideolojier sizin için ne kadar önemli ?
bir kişinin ateist olması arkadaşlığınizı bırakmaniz için sebep olabilir mi? eğer ataistseniz müslüman bir sevgiliniz olabilir mi? veya size iyi bir arkadaşınız gay olduğunu itiraf etti ama size karşı birşey hissetmiyor hayatınızda değişiklik olur mu ? sağ veya sol hangi görüştenseniz evladınızın karşı görüşlü bir partiye oy vermesi veya o partinin faaliyetlerine katılması sizi ne derece rahatsız eder ? sorma sebebim şu dini yaşamayan fakat müslüman olan bir çevrem var ben ataist olduğumu söyleyemiyorum çünkü büyük bir tabu var . eğer söylersem annem benim için sürekli kuran okuyacak ve hidayete ermem için dua edecek sürekli rahatsiz edici bakislara maruz kalacağım (arada şaka yollu söylüyorum ve bütün oda ters ters bakıyor ). farklı fikirlerini itiraf edenler varmi aldığınız tepki ne boyutta oldu .
 • 0
  gaddarus 1 yıl önce
  hepsine eyvallah da şu gay arkadaş durumu sakat biraz.. nasıl erkek kız kanka olduktan sonra sevgili oluyorsa onda da ihtimal vardır..insan yolda ayakkabısını bağlarken ya duvara ya da arkadaşa döner fakat o dönüş pek hayra alamet olmaz :)
  2
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  abi siz her kıza dayıyormusunuz ne bu endişe :)
  0
  gaddarus 1 yıl önce
  yok da ne biliyim o insanın yanında nasıl rahat gezersin :)
 • 1
  rockefeller 1 yıl önce
  hep (pi: @umberto) sordu biz cevapladık. bu seferde (pi: @umberto) cevaplasın. merak ediyorum. onunda çok müslüman arkadaşları var mı?
  onlarla nasıl geçiniyor?
  benimsediği ideoloji nedir?
  0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  bende merak ettim şimdi . sözlüğün aykırı kişiliği (pi: @umberto)
 • 1
  yusufir 1 yıl önce
  gay olduğunu öğrenirsem yanında yere para düşürmemeye dikkat ederim. yerde 100 kağıt. almak için egilsen bi dert, egilmesen bi dert.
  0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  :d yani tamam eğilmeyinde gayliği boşver digerleri icin nasil tepki olur
  0
  yusufir 1 yıl önce
  akrabalarimin hiçbiri ile siyaset konuşmuyorum. arkadaşlar arasında da hdp lı yada komünist felan değilse her türlü saygı duyarim. eğer ateist olduğunu söylerse biri bana samimiysem dassak gecerim, samimi değilsem ciddî ciddi muhabbet ederim. kısacası benim için terörist olmadığı surece her insan aynıdır. sadece söylemlerim değişir.
  0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  yani arkadaş grubumda (müslümanlar) sorun yok . ama aile akrabalara gelince oruç tutmadığımi namaz kılmadığımı herkes bilir (antalya da normal karşılanıyor) ama ateistim desen şeytan görmüşe dönüyorlar . hani böyle hümanist gezen tiplerin bakışları değişiyor .
  0
  yusufir 1 yıl önce
  ya şu umberto gereksizinebaksana . ülkede ki ateistlerin çoğu böyle. yada halkın gördüğü kesim böyle bilmiyorum. o yüzden bu kadar içgüdüsüsel tepki.
  0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  yani çocuğu tanımıyorum ama herhalde onunla bende arkadaşlik yapmam .
  1
  190322a 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  ne müslüman görünüp hiçbir koşuluna uymayan var.
  sen takma bu senin hayatın onların değil
  0
  yaabakmabana 1 yıl önce
  antalyada asıl kapalı garip karşılanıyor. hoş 35 derecenin altında ağustos sıcağı vurunca kim kapanmak ister? hele şu türban fantazisi olmasa. orada burada gördüğüm çok affedersiniz üstü başka altı başka insanlardan bıktım. madem sıcak, ille de kapanacağım dinimi yaşıyacağım diyorsun bari gözlerime yazık etme...
  0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  yani kapanmayada karşı değilim kişi kendi içinde hem dinini yaşayıp hem faydalı olabilir . tabi antalya sıcağında yanıp buda benim sınavım demek nasıl bir kafanın ürünüyse artık
 • 2
  canki 1 yıl önce
  benim cevremde bir çok insan var ateist hristiyan musluman lezbiyen gay ama hepsiyle iyi anlasıyorum bu oy verdiği parti içinde geçerli ve cogusu sonradan böyle olan kişiler ben anlayışla karsiladim herhangi bir değişiklik olmadı
 • 0
  seecan 1 yıl önce
  ben deistim.kişileri inancına göre yargılamayı doğru bulmuyorum.insanlara ben dinlere inanmıyorum diyince canavar misali bakıyorlar.farklı inançların olması çok normal fakat ideolojiye gelince daha dikkatli davranırım
  0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  sonucta sende bi ayrim yapiyorsun
  0
  seecan 1 yıl önce
  pkklı adamla işim olmaz kısacası
  0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  anladım
 • 0
  cemal_abi 1 yıl önce
  dinler ve ideolojileri saçma geliyor.
  çocukluğumdan beri dindar bir aile içinde yaşadım fakat dine karşı her hangi bir ilgim yoktu lise yıllarının vermiş olduğu baş kaldırı ile 3 yıl falan araştırmacı ateist kafasında dolaştım üniversiteye geçince ateistliğin saçma geldiği yönler oldu ve artık ateistlikten de uzaklaştım. şu an nihilistim hiçlik içinde yaşıyorum. her hangi bir topluma yada çevrede dikkat çekmek amacı ile değil sadece kendi içimde inanca yönelik pek birşey yok.
  islam dininin felsefesi mükemmeldir fakat yaşayan insanların insanlıktan uzak olduğunu gördükçe görüşlerim dine olan öfke olarak gözükmeye başladı ateistlik başlangıcı bu şekilde oluştur. müslümanlar kendilerine çeki düzen vermeyip insanların hayatına karışmak gibi bir haklarının olmadığını fark ettiği zaman islama yönelik paranoya ve nefretin son bulacağını düşünüyorum. burada müslüman olup ateistlere karşı ki besleyen arkadaşlar varsa kimsenin karışmasın. bir insanın hayatına karışmak için zaman kaybedeceğine gidip ibadet etsin.
  0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  insanlar bana karışınca sadece tartışmıyorum . ama şu sürekli ibadet ,okunan kitabın sadece kuran olmasına karşıyım. ibadet insanın gelişimini engellememeli
  0
  cemal_abi 1 yıl önce
  müslümanlar bilimle uğraştıkları zaman güzel şeyler bulmuşlar fakat şimdi asma kesme dua ile fasulye yetiştirme filan bu saatten sonra onlardan gelişim bekleme
 • 0
  yaabakmabana 1 yıl önce
  yıl olmuş 2016 hala insanlar buna bakıyor vay amk yav. doğru düzgün kişilikli birini buldunuz da dinini, cinsiyet seçimini yargılıyorsunuz. maalesef önyargıların önüne geçilmiyor.
  0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  ateist olduğum için bir sevgilim benden ayrıldı desem
  0
  yaabakmabana 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  ben de deist olduğum için zamanında çok garip karşılanmıştı. tabii halk ateistliği deistliğe karıştırınca olan bizi de vurdu. 'allaha inanmıyorlar lan bunlar'a kadar gitti bu yol. birine deistliği açıkladın mı 'ee, ne farkı var ateistlikten?' falan diyecek kesin. işte millet ayrım da yapamıyor ki. aslında olduğun konuma göre de değişir, neden bilmiyorum ama antalyadaki insanlar yadırgamıyor bunları. bu arada geçmiş olsun, bence iyi de olmuş. bu önyargıyla bir ilişkiyi devam ettirmemeniz daha iyi gibime geldi. ama yine de böyle insanların tekrardan amk.
  0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  yani severken nasıl bağlıysa artık dinine bıraktı . fakat çevreme açmak istemiyorum pek çünkü gereksiz tepkiler oluyor zaten herkes ateist gibi yaşıyor burda
 • -1
  80kiloysa79udassak 1 yıl önce
  ateist deist agnostik hristiyan bir çok arkadaşım var burada bir sorun yok ama gay arkadaş büyük sıkıntı eşcinsellerin hepsinin topluma zararlı varlıklar olduğunu düşünürüm ve bir gün bir çocuğum olur komünist falan olursa bu da bir sorun teşkil eder
 • 0
  parabellum 1 yıl önce
  ben dinsizim. çevreme söyledim ancak aileme söylemedim. eğer çevreniz tutucuysa müslüman taklidi yapmanız en hayırlısı olur.
  0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  dün sadece konuyu açtım epey bağırmadan sonra teyzem ne düşünüyorsan düşün ama çocuklarımın yaninda konuşup kafalarını bulandırma dedi . herkes cehenneme gideceğim için üzülüyor
 • 1
  lethe 1 yıl önce
  ben ilişkilerimde takmıyorum kimin ne ettiğini. ama şöyle de bir şey var ki. bir arkadaşın ateist oluşuyla alakalı konuşan bir arkadaş grubunun arasındayken gördüğüm o bakışlar, konuşmalar falan... konuşmayı duymasanız tacizci hakkında konuşuyorlar sanırsınız. alt tarafı sen inanmayı tercih ediyorsan o da inanmamayı tercih ediyor. bundan ibaret. maalesef böyle bir yargılama var. sebebi de belli ya, neyse.

  daha fazla yazmıyorsam bu da çoğunluğun yargısı, sadece kendisine dokunan yeri okuyup orayı da hakaret anlaması yüzünden. tam da yukarıda yazılanın içeriğiyle uyuşuyor ya yaşadığım durum :)


 • hayata dair

  Bu bölümde ibretlik hikayeler ve komik paylaşımları bulabilirsiniz..

  268 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  hellomyfriend
  darkier
  polinezyali
  caytiryakisi
 • bölüm kuralları

  • bölümü takip etmeyi unutmayınız..!
  • konu dışında paylaşım yapmak yasaktır..
  • reklam amaçlı paylaşım yapmak yasaktır..
  • bölüm ile alakasız paylaşım yapmayınız..başlıklarınızı her zaman ilgili bölüme açınız..
  • küfür ve +18 başlıklar yasaktır..
  • +18 başlıkları +18 içeriği işaretleyerek paylaşınız..

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...