6
bre doğan bre doğan
kosova meydan savaşı'nda büyük bir bozguna uğrayan haçlı orduları macar kralı sigismund'un lideliğinde büyük bir birlik oluşturdular. bu birliğe avrupa devletlerinin hemen hepsi katılmıştı. 130 bin kişilik bir ordu ile bulgaristan'a girdiler ve doğan bey tarafından korunan niğbolu kalesi'ni kuşattılar.

durumu haber alan yıldırım bayezıd harekete geçerek yardıma koştu. kalenin çevresi tamamen kuşatıldığı için herkes merak içindeydi. her ne olursa içerden bir haber alınmalı ve ona göre hareket edilmeliydi.

bunun için kafa yoran yıldırım bayezıd, hiç kimseye haber vermeden bu görevi kendisi yapmaya karar verdi. gecenin karanlığından faydalanarak atını sürdü ve gitti.

niğbolu kalesi'nin çevresi karanlıklar içindeydi. kaleyi kuşatan haçlı askerlerinin yer yer yaktıkları ateşler havadaki esrarengizliği bir kar daha arttırıyordu. yıldırım bayezıd, içki içe içe sarhoş olan devriyeler arasından geçerek kale duvarının yanına kadar geldi ve gecenin sessizliğinden yankılanan bir sesle haykırdı:

"- bre doğan! bre doğan!.."

haçlılara teslim olmayı reddeden doğan bey her an tetikteydi ve meraklı bir bekleyiş içindeydi. duyduğu bu ses merakını büsbütün arttırdı. evet, yanılmıyordu; bu ses sultan'ın sesiydi ama nasıl olabilirdi ki?

o ses kale duvarlarında bir defa daha yankılanınca heyecan ve sevinç içinde karşılık verdi:

"- buyur saadetlü hünkârım!"

"- bre doğan, halin nicedir?"

"- halimiz gördüğün gibi sultanım. elimizden geleni yapar, kaleyi düşmana vermeyiz!"

"- hele dayanın! işte biz dahi geldik!.."

yıldırım bayezıd geldiği gibi geri dönerken kale içinde adeta bayram vardı. artık moraller yerine gelmiş, düşmana karşı olan dayanma güçleri artabileceği kadar artmıştı. ya düşman?

içlerinde yıldırım bayezıd'ın kale duvarlarında yankılanan sesini duyanlar olmuş ama ne olduğunu anlayamamışlardı. onlar o sırada, "osmanlı padişahı'nın kaçtığını" iddia ediyorlardı. işi daha da ileri götürerek, "mısır'daki memluk sultanı'na sığındığını" söyleyenler bile vardı. durumu anladıklarında ise iş işten geçmişti. ertesi gün türk ordusu, niğbolu önlerinde dünyanın en büyük zaferlerinden birini daha kazandı.

ayıp olmasın yazıyı burdan aldım:http://sanliosmanli.blogcu.com

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır. • osmanlıyız biz

  Osmanlıyız Biz Anlı da Şanlıda Osmanlıyız Biz...

  8 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  666siyonist666

 • bizans torunlarının girmesi yasaktır.
  dini ve milli değerlere küfretmek yasaktır.


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...