7
halil inalcık kimdir?
türk tarih profesörü.

eserleriyle osmanlı-türk tarihine hem siyasî ve ekonomik konularda hem de kültür ve medeniyet tarihi alanında orijinal katkılarda bulunmuş bir bilim adamıdır.tüm balkan dillerine ve arapça'ya çevrilmiş olan "the ottoman empire the classical age 1300-1600" ve "an economic and social history of the otoman empire" gibi kitapları dünya üniversitelerinde başlıca ders kitabı olarak kullanılmaktadır.tarih alanındaki üstün çalışmaları ve yetiştirdiği öğrenciler sebebiyle şeyh-ûl müverrihin (tarihçilerin şeyhi) ve tarihçilerin kutbu gibi isimlerle de anılmıştır.inalcık, ankara üniversitesi dil, tarih ve coğrafya fakültesi’nde 32 yıl hizmet verdikten sonra 1972 yılında chicago üniversitesi'nde osmanlı tarihi kürsüsünü, 1993 yılında bilkent üniversitesi'nde tarih bölümünü kurmuştur.


yaşamı:1916'da istanbul'da dünyaya geldi. babası kırım göçmenlerinden seyit osman nuri bey, annesi ayşe bahriye hanım'dır.ailesi, 1924 yılında ankara'ya yerleşti.

1923-1930 arasında ankara gazi mektebi'nde, bir yıl sivas muallim mektebi’ne devam etti.orta tahsilini 1931’de ankara’da gazi muallim mektebi'nde tamamladıktan sonra balıkesir necati bey muallim mektebi'nde lise tahsiline devam etti.

1936 yılında ankara üniversitesi dil, tarih ve coğrafya fakültesi yeni çağ tarihi bölümünde yüksek öğrenimine başladı. 1940 yılında mezun olduktan sonra fakültede asistan olarak kaldı.1942 yılında tanzimat ve bulgar meselesi adlı doktora tezini verdi.

1943’te viyana’dan ‘büyük ricat’e osmanlı imparatorluğu ve kırım hanlığı başlıklı teziyle doçentliğe atandı.1945’te aüdtcf arap dili ve edebiyatı bölümü’nden şevkiye ışıl hanımla evlendi. bu evlilikten kızı günhan dünyaya geldi.

uzun yıllar aynı fakültede osmanlı ve avrupa tarihi üzerine dersler veren inalcık, 1947'de türk tarih kurumu (ttk) üyeliğine seçildi. 1949'da ingiltere'ye giderek british museum’da türkçe yazmalar üzerinde çalıştı ve calendar of state papers serisinde osmanlı tarihine ait kayıtları topladı. public record office’te osmanlı imparatorluğu ile ilgili kaynak taraması yaptı. 1951 yılında türkiye'ye döndü.

1951'in yazında bursa şer'iyye sicilleri üzerine çalışmaya başladı. girişimleri sonucu siciller, topkapı sarayı'ndaki atölyede ciltlenip temizlenerek tekrar bursa’ya gönderildi. inalcık, haziran 1952'te viyana bozgun yıllarında osmanlı-kırım hanlığı işbirliği teziyle profesörlük ünvanı aldı.

columbia, princeton, pennsylvania, harvard üniversitelerinde ziyaretçi profesör olarak dersler veren inalcık, 1972 ankara üniversitesinden emekli olarak chicago üniversitesinde osmanlı tarihi kürsüsünü kurdu. 1973 yılında kitabı the ottoman empire the classical age 1300-1600 yayımlandı.

inalcık, osmanlı/türk tarihi araştırmalarının ortaya koyduğu yeni bilgi ve bulguların en üst düzeyde paylaşılıp tartışılması için “ınternational association for social and economic history of turkey” adlı uluslararası bir birlik kurdu, ilk 1977'de hacettepe üniversitesi'nde olmak üzere 11 uluslararası kongrenin toplanmasına öncülük etti.

1986 yılında chicago üniversitesinden de emekliye ayrıldı ve 1993 yılında bilkent üniversitesi’nde tarih bölümünü kurdu.23 yıl boyunca bilkent üniversitesi osmanlı tarihi bölümü'nde yüksek lisans ve doktora öğrencilerine seminer dersi verdi.

2003 yılında bilkent üniversitesi’nde halil inalcık center for ottoman studies adlı bir merkez kurdu. halil inalcık, yıllardan beri çeşitli arşivlerden topladığı belge ve defterlerin kopyalarını, yarım kalmış araştırma metinlerini, 1000’den fazla ayrıbasımı ve diğer materyalleri bu merkeze bağışlamıştır.

inalcık, çok iyi düzeyde osmanlı türkçesi, iyi düzeyde; ingilizce, fransızca, almanca, orta düzeyde de; arapça, farsça ve italyanca biliyordu.dünyanın çeşitli üniversitelerinden çok sayıda fahri doktora tevcih edilen inalcık, 20. yüzyıl sona ererken cambridge'de bulunan uluslararası biyografi merkezi tarafından dünyada sosyal bilimler alanında sayılı 2000 bilim adamı arasında gösterilmiştir.

hayatı ve tarihçiliğini anlattığı tarihçilerin kutbu halil inalcık kitabı adlı söyleşi kitabı türkiye iş bankası kültür yayınları'ndan 2005 yılında yayımlanmıştır.

avrasiya akademiyasının kurucu üyelerinden birisi idi.

halil inalcık, 25 temmuz 2016 tarihinde ankara'da vefat etmiştir ve istanbul'a osmanlı imparatorluğu döneminde protokol mezarlığı olan fatih camii haziresine defnedilmiştir.
 • 0
  oxygen 1 yıl önce
  bazı kitaplarında intihal olduğu söyleniyor. beni şok eden iddia...
  1
  huseyinargun 1 yıl önce
  hiç sanmıyorum..
  0
  oxygen 1 yıl önce
  turnitin seminerinde bahsedildi. yoksa ben de inanmazdım
  1
  huseyinargun 1 yıl önce
  kendi söylese bile zor inanırım.alanında duayen biri,en iyilerden ilber ortaylı örnek alıyo daha ne diyim..
  0
  oxygen 1 yıl önce
  bu intihal işi karışık bir mevzu. belki adam su 100 derecede kaynar demiştir, ona intihal demişlerdir.
  1
  huseyinargun 1 yıl önce
  hmm.. olabılır.tarihi yeniden yazmasını mı beklemişler onu diyen arkadaşlar
  2
  ofsaytsizburak 1 yıl önce
  bu adama kim çamur atabilir? bizzat devlet i aliyye serisini okumuş biri olarak yazıyorum,bu adamdan kaliteli ve bilgin tarihçi görmedim şuana kadar. yurtdışında yurtiçinde bulunduğu tüm konferanslarda "halil hocamıza da soralım"dedirten adamdır.
  1
  oxygen 1 yıl önce
  bilemiyorum, bir iddia bu. gerekçelerini konuşacak kadar zaman olmadı.
  2
  ofsaytsizburak 1 yıl önce
  sanmam,profesör olduğu her yıl en saygın konumda boşunda karşılanmadı bu adam. başarılarını çekemeyen onun gibi olamayan onun kadar okuyamayanlar hemen çamur atar tabi
  1
  huseyinargun 1 yıl önce
  aynen öyle çamur atcak yer arıyolar
  2
  oxygen 1 yıl önce
  muhtemelen. k. mısıroğlu'na üstad denilen ülkede ne beklersin :d


 • kimdir

  -bu bölüm ünlü kişiler/gruplarla ilgili bilgi paylaşılması amacıyla açılan bir bölümdür.

  11 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  huseyinargun

 • +paylaşımların "... kimdir?" şeklinde yapılması görsellik açısından iyi olacaktır.

  +doğruluğu kesin olmayan bilgiler paylaşmak yasaktır.

  +araştırma sonucunun düzenlenip,ilgi çekici hale getirilmesi rica olunur.

  +asıl amacın bilgi vermek olduğu unutulmamalıdır.

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...