11

protez takılan bacak ayağını hisseder mi?

dizden aşağı bir protez takılıyor ve bu kişi ayak baş parmağının kaşındığını hisseder mi?

yapay ayak tabanına yerleştirilen altı sensör sinir hücrelerini uyarıyor ve protez takmadan önce sinir uçları deriye yakın noktaya getiriliyor. eğer böyle yapay bir ayağa yerleştirilirse hissedilebilir mi?
 • 0
  666o999 7 ay önce
  özellikle kayıp henüz yeniyken insanlar kesilmiş ellerini, ayaklarını hissetmeye devam ediyor. buna hayalet uzuv sendromu deniyor. beynin, bir organı yitirmeye direnişi. artık olmayan bacağın karıncalanması; çoktan kesilmiş elin kaşınması ya da bacakları olmadığını unutup yataktan kalkmak isterken düşmek.omzundaki kesik yerinin yumrusuna dokunduğunuzda elinin parmaklarını tutuyorsunuz hissi. bunun dışında dediğin konu ile ne yapılabilir bilmiyorum. bu zamanla geçen bir durum çünkü.
  0
  nunu97 7 ay önce
  artık olmayan bir bacak karıncalanabilir ya da kaşınabilir mi🤔
  0
  666o999 7 ay önce
  evet. his kaybı uzuv kesilince hemen durmadığı için bu tür durumlar sık sık yaşanır
 • 0
  incekalem049 7 ay önce
  şaşırtıcı :) +
  1
  nunu97 7 ay önce
  başlık mı şaşırtıcı cevaplar mı :)
  0
  incekalem049 7 ay önce
  başlık :) +
 • 0
  oxygen 7 ay önce
  yapay bir bacağı hissetmez. ama phantom hissi dediğimiz bir olay var. varmış gibi hissedebilir bir süre. nedeni beynin o organın yokluğunu kabullenme süreci
  0
  nunu97 7 ay önce ~ 7 ay önce
  bilgi için teşekkürler :)
 • 0
  lost_soul 7 ay önce
  sanmıyorum ya
 • 1
  pentaigo 7 ay önce
  günümüzde gelişmiş 3d yazıcılar ile yapay deri vb. durumlar oluşuyo. basınç sensörlerinden tut nabız atışı ve sinir kontrollerinden aldıklarıyla çalışan protezler. eğer şuan bu dediğin yapılmıyorsa bile yakın gelecekte bu teknoloji mümkün olucaktır.
dün