2

doçentlik tezi ankara tıp fakültesinde 'çöpe atılmalı' gerekçesiyle geri çevrilen neva çiftçioğlu'nun hayatı

1963 yılında erzurum’da doğdu. bir memur ailenin kızı olarak dünya’ya geldi. ilköğretim ve lise öğrenimini devlet okullarında okudu. 1985 yılında hacettepe üniversite’si biyoloji bölümü'nden mezun oldu.

ankara tıp mikrobiloji bölümü’nde doktora yaptı. astım hastalığı üzerine hazırladığı tezi o zamanın bölüm başkanı tarafından kabul edilmedi. aslında tezi ankara tıp fakültesinde 'çöpe atılmalı' gerekçesiyle geri çevrildi. bu olaydan birkaç yıl sonra aynı tez, tıp dünyasının 3 büyük dergisinden birinde yayınlandı. finlandiya’ya giderek orada doçentlik unvanını aldı. finlandiya’da doçent ünvanını alan ilk türk oldu.

nasa (amerika uzay ve havacılık dairesi) ile birlikte çalışarak bulduğu bu mikrop çeşidinin özellikleri mars’tan dünyaya düşen bir taş ile aynı özelliklere sahip olduğunu fark etti. daha sonra nasa’dan birlikte çalışma teklifi geldi. nasa’da çalışmaya başladı.

keşfettiği bu buluşu sayesinden dünyanın her yerinden davetler ve ödüller aldı. bugüne kadar 10 uluslararası ödüle layık görüldü.

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır.

 • kimdir

  -bu bölüm ünlü kişiler/gruplarla ilgili bilgi paylaşılması amacıyla açılan bir bölümdür.

  20 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  huseyinargun

 • bu bölüm #kültür-sanat bölümünün alt bölümüdür.

 • +paylaşımların "... kimdir?" şeklinde yapılması görsellik açısından iyi olacaktır.


  +doğruluğu kesin olmayan bilgiler paylaşmak yasaktır.

  +araştırma sonucunun düzenlenip,ilgi çekici hale getirilmesi rica olunur.

  +asıl amacın bilgi vermek olduğu unutulmamalıdır.