doçentlik tezi ankara tıp fakültesinde 'çöpe atılmalı' gerekçesiyle geri çevrilen neva çiftçioğlu'nun hayatı

  2
  merlin 6.8.2018 19:31
  1963 yılında erzurum’da doğdu. bir memur ailenin kızı olarak dünya’ya geldi. ilköğretim ve lise öğrenimini devlet okullarında okudu. 1985 yılında hacettepe üniversite’si biyoloji bölümü'nden mezun oldu.

  ankara tıp mikrobiloji bölümü’nde doktora yaptı. astım hastalığı üzerine hazırladığı tezi o zamanın bölüm başkanı tarafından kabul edilmedi. aslında tezi ankara tıp fakültesinde 'çöpe atılmalı' gerekçesiyle geri çevrildi. bu olaydan birkaç yıl sonra aynı tez, tıp dünyasının 3 büyük dergisinden birinde yayınlandı. finlandiya’ya giderek orada doçentlik unvanını aldı. finlandiya’da doçent ünvanını alan ilk türk oldu.

  nasa (amerika uzay ve havacılık dairesi) ile birlikte çalışarak bulduğu bu mikrop çeşidinin özellikleri mars’tan dünyaya düşen bir taş ile aynı özelliklere sahip olduğunu fark etti. daha sonra nasa’dan birlikte çalışma teklifi geldi. nasa’da çalışmaya başladı.

  keşfettiği bu buluşu sayesinden dünyanın her yerinden davetler ve ödüller aldı. bugüne kadar 10 uluslararası ödüle layık görüldü.