13

neden başkalarıyla konuşmaktan zevk alıyoruz?

bir arkadaşla konuşmak muhtemelen çoğumuza iyi geliyor. herhangi bir arkadaş değil tabi isteyerek görüştüğümüz bir arkadaş.

neden?

sonuç olarak konuşma sonrasında elimizde somut hiçbir şey yok.

seks gibi fiziksel bir aktivite değil veya güzel bir yemek yemek gibi de değil.

 • 1
  kahvelipuding 6 ay önce
  çünkü var olma, varlık gösterme bir ihtiyaçtır. bunun en iyi yolu iletişim, dolayısıyla konuşmadır. kişi fikrini veya kendine ait şeyleri belirtmekle bu ihtiyacı doyurur.
  0
  caytiryakisi 6 ay önce
  galiba doğru cevap bu
 • 1
  pandababy 6 ay önce
  başkalarının ne düşündüğünü ve fikirlerini merak ediyoruz çünkü. veya etmiyoruz emin değilim xd
  1
  caytiryakisi 6 ay önce
  ya panda sen git bambu ye
  0
  pandababy 6 ay önce
  bambu kaç para bu devirde biliyon mu sen
 • 1
  ismail1907 6 ay önce
  muhabbet sohbet ruhu rahatlatır kardeşim kendin konusup kendin cevaplayamıyacağına göre başkalarının fikrini merak edersin bazende kendi fikrini biriyle paylaşma isteğinde olursun mesela ben fenerbahçe liyim maçtan sonra düşüncelerimi konuşucak adam ararım.
  0
  caytiryakisi 6 ay önce
  hoşgeldin ismail reyiz nereden buldun buraları? :d
  0
  ismail1907 6 ay önce
  hoşbulduk kardeşim puiv i sallamay geldim :)
 • 2
  kaktusgil 6 ay önce ~ 6 ay önce
  ben hep konuşamazsam öleceğimi iddia ederim. iletisim kurmak insanın en temel ihtiyaçlarındandır bana kalırsa. birileriyle sohbet etmek bana zevk veriyor çünkü icimdeki sesi geri plana atmama yardımcı oluyor, beni kendimden kurtarıyor. karsimdakinden bir seyler öğrenmemi, farklı görüşü tanimami sağlıyor. ayni gorusteysek benim gibiler var hissi uyandırıyor. sohbet etmek önemli bir ihtiyaç.
  0
  erenraphael07 6 ay önce
  sizinde isteğiniz doğrultusunda sohbet etmek isterim.
 • 0
  erenraphael07 6 ay önce
  keyifli sohbet ediyoruz demekki.
 • 0
  mavi_var 6 ay önce ~ 6 ay önce
  zevk almıyorum . nereden çıkardın onu :/
  edt: farklı insanlar tanışmak onlardan etkilenmek ve onları etkilemek hoşuma gidiyor. biraz da çıkarcı davranıyorum. mutlaka yeni bir kelime veya yeni bir şey ögrenmeliyim. ya da o konuşma bakış açimı değiştirebilmeli. bildiklerimi konuşanlarla, aynı fikirde olduklarımla sohbetim uzun sürmez zaten.
  0
  kaktusgil 6 ay önce ~ 6 ay önce
  öyleyse neden birçok başlıkta yorumlara olan cevaplarını ve konuşmalarını görüyorum? sözlükteki insanlarla en iletişim halinde olanlardan birisin.
  0
  mavi_var 6 ay önce
  vaaay fena yakalandım .
 • 2
  orr 6 ay önce
  lacan'ın küçük bebekler için kullandığı 'mirror stage' teorisini erişkin bir insan için kullanabilir miyiz? çocuğun şöyle bir söylemi bu teoride yer alır: 'kendim dışındaki bir imgeyle özdeşleşirsem, daha önce yapamadığım şeyleri yapabilirim'

  biriyle konuşurken de, ciddi anlamda keyif aldığımız zamanlarda bu ayna evreninde geçiş yaptığımız devreler olmaktadır. eksik olan insanın doğum anıdır. insan eksik doğar ve ayna sürecinde spesifik olgunlaşma süreci geçirir.

  bu süreç evresinde eksikliğini bir başkasına ego tabanlı bakabildiği kadar aktif geliştirme sürecine dahil etmiş olacaktır.

  bu sözle bu sürecin eğitimle dönüşümünü düşünebiliriz. insan bu ayna devresi sonucu eğitimle aslında baktığı manzarada ayna değil de, bir 'view' olduğunu fark etmeye başlar. bundan da ayrıca yetişkin hazzı almaya başlarsa zaten eğitim kendini kanıtlamış oluyor.

  bir nevi manzaraya odaklanmayı kendi süzgecimizden geçirdiğimiz dönemsel bilgiyle sağlayabiliriz. egoyu da toptan yok edemiyoruz, bu yüzden egoların çatışma anına kadar ikili ilişkilerde öncelikle ayna, sonra da manzara/görme biçimine uygun şekliyle erişimimiz epistemolojik bir dayanaktan kaynaklı hoşumuza giden bir ilişki oluyor.


  2
  bizanskurdu 6 ay önce
  ufkum genişledi, güzel yorum
 • 3
  ersals 6 ay önce ~ 6 ay önce
  yapı olarak, tekil varlıklar değiliz varoluş deneyimini yaşamak için.
  hem bilincimizi, hem de sosyal kimliğimizi tanımlamak ve deneyimlemek için farklı bireyleri -zemin- olarak kullanmak zorundayız.
  sosyallik, aslında farklı zeminlere ihtiyaç duymanın biraz da süslenmiş tanımı.

  konuşmak da, kendi varoluş deneyiminde ileri bir üst sonuç. (sadece hareketlerle anlaşmaktan konuşmaya geçiş) bu şekilde kendimizi ifade etmek, anlam arayışı ve farklı anlamlara ulaşma kapısı açılmış oldu ve benlik ve sosyal kimliğimizi çok daha yüksek çözünürlükte ele alır olduk. bu da içsel olarak bizi manevi tatmine götürmekte.
 • 1
  helianthus 5 ay önce
  aristoteles'e insan zoon politikon'dur kabaca politik hayvan olarak çevrilen bu kavramın anlamı politikon kelimesinin kökenlerinde aranmalı. politikon polis kelimesinden türer. polis yunanca'da kent devletlerine verilen isim ve politika kelimesi günümüzdeki anlamını yani dar anlamda siyasayı belirtmeden önce kamusal alan ve özel alan ayrımının bulunmadığı bir çevreyi işaret ediyordu. yani insanın politik bir hayvan olması insan için en iyi, mutluluk verici ve doğal olan yaşamın politik çerçevede yani polisi var eden insanlarla birlikte yaşanmasıydı. ve zoon logon ekhon olarak devam eder. yani insan düşünen ve konuşan bir varlıktır. insanın siyasal bir varlık olması düşünme ve konuşma yetileriyle mümkün kılınmıştır. yaşam her canlı için ortaktır. ancak insanın siyasal doğası onu diğer yaşayan canlılardan ayrı bir noktada konumlandırır. insan doğası gereği siyasallaşmak yani toplum-devlet içerisinde var olmak hissiyatındadır. "iyi" ve "erdemli" olana bireysel olarak değil diğer insanlarla etkileşim içerisinde ulaşabilir der aristoteles.
dün
 • derin düşünce

  eleştirel bir fikrin varsa, yeni bir teori ürettiysen, kayda değer planların varsa, insanlara bir gerçeği göstermek istiyorsan veya düşünceni akım haline getirip kendine yeni nökerler kazanmak istiyorsan, derin düşünce bölümü emrine amade.

  425 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  roxic7
  ersals

 • bu bölüm #sosyal bölümünün alt bölümüdür.
 • görünürde bir kural yok. fakat gizli saklı bir kaç kural var. onları ihlal etme. düşün bakalım, sence hangileridir?