3

yıldızlar neden yanıp sönerler?

gökyüzüne baktığımızda yıldızları ve gezegenleri ayırt edebiliriz. yıldızlar yanıp söner; ancak gezegenler yanıp sönmez. yıldızlar, gezegenler, hatta güneş ve ay bile değişik miktarda da olsa yanıp söner. yani atmosfer dışında konumlanmış her şey yanıp söner.

“yanıp sönme” sözcük öbeğini astronomik terim “astronomik ışıldama/parlama” olarak ifade edilebilir. her ne kadar yaşamak için atmosfere ihtiyaç duysalar da astronomi bilimi, bilim sahnesinde kendisine yer edindiği günden beri astronomların en büyük sorunu gökyüzündeki cisimlerin görüntülenmesini engelleyen atmosfer ve atmosferik türbülans olmuştur. neden mi? çünkü atmosfer, gözlem esnasında gökyüzünden görüntü alınırken bulanıklığa neden olmakla kalmaz bir de hava partikülleri görüntünün arka planında kirliliğe neden olur.

yıldızların yanıp söner gibi görünmesinin de nedeni atmosferdir. bir yıldızın ışığı atmosferden geçerken hava ısısındaki değişikliklerden dolayı kırılır. bu da dünyadan bakıldığında ışığın yanıp sönüyormuş gibi görünmesine neden olur. oysa aynı gözlem uzaydan yapılsa ışık sabit kalır.

yıldızlar yanıp söner gibi görünürken gezegenlerin öyle görünmemesinin nedeni ise hem yıldızlara kıyasla dünyaya daha yakın olmaları hem de atmosferik koşullardan yıldızların ışığı kadar etkilenmiyor olmalarıdır.

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır.

 • bilin istedim

  Her türlü az bilinen, çok bilinen, duyulsada ne olduğu tam olarak bilinmeyen kavramların açıklandığı. puivin bilmesini istediğiniz bilgi, anı,fıkra, makale, görselleri paylaşabileceğiniz, sesinizi özgürce duyurmak istediğinizde seçeceğiniz bölüm

  422 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  ibrahimisbilir

 • bu bölüm #sosyal bölümünün alt bölümüdür.
 • 1. bölüm açıklamasına uygun olmayan başlıklar açmayınız.

  2. yanlış bir bilgi gördüğünüzde yazara düzeltmesi için rica ediniz.

  3. açılan başlığı gerekli buluyorsanız (+), gereksiz buluyorsanız (-) yönünde işaretleyiniz.   ilgili bölüm;

  kara delik