sakarya son durum

  1
  systemfailed 3.7.2020 20:56
  sakarya'da havai fişek fabrikasında patlama: 4 kişi yaşamını yitirdi, 97 yaralı
  bakan koca fabrikadaki 45-50 kişiden haber alınamadığını açıkladı
  akarya'nın hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında patlama meydana geldi. patlamadan ilk belirlemelere göre 4 kişi yaşamını yitirdi, 97 kişi yaralandı. sağlık bakanı fahrettin koca, 45-50 kadar işçiye ulaşılmaya çalışıldığını belirtti. afad yaptığı açıklamada fabrikada radyasyon kaynağı bulunmadığını belirterek, ölçümlerin devam ettiğini duyurdu.

  içişleri bakanı süleyman soylu, yaptığı son açıklamada, söndürme çalışmasının tamamen sona erdiğini belirterek, kayıp olan 3 kişinin arama çalışamalarına devam edildiğini ve hayatını kaybedenlerden 2'sinin kimliğinin tespit edildiğini söyledi.

  aile, çalışma ve sosyal hizmetler bakanı zehra zümrüt selçuk ise "sgk kayıtlarına göre 186 çalışanımız var. ziyaretçiler olabilir. o yüzden rakamlar değişebilir" dedi. bir gazetecinin en son ne zaman denetlendiği yönündeki soruyu da yanıtlayan aile bakanı "senelik rutin denetimlerimiz oluyor" derken, kesin bir tarih vermedi.

  "20 kişi işe gelmedi"
  bölgeye gelen sağlık bakanı fahrettin koca, "hendekte olan patlama sebebiyle geldik. daha önce burada benzer şekilde 2 patlamanın olduğunu biliyoruz. hayatını kaybeden 4 vatandaşımız oldu. 97 yaralımız nakledildi. 16 kişi taburcu edildi. 1 kişi ağır yaralı olarak tedavi altında. 31 yaşında bir hastamız. durumu ciddi olan bunun dışında herhangi bir yaralımız yok. milletimize başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. havai fişekte karbondioksit, karbonmonoksit sülfit dioksit gibi gazlar bulunuyor. tansiyon, solunum sıkıntısı yaşayan, riskli hastalar için önemli olabileceğini düşünüyoruz. yakın bölgenin 12 saatini önemli olduğunu maskeli olunması, mümkün mertebe dışarı çıkılmaması ve kapı-pencerenin kontrollü açılmasını öneriyorum. çalışan toplam 186 kişi olduğunu biliyoruz. 100 kişiye ulaştık, 20 kişi işe gelmedi, diğer kişilerle ilgili de çalışmalarımız devam ediyor. erken dönemde sahadan ayrılanlar da var. 45-50 kişi haber alınamayan." açıklamasını yaptı.

  içişleri bakanı süleyman soylu, “sayın bakanımız açıklamaları yaptı. soğutma çalışmaları ve enkazdaki çalışmalar devam ediyor. bütün ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyorlar. başsavcımızın da denetiminde nasıl meydana geldiğini araştırılıyor.” diye konuştu.

  aile, çalışma ve sosyal hizmetler bakanı zehra zümrüt selçuk, “aile ziyaretlerimize başladık, yardımlarla yanlarındayız.” değerlendirmesinde bulundu.