17

islama en uygun yaşayan ülkeler listesi açıklandı: ilk 40'ta müslüman ülke yok

her yıl açıklanan islamilik endeksi'nin 2018 yılı listesi açıklandı.
● abd’deki george washington üniversitesi’nden iki akademisyen 2010 yılında “islam ülkeleri ne kadar islami?” başlıklı bir araştırma yayımladılar.

● araştırma giderek genişleyerek müslüman olmayan ülkeleri de kapsayacak şekilde, islama en uygun yaşanılabilir ülkelerin değerlendirildiği 'islamilik endeksi listesini' açıkladı.

● listede batılı ülkelerin ilk sıralarda, müslüman ülkelerinse son sıralarda yer alması dikkat çekti.

● yaşanan terör saldırısının ardından müslümanlara yönelik tutumlarıyla büyük takdir toplayan yeni zelanda sıralamada birinci oldu.

● listenin ilk 40 sırasında müslüman ülke bulunmuyor.

● türkiye geçtiğimiz yıla göre 14 sıra gerileyerek 95. sırada yer aldı.

www.gzt.com/.../islama-en-uygun-yasayan-ulkeler-listesi-aciklandi-ilk-40ta-musluman-ulke-yok-3495789


 • 2
  ghostrider 26 gün önce
  şimdi buna ağız dolusu gülerdim de...
  neyse sadece bakayım en iyisi.
 • 1
  blackhot 26 gün önce
  yav he he
 • 4
  sevde 26 gün önce
  çok doğru zaten yıllar öncesinden bediüzzaman söylemişti bunu şöyle ki ;


  mısır câmiü'l-ezher üniversitesi reislerinden meşhur şeyh bahit efendi, istanbul'a bir seyahat için geldiğinde, kürdistan'ın sarp, yalçın kayaları arasından gelerek, istanbul'da bulunan bedîüzzaman said nursî'yi ilzam edemeyen islâm uleması, şeyh bahit'ten bu genç hocanın (bedîüzzaman'ın) ilzam edilmesini isterler. şeyh bahit de, bu teklifi kabul ederek bir münazara zemini arar. ve bir namaz vakti, ayasofya câmii'nden çıkılıp "çayhane"ye oturulduğunda, bunu fırsat telakki eden şeyh bahit efendi, bedîüzzaman said nursî'ye hitaben:
  ﻣَﺎ ﺗَﻘُﻮﻝُ ﻓِﻰ ﺣَﻖِّ ﺍﻟْﺎَﻭْﺭُﻭﺑَﺎ ﻭَ ﺍﻟْﻌُﺜْﻤَﺎﻧِﻴَّﺔِ

  yani: "avrupa ve osmanlı devleti hakkında ne diyorsunuz? fikriniz nedir?" şeyh bahit efendi hazretlerinin bu sualden maksadı; bedîüzzaman said nursî'nin, şek olmayan bir bahr-i umman gibi ilmini ve ateşpare-i zekâsını tecrübe etmek değildi. zaman-ı istikbale ait şiddet-i ihatasını ve idare-i âlemdeki siyasetini anlamak fikrinde idi.
  buna karşı, bedîüzzaman'ın verdiği cevab şu oldu:
  ﺍِﻥَّ ﺍﻟْﺎَﻭْﺭُﻭﺑَﺎ ﺣَﺎﻣِﻠَﺔٌ ﺑِﺎﻟْﺎِﺳْﻠﺎَﻣِﻴَّﺔِ ﻓَﺴَﺘَﻠِﺪُ ﻳَﻮﻣًﺎ ﻣَﺎ ﻭَ ﺍِﻥَّ ﺍﻟْﻌُﺜْﻤَﺎﻧِﻴَّﺔَ ﺣَﺎﻣِﻠَﺔٌ ﺑِﺎﻟْﺎَﻭْﺭُﻭﺑَﺎﺋِﻴَّﺔِ ﻓَﺴَﺘَﻠِﺪُ ﺍَﻳْﻀًﺎ ﻳَﻮْﻣًﺎ ﻣَﺎ

  yani: avrupa bir islâm devletine, osmanlı devleti de bir avrupa devletine hâmiledir. bir gün gelip doğuracaklardır.
  bu cevaba karşı, şeyh bahit hazretleri: "bu gençle münazara edilmez, ben de aynı kanaatta idim. fakat bu kadar veciz ve beliğane bir tarzda ifade etmek, ancak bedîüzzaman'a hastır." demiştir. nitekim bedîüzzaman'ın dediği gibi, ihbaratın iki kutbu da tahakkuk etmiş. bir iki sene sonra meşrutiyet devrinde, şeair-i islâmiyeye muhalif çok âdât-ı ecnebiyeyi ahzetmek ve gittikçe türkiye'de yerleştirmekle; ve şimdi avrupa'da kur'an'a ve islâmiyet'e karşı gösterilen hüsn-ü alâka ve bilhâssa bahtiyar alman milletinde fevç fevç islâmiyeti kabul etmek gibi hâdiseler; o ihbarı tamamıyla tasdik etmişlerdir.
  0
  hedap 26 gün önce ~ 26 gün önce
  sayın sevgili yobazcim.
  deli raporlu soba feşisti, saidi kürdi nin mehdi geleceğini söylediğini de duydunuz mu?
  duymadiniz😀
  lütfen mehdiyi de beklediğini söyle lütfen. sait hayranı bir yobazın mehdi geleceğine inanmıyorum demesi şuan en çok şaşıracagim şey olur:)
  senin o gotunden element(mehdi) uyduran saitin varya, heh onun eğittiği koyun sürüleri ile şuan yönetiliyor olsaydık o bahsettiğin kürdistanda... neyse:)

 • 1
  bizanskurdu 26 gün önce
  ben yıllardır bunu ifade etmeye çalışıyorum
 • 1
  hedap 26 gün önce
  daha fazla dindarlasayim derken, daha fazla araplasmanin getirdiği bir sonuç.
  sadece türkiye'de de değil yani dünyanın pek çok yerinde öyle.
  islami arap dini felan zannediyorlar.
 • 0
  cagrialaf 23 gün önce
  zaten olmasın. islama göre yaşayan devletlerin hali ortada.
10 saat önce 10 saat önce