19

suriyelileri ülkemizde istiyor muyuz?

suriyeliler ülkemize ilk geldikleri zamanlarda misafirperver bir duruş sergiledik. müslüman müslümanın kardeşidir dedik. ama sonrasında suriyeliler iş gücü olarak görüldü. 1000 liraya ćalıştırdığı türk yerine 500 liraya suriyeliyi çalıştırdı. ev fiyatları tavan yaptı. dükkan açtı. ülkemiz açısından kalkınmaya yardımcı oldular. tarımda fabrikada ağır işlerde çok ucuza çalıştılar. bu gelişmeler gaziantep kilis hatay gibi sınır bölgelerinde oldu. giderler sandık ama gitmediler. şimdiyse soruyorum. onlar bize ne yaptı? ülkelerinde iç savaş çıkmasaydı eminimki onlarda buraya gelmek istemezlerdi. erkeklerin savaştan kaçtığını söylüyoruzda 7 tane çocuklarının annesinin ve karısının olduğunu söylemiyoruz. birkaçtane suriyelinin yaptığı ahlaksız davranış yüzünden bu suçu hepsine mâl ediyoruz. yanlış yapıyoruz arkadaşlar yanlış yapıyoruz.
 • 1
  suatbuyukboz 1 yıl önce
  19 yaşımda bile 30000 tl devlete borcum varsa suriyeliler olmasın tabi benim verdiğim parayla o suriyeliler doyuyor ama
 • 1
  kafeinmanifestosu 1 yıl önce
  fabrika ve tarım işlerinde çalışanlar genelde afgan asıllı. haklısın bu insanlar bize bir şey yapmadı. evet küçük bir kısmı da zararsız. lakin deniz kenarlarında türkleri, rusları taciz ettiler. istanbul da daha geçenler de bi kadına tecavüz ettiler. neden arapça levha yok etrafta biz türkçe bilmek zorunda mıyız?, denildi. oradaki baskıdan kurtulup buraya gelince neden ahlak kurallarını ihlal ediyorlar? ki zaten suriyeliler çalışabiliyor. ıraktan gelenlere, türkmenlere bu ülke de çalışma hakkı tanınmıyor mesela. geçen sene türkmenistan'dan gelen bi aileye yardıma gittiğimizde adam sadece "ben çalışmak istiyorum ama giyecek ve yiyecek yardımı yapmayın" dedi. aynı zaman diliminde suriyeli bi aile kötü durumda sanarken verilen yardımları suistimal ettiler. ki zaten okuyan suriyeli öğrencilere 1500 lira gibi bi meblağ veriyolar. arkadaşlar ben okurken 415 lira alıyodum, o da geri ödemeli. sence neden istenmiyorlar? adaletsiz bir koşul olduğu için olabilir mi? ama yine söylüyorum. zararsız olanlar başka, onlara lafım yok.
  0
  ovmaygot 1 yıl önce
  öncelikle yorumun için çok teşekkür ederim.
  küçük kısmı zararsız değil değil küçük kısmı zararlı.
  fabrikalarda ve tarımda en çok kimin çalıştığını zaten söylemedim. suriyeliler fabrikalarda ve tarımda çalışıyorlar. üniversitede 4 yıllık okuyan ve daha önce hiçbir insani yardımda bukunulmamış lise notu %50 yi geçmiş olması şartı ile üniversite öğrencisine 1200 tl burs veriyor. bu şartlara kendini kabul ettirebilen bir öğrenci zaten bursu hakediyor demektir. bu para hem okumaya teşvik eder hemde öğrencinin ihtiyaçlarını karşılamasına yardım eder. suriyelilere maaş bağlandığı konusunda ise 120 tl yardım yapılıyor buda onların insanca yaşayabilmeleri için bir yardım. evet tecavüz olayı hırsızlık olayları yaşandı ama bunu suriyelilerein hepsine atfetmek yanlış sen dile getirirken bile tecavüzü sanki bütün suriyeli erkekler yapmış gibi söylüyorsun. gaziantepteki olayları biliyosundur belkide
  suriyelilerle gaziantep halkı ćatışma yaşadı. gaziantepli vatandaşlar suriyelilerden rahatsız oluyirlardı. birkać art niyetli zihin suriyeli gördümü ellerindeki sopalarla bıçaklarla saldırıyorlardı. suriyeliler başka illere göç etmeye başladı. canlarını tam kurtardıklarını zannederken yine bir saldıraya daha maruz kaldılar.
  0
  kafeinmanifestosu 1 yıl önce
  oranlar farklı olarak aynı şeyi söylüyoruz. kütahya da yolda yürüyemiyoduk mesela biz. bak allahın unuttuğu bi yer orası, şehir değil. hepsi yapıyormuş gibi ima etmedim. çoğunluğu yapıyor çünkü. okulda türkçe öğrensinler diye 5 6 ay kurs veriyor devlet. sınıfa girdik bi gün. bu eli yüzü düzgün olan zararsız sandığıniz insanlar hocalarına laf atıyor. biz o sınıfta stajda ya da eğitimde dahi olsak hocalarıyız. anlatabiliyor muyum bilmiyorum ama büyük çoğunluğu bu zihniyette. yapmayanlarda vardir, bilemem. peki 1200 lira devlet başarılı insanlara neden vermiyor? ben neden kredi aldım? neden bizim notumuz yüksekken biz 1200 lira almadık? ben neden kafeye gelen insanlara garsonluk yaptim? evet bunlar benim sorunum ve onları ilgilendirmez. evet savaştan kaçıp sığındılar, gelsinler eyvallah. ama geldikleri yerde de çığırtkanlık yaparlarsa istenmezler. insanların vicdanıyla oynayıp aldıkları yardımlardan para kasarlarsa, bu yapılan iyi niyet sömürüsüdür. ben buna her zaman karşıyım. ister vatandaşım yapsın ister suriyeli. yararlı olmayan grubun gitmelerini bende istiyorum. ama gitmeyecekler, çünkü orada okula giden her öğrenciye 1200 lira vermiyolar.
 • 0
  yakupmakup 1 yıl önce
  onlar bizi istiyorlarmidir asil sorunun bu olmasi lazim.
 • 0
  badliar 1 yıl önce
  hayırrr
 • 1
  karabiadam 1 yıl önce
  muhtaç olanlara kapı her zaman açık. ancak eli silah tutan delikanlılar gelip burada fink atarken benim evladım şehit olmasın arkadaşım orada.
 • 1
  jupiterwalk 1 yıl önce
  müslüman vicdanlı olur , yardıma ihtiyacı olana yardım eder . yalnızca bu sebepten suriye'lilere yapılan yardımı hoş görüyorum . bugün senelerdir tanıdığın yan komşun sokaklara düşse babalarımız benim ailem daha önemli deyip görmemezlikten mi gelecek ? suriye de iyi kötü devletimizin komşusu değil mi ? yarın bizim ne olacağımız belli mi ?
  0
  phanemo 1 yıl önce
  onlar bizi sınırdan içeri sokmayı bırak sınıra yaklaşsak anında vururlar
 • 0
  jiro 1 yıl önce
  onları kim istemese de, pezevengi, sermayedarı ve uzun başta olmak üzere hükümet istiyor. bütün politikasını onlara göre tasarlıyor, dışa karşı olabildiğince kullanıyor. o şekilde sormak yerine bunun sebebini ve kendi ülkenizin başka bir ülkenin huzur içinde yaşayan insanlarının topraklarını işgal ederken ordakilerin sizi orada isteyip istemediklerini sormanız gerekir... işgalci barbarlık geleneğiniz batsın.
 • 1
  onlycat 1 yıl önce
  evli evine,köylü köyüne.
 • 1
  kusret 1 yıl önce
  gerekli önlemler alındıktan sonra her magdura kapımız açık
 • -1
  aynendiyerekyasamak 1 yıl önce
  istemiyorum
  net!!!
  faşistim ırkçıyım ve pisliğim
  onları ülkemde istemiyorum...
  benim ülkemin gencecik mehmetçikleri onların vatanında şehit olacak onlar burada göt büyütecek.
  kendi vatanına sahip çıkmayan bize mi yararlı olacak. toplasınlar kamplara göndersinler memleketlerine
  bu ülkeye birşey olsa önce onlar terkeder
  0
  phanemo 1 yıl önce
  benimle aynı fikirde biri.
 • 0
  baluen 1 yıl önce
  hayır.
 • 1
  tutozi 1 yıl önce
  istemiyoruz.
 • 1
  phanemo 1 yıl önce
  nefret ediyorum o piçlerden önümde bi tanesi yere yıkılsa suzuzluktan elimdeki yümsuyu yere dökerim o kadar nefret ediyorum.
 • 0
  abdllhalprsln 1 yıl önce
  hiç istemiyorum sevmiyorumda.
  ama kendinizi onların yerine koyun ve öyle düşünün.
  istedikleri gibi kalsınlar ama ahlaki değerleri ve davranışları bizlerden çok farklı bu yüzden sevmiyorum.
 • 0
  mert_barlas_can 1 yıl önce
  tamam hoşgörü gösteriyor ama bir yere kadar. kendini bilmez davranmaya başlıyorlar!
  0
  uykulupanda 1 yıl önce
  aynen
 • 0
  thedante 1 yıl önce
  bu adamlar sonradan geliyor bu kadar üstüne düşüyorsunuz, kürtler kurtuluş savaşı'nda cephede çarpışıyor ırkçılık yapıyorsunuz. varsın suriyeliler kalsın zaten kimsenin kimseyi umursadığı yok bu ülkede..
 • 0
  burakalpyahsi 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  hayır
 • -1
  dikusak 1 yıl önce
  biz büyük bir medeniyetiz mazlumlar bizden yardım bekler. bizim bahanemiz yok biz güçlü olmak zorundayız arkadaşlar bundan ders çıkaralım.neden güçlü olmamız gerektiğini burdan anlamamız lazım ve bu yüzden mücadele etmemiz lazım bu bize tarihten bir vasiyet ve çok şerefli bir mirastır. o yüzden biz ekmeğimizide imkanımızıda paylaşmaktan çekinmemeliyiz paylaşacak daha çok imkan için mucadele etmeliyiz. ağlayıp zırlamayalım merhametsiz olmayalım biz kuluna merhamet gösterelim ki allahta bize rahmet etsin. kaybettiğimiz dünya mazlumlarının ezilen halkların liderliğini tekrar ele almak adına sabredelim. ve dünyaya bir kez daha merhamet ve insalık dersi verelim. türkiye haritada çizilmiş sınırlardan ibaret değildir.
 • 0
  uykulupanda 1 yıl önce
  çizgiyi asmadiklari sürece sıkıntı olmaz gibi
 • 1
  kaeria 1 yıl önce
  suriyeli mahlukların ülkemizde olması zarardır bizim din kardeşimiz dediler tepemizin üstüne koydular kızını üniversitede okutmak için çöpçülük yapan adamın kızına burs vermeyip suriyelileri istedikleri heryere soktular vatan hainliği yapıp vatanı savaş halinde iken müslüman olupta cihad ın şartlarını yerine getirmeyen mahlukatları içimize soktular benim babam ve annem beni okutabilmek için gecelerini gündüzlerine katarak çalışırken suriyelilerin ülkemizde ellerinde son model telefonlar kullanıp en pahalı markalardan giyinip otobüslerde türk kızlarını yukarıdan aşşağı süzerek rahatsız etmeleri benim vicdanıma dokunuyo türkiye türkün ülkesidir elin arabının burda rahat yaşamaya hakkı yoktur
 • 0
  battalboyprenses 1 yıl önce
  bu konuda açık olmak gerekirse empati yapmaya ne kadar çalışsamda karşıma çıkanlar paso kaba terbiyesiz vs.. oldu ülkelerinde savaş oldu eyvallah bize sığındılar bizde aldık eyvallah ama hala savaşa rağmen başka ülkeye sığınmış olmalarına rağmen gün geçtikce sayıları artıyor doğumhanedeki hastalarımın yarısından faxlası suriyeli arkadaş ben anlayamıyorum
  0
  ovmaygot 1 yıl önce
  kesinlikle öyle doğuran hastalardan 5 te 1 i suriyeli.
 • 0
  kahrmn_kemal 1 yıl önce
  tabiki istemiyoruz.. burası mülteci barındırma yeri değil.. senin ülkeni ben kurtarmak zorunda değilim kardeşim.. eğer senin ülken bilime ve sanata önem vermiş ve bu anlamda insanlar yetiştirmiş olsaydı sen bugün mülteci olmazdın.. bu ne benim suçum ne de amerikalının suçu.. geri kalmış ülkeler kullanılmaya ve harcanmaya mahkumdur.
 • 0
  mali44 1 yıl önce
  istiyoruz tabiki de sonuçta müslüman müslümana sahip çıkmazsa imanı tam olmaz imanı olmayan bir devlette hedeflerini bulamaz hırsızlık fuus vb suçlar artar
  0
  elifsumertas 1 yıl önce
  devletin dini olmaz. milletin dini olur. müslüman müslümana sahip çıkmalı doğru. ama araplar (ilk müslümanları saymıyorum) daima kutunuzu kazmışlardır. en büyük ve yakın örneği kurtuluş savaşıdır.
  -1
  mali44 1 yıl önce
  devletin dini olmak zorundadır inşallah turkiyeyide islam devleti olarak gorucez . ben kesinlikle batı tarafına yalaka olmak istemem laiklik kaframi çok saçma sen kime laik oluyosun laik olmamız gereken ten varlık allah c.c. dur araya fitne sokanlarda elbette ahirette hakkını alacaklar bekli biraz dusunerek hareket etseydiniz böyle fevri konusmasdiniz adamların savaşmak için güçleri yetersiz ve biz onlara yardım etmek zorundayiz yardım etmezsek ne dine yakışır nede insanlığa bunu sizin vicdaniniz kabul ediyorsa saten başka söz söylemeye gerek yok cahil düşüncedeki herkezi allah doğru yola kavuşturur inşallah (nutfen biraz daha anlayış ve hoşgörü gösterelim)
  1
  elifsumertas 1 yıl önce
  yukarıdaki konuşmayı yazımı okudun mu bilmem ama oku. onun yanı sıra laiklik dediğin şey batı yalakalığı değildir. devlet işlerinin ve din işlerinin ayrılmasıdır. bilgin olsun. ve dediğim gibi devletin dini olmaz hatta yanlış söyledim milletin de dini olmaz. kişinin kendi dini olur. din kişiyi sorumlu tutar milleti ya da devleti değil.

  türkiye cumhuriyeti laiktir ve ilelebet laik kalacaktır.

  hadi eyvallah.
 • 0
  kayber 1 yıl önce
  bu kadarda fazla biladerim
 • 1
  brtaarslan 1 yıl önce
  isteyip istememe konusunda birşey demicem ama onlara tanınan haklar bize türk vatandaşlarına tanınsaydı çok daha ileri seviyelerde olurduk hayat daha güzel ve kolay olurdu..
 • 1
  bilenadam 1 yıl önce
  peki ya senin vatanın dan daha 23-25 yaşlarında hayatın en güzel yıllarında suriyede afrin de şehit olan askerler varken onların burda nargile keyfi yapması ?, 20 yaş üstü suriyler erkekle şavaşta kullanırmalı.
 • 0
  vavribankas 1 yıl önce
  istemiyorum. beyin göçü olmadığı sürece 1 tane bile istemiyorum. bana ve ülkeme zarar veren insanların bu ülkede istemiyorum.
 • 0
  elifsumertas 1 yıl önce
  arap kökenli kimseyi istemiyorum. bu güne kadar tüm zarar araplardan geldi bize.
 • 0
  elifsumertas 1 yıl önce
  yazıyı net bir şekilde okudum. kusura bakma ama yanlış düşünüyorsun. kaç tane suriyeli tanıdın bilmiyorum. ama ben tanıdım. ve alayı bizle dalga geçiyor. adamlar kişi başı para alıyor devletten. okullara puansız giriyor. benim kazanmak için gotumu yırttığım binlerce lira döktüğüm arkadaşlarımın senelerini çöpe atmasına neden olan okullara neden? çünkü kontejan doluyor. hadi geçtim. ucuz işçi oldukları için kaç türk işsiz kaldı. kaç kişi evine ekmek götürmedi. benim mahallemde iki kişi öldürdüler. onlar geldikten beri suç oranı arttı. ben hem okuyorum hem gazetecilik yapıyorum. olaylara bizzat tanık da oldum. iyiler var evet ama çoğunlukta değil. türkiyenin çıtasını yükseltmiyorlar. kaç tecavüz işlediler geldiklerinden beri. çünkü görgüsüz çok içlerinde. bir de şu var diyorsun ki 7 çocuk bir kadın var nasıl gitsinler amanna. ama hanede en az 3 aile yaşıyorlar. o zaman ne olacak her hanede 1 erkek kalacak şekilde alacaklar askere. yada onu da gectim. sadece genleri alsınlar. en azından suç oranı düşer. hadi eyvallah.
 • 1
  wegarix 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  o kadar açık uçlu bir soru ki çoğu zaman ben de kendime bunu soruyorum.
  -aynı durumda biz de olabilirdik (ki, biz o duruma düşersek kimse bize kapısını açmaz)
  -çocukların hiçbir suçu yok malesef fakat en çok yara açan onların ölümleri.
  -ülkemizdeki işsiz sayısı çalışan insan sayısına yetişecek diye korkuyorum.
  -patronların hiç eyvallahı kalmadı hatta vatandaş olanı çıkarsam da daha ucuza daha fazla çalıştırırım diye düşünülüyor.
  -hak ve özgürlük talepleri yavaş yavaş oluşmaya başladı ve bu bir azınlık topluma göre korkunç bir güç olabilir.
  -son olarak, cebindeki son parası ancak ıslanmış oduna yeten bir annenin, odunları tutuşturamayınca saç kurutma makinesiyle çocuklarını ısıtıp, yan odada kendini astığı gerçeğiyle bile karşılaştı bu ülke. yani istediğimiz kadar yırtalım götümüzü. ertesi gün yine aynı sabaha uyanıyoruz.
 • 0
  ferdazor 1 yıl önce
  kesinlikle geri dönmeliler. sadece suriyeliler değil, bizden daha geri kalmış ülkelerden çeşitli nedenlerle buraya doldurulan tüm yabancılar, ıraklısı, afganistanlısı, türki cumhuriyetliler de dahil, uyuşturucu satıcısı afrikalı güney amerikalılar da, bize zarar veren hepsi gönderilmelidir. bu ülke kendi kendine yetip, artı değerlere geçmeden, kendi donunu dikmeden kimsenini donu olamaz, olmamalı. hep birlikte onların seviyesine inmememiz için onların kurtuluşu da bizim kurtuluşumuz da herkesin kendi ülkesinde ekmeğini aramasıdır.
 • 0
  oznbyhn 1 yıl önce
  yani o tartışmanın içeriği derin derin tartışılır da en netini konuşmak istiyorum çocuklarla ilgili kullanılan tarz ciddi anlamda sıkıntılı.birileri insan üzerinden rant yapacak diye çocukları ümüğünden tutup bi savaşın içinden alıp başka bi savaşın içine sokuyor ve buna iyilik deniyor.metrobüslerde hergün gördüğünüz çocuklardaki rahat tavıra kızılıyor umursamazlığa kızılıyor.bu sadece suriyeli çocuklar için değil sokaklarda bulunan mendil satan cam silen çocuklara hangi halkın evladı olurlarsa olsunlar nefret kusuluyor. fakat farkettiyseniz sayıları arttı bu küçük günahsız cennetlerin.benden de hepinize onlara iyi davranmanız için bir tehdit; rüzgar eken fırtına biçer... onlar bizden ne görürlerse bize ve gelecek kuşaklara da öyle işleyecekler.patrona karşı her türlü nezaketi gösteren zihinler çocuklara karşı daha sabırlı olmalı.çocuk bakanlığı ile ilgili önerge verildi geçen haftalarda.tabi ülkede bu konunun açılması değil bunu kimin önerdiği önemli.bence çok değerli bir mesele.bunları bi düşünün derim canlar ....
 • 0
  dreamof_dawn 1 yıl önce
  ben yine de istemiyorum, benim vatanım, istemiyorum yani, ben daha iyiliklerini görmedim, toplanıp gitsinler, ama giderler mi? rahatları yerinde, bir kısmı sokaklarda rezil oldular ama çogunluğu çok guzel hayatlar kurdular, ticaretlerini yapıp bizim vatandaşımızdan çok kazanıyolar, gitsinler.
 • 0
  kendinibilmiyor 1 yıl önce
  sıkıntı suriyelilerin ülkemizde olması değil
  sıkıntı devletin onları ülkeye faydalı olabilecekleri bir şekilde fırsatlar sunmaması.
 • 0
  perkele 1 yıl önce
  bu şekilde olacaksa hiç olmasın ama onları asimile edip işgücü olarak çalıştıracak isek bence işimize yararlar.
 • insan

  İnsanlar en çok hangi organlarını kullanır ?

  1 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  kimbu

 • bu bölüm #sosyal bölümünün alt bölümüdür.