günlük kitap önerisi #18

  12
  literarysizo 19.5.2018 11:23
  evet puvolar tekrardan merhaba!
  bugün ki kitabımız;
  sabahattin ali - kürk mantolu madonna
  ne anlatıyor kürk mantolu madonna?
  kitap, rasim'in işini kaybetmesi ve iş arayışına koyulmasıyla başlar. iş aradığı bir gün, eski arkadaşlarından hamdi ile karşılaşır ve ondan yardım ister. nitekim hamdi, müdürü olduğu işyerinde bir iş teklif eder. rasim, utana sıkıla da olsa bu teklifi kabul eder. raif efendi denen yaşlı, sessiz, sakin bir adamla aynı odada çalışacaktır.

  raif efendi çok az konuşuyor, kendisine verilen çevirileri titizlikle yapıyor ve boş zamanlarında masasının çekmecesinde duran bir kitabı okuyordur. raif efendi'nin hastalanıp işe gelmediği günlerden birinde, yapılacak bir çevirinin ona ulaştırılması gerektiğinden rasim, raif efendi'nin evinin yolunu tutar.

  içeri adımını atar atmaz, raif efendi'nin içine kapanıklığının sebebini anlamıştır. bu zavallı, yaşlı adam oldukça kalabalık bir evde sürekli ezilmektedir ve üstelik bu kalabalık ailenin tek geçim kaynağı raif efendi'nin üç kuruşluk maaşıdır. lakin bu defa raif efendi çok hastadır. rasim'den iş yerindeki çekmecesinden eşyalarını getirmesini rica eder. asıl hikaye, rasim'in çekmecedeki kara kaplı defteri bulup okumasıyla başlar. okuduktan sonra defteri yakacağına dair raif efendi'ye söz verir. defter, raif efendi'nin hayat öyküsünü anlatmaktadır:

  raif, genç bir delikanlı olmasına rağmen içine kapanık ve oldukça yalnızdır. tek dostu kitaplarıdır. babası bir sabun fabrikası işletmektedir ve raif'in sabunculuğu öğrenebilmesi için onu almanya'ya göndermeye karar verir.

  raif efendi, almanya'ya vardığında bir pansiyona yerleşir ve bir sabun fabrikasında işe başlar. lakin zamanla fabrikaya daha az uğramaktadır. her gün parkları, sergileri ve almanya'nın çeşitli yerlerini sabahtan akşama kadar gezmektedir. bir gün, gazetede reklamını gördüğü bir sergiye gider ve bir tabloyla karşılaşır: kürk mantolu madonna ile.

  o gün ve devamında serginin açılışından kapanışına kadar o tabloyu seyreder. kürk mantolu madonna onu çok etkilemiştir. yine kürk mantolu madonna'yı seyre daldığı günlerden birinde, yanına bir kadın gelir ve tabloyu birine benzetip benzetmediğini sorar. raif efendi utancından kafasını kaldırıp kadının yüzüne bakamadan onu annesine benzettiğini söyler. ama utancından yalan söylemiştir.

  raif efendi, pansiyonda kalan bir arkadaşıyla gezerken, sergide konuştuğu kürk mantolu kadına rastlar. ertesi gün, kadını tekrar görebilme umuduyla aynı yerde onu beklemeye başlar ve geldiğinde onu bir gece kulübü olan atlantis'e kadar takip eder. içeri girdiğinde, kürk mantolu madonna ile karşılaşır, keman çalıp şarkı söylemektedir. kadın şarkıdan sonra gelip raif efendi'nin masasına oturur ve adının maria puder olduğunu, kürk mantolu madonna'nın ise kendisinin otoportresi olduğunu söyler.

  o günden sonra maria puder ve raif efendi arasında bir arkadaşlık başlar. maria puder'in her fırsatta ondan herhangi bir beklentisi olmaması gerektiğini, hiçbir erkeğe bağlanıp aşık olamadığını dile getirmesine rağmen raif efendi ona sırılsıklam aşıktır.
  bu arada puvolar bundan sonra kitap özetlerini en can alıcı yerlerinde bırakacağım ki heyecanınız kaçmasın :)
  daha fazla bilgi için
 • 0
  ferhatt 19.5.2018 12:00
  güzel anlatım puvo. raif efendi de az yanar döner değil... madonna'yı anlamadan dinlemeden "terketti" diyor.
  0
  literarysizo 19.5.2018 12:10
  :)
 • 0
  gedoo 19.5.2018 14:07
  gelecek yüzyıl
 • 0
  prayer 22.5.2018 15:07
  satranç
  portakal şekeri
  işleyen beyin ışıldar
  yarim haziran
  ölmüş eşek
  tepetaklak-tersine dünya okulu
  itiraflarım
  bay düdük
  diriliş
  insan ne ile yaşar
 • 0
  prayer 22.5.2018 15:08
  kırmızı bisiklet
  aşka veda
  kitab-ı aşk
 • 0
  prayer 22.5.2018 15:09
  düşünüyorum öyleyse vurun
  doktor çehov'dan öyküler
  mutluluk
  gerçeğin masalı
 • 0
  prayer 22.5.2018 15:10
  yeraltında notlar
  dava
  dönüşüm
  hayvan öyküleri
 • 0
  prayer 22.5.2018 15:11
  küçük prens
  var olmak
  sözün büyüsü
  idamlık genç
  büyük fetih
  hayvan çiftliği