12

hristiyanlıkta haram olan şeyler

merak ettiğim konudur? bu konuda bizi aydınlatacak hocalarımız vardır diye düşünüyorum.
 • -4
  sevde 7 ay önce
  hristiyanlık dini insanlar tarafından tahrif edilmiş bir din olduğu için haram olan şeyleri öğrenmek pek faydalı olmayacaktır diye düşünüyorum. onun yerine merakınızı imanımı nasıl güçlendiririm? allahı daha çok nasıl tanırım? gibi konular için kullanırsak daha faydalı olacaktır.
  2
  nesquik 7 ay önce
  bilgi bilgidir sağı solu siyahı beyazı veya belli bir dini yoktur lütfen şu tarz yorumlar yazmayın
  2
  altaydangelenbarbar 7 ay önce ~ 7 ay önce
  iyide bu konudan fayda bekliyen kim ki zaten adam sadece merak gidermek için bir soru sormuş bu kadar
  2
  argent 7 ay önce
  bunu söylemek size düşmez
 • 0
  hedap 7 ay önce ~ 7 ay önce
  hristiyanlikta tıpkı islam gibi bugün fırkalara ve mezheplere ayrılmıştır. allah'ın kesin bir dille yasaklamasina rağmen bu mezheplere bölünme islam'da da devam ettiği için, haram helal iyice birbirine karışmış vaziyettedir.
  kimi haram ve helal bizde olduğu gibi sünnilerde farklı, şiilerde farklı, vahhabilerde farklıdir.
  onlarda da protestanlarda farklı katoliklerde farklıdır.
  dünyaya inmiş bütün dinler allah'ın dinidir. dolayısıyla bu büyük dört dinde allah'ın dinidir. ama en son güncel ve korunmuş haliyle, kur'an i kerim burda belirleyici ve kesin hüküm içerir.
  kur'an-ı kerim'de haram olduğu belirtilen hususlar, aynı şekilde hristiyanlikta da, yahudilikte de haramdır.
  öncelikle haram olan başlıca husus ise mezheplere bölünmektir.
  1
  metatron 7 ay önce
  ben bu mezhep olayını anlayamıyorum ya.
  nasıl oluyorda aynı dine mensup olurken ben yapınca bana günah oluyorda o yapınca bişey olmuyor.
  ikimizde müslüman olup yargılanma usüllerimiz farklı.
  aynı peygamber aynı din farklı günah ve sevaplar.
  1
  hedap 7 ay önce ~ 7 ay önce
  mezhep olayı taraftarlık, fanatiklik ve din dışı dünya menfaatleri için insanların siyasi amaçlar güderek kendine ve liderliğine destek sağlayacak insanları peşine takmak için onların dini inançlarını istismar etmesiyle ortaya çıkmıştır.
  şuan mezhep inancına sahip olan insanların tamamı farkında olmadan eskiden allah'ın yolundan çıkmış insanların siyasi amaçlar güderek ortaya çıkardığı bu bölünmenin kurbanı olmaya devam ediyor maalesef.

  islam'ın tam bir cahiliye dönemi yaşayan arap halklarının içinde ortaya çıkmasının verdiği mesaj zaten bu cahiliyenin içinden çıkarak insanlığın daha iyiye gitmesini sağlamakti ama arap halklarının her zaman olduğu gibi dini istismar etmesi sonucu tertemiz islam dini bile bölündü.
  bugün iran şii suudi arabistan vahhabi türkiye sünni çoğunlukta yaşayan insanların oluşturduğu devletler.
  ve bu üç ülkenin de mezheplere bölünmüş vatandaşları, inandıklarıni bahsettikleri kur'an'da yasak olmasına rağmen mezhepleri nedeniyle düşmanlık güdüyor.

  mezhepler ve mezhep inancı yok edilemediği sürece maalesef islam hiç bir zaman yeryüzünde temiz bir şekilde yaşanamayacak.
  0
  tesla52 7 ay önce
  hedapın yazdıklarına ekleme yapmam gerekirse, arapça çok zengin bir dil yani cümleyi nereye yorarsan oraya gider bu nedenle farklı fikirler ortaya çıkıyor, bide dini masallaştırıp ritüel dini haline getirip basitleştirmekten dolayı işte tualete girerken hangi ayak önce basılması gibi saçmasapan hareketler eklemeye çalışınca yine farklılaşıyor çünkü bunlar kuranda yok gerekte yok zaten kuran 600 sayfa boyunca nasıl iyi ve yararlı insan olursun bunu anlatıyor, ritüelden kastım ise mesela namaz, kuranda namazın ne şekli vardır ne vakti tam olarak bellidir, ne kazası vardır ne cezası vardır. bizim islam alemine ise iyilik yapmak malını paylaşmak zor gelince, namazı dinin direği yaptı, kurandan öğrenemedikleri namazı uydurulmuş hadislerle destekleyip göklere çıkartıp namazı en ince ayrıntısına kadar yazdılar fakat birçoğu hadisleri temel kaynak kabul edemeyince ayrılıklar başladı ki mezheplerin en temek ayrılık konuları namazdır, kimi 3 vakit kılar kimi 5 kimi 7 hepsinde kılınış farklıdır. yani özetle 5-10 adamın çıkıp ben kurandan ve hadislerden şunu anladım bana göre islamiyet budur demesiyle mezhepler oluştu. tek kaynak kurandır gerisi yalandır veya güvenilemez, bir müslümanın müslüman olabilmesi için gereken herşey kuranda yazılıdır 2. bir kaynağa gerek yokturrrr, bu kadar basit mezheplerede gerek yoktur.
  0
  piiuv 7 ay önce
  subhanallah puvo bunlar nasıl yorumlar böyle ama işin içinde (pi: @hedap) ve (pi: @tesla52) olunca artık şaşırmıyorum neyse bu yanlış bilgileri unutursak işin aslı hiçte "ben yapınca bana günah oluyorda o yapınca bişey olmuyor." gibi değil dostum şöyleki;
  "4" "dört" hak mezhepte de islamın imanın şartları aynıdır. onun için alkol birinde haramken diğerinde helal değildir. fark sadece işin detay kısmında vardır. örnek vermek gerekirse: abdest ayetinde geçen “başınıza meshediniz. emri “bi ruusikum” ibaresindeki "b" arapçada güzelleştirmek,bitiştirmek ve bazende "bazı" manasında kullanıldığı için mezhep imamları farklı yorumlamış ve uygulamıştır

  imam-ı malik hazretleri:

  “başa meshederken, başın tamamı meshedilmelidir. zira buradaki ‘b’ harfi kelimeyi güzelleştirmek için gelmiştir. kendi başına bir manası yoktur.” der.

  imam-ı ebu hanife hazretleri ise:

  “bu ‘b’ bazı manasına gelen ‘b’dir. başın bir kısmı meshedilse kafi gelir.” der.

  imam-ı şafii hazretleri ise:

  “bu ‘b’ bitişmek manasına gelen ‘b’ dir. sadece elin başa bitişmesi, birkaç kıla değmesi kifayet eder, mesh tamam olur.” der.

  mezhep imamları gördüğün gibi abdesti yok saymamışlardır ya da özünü değiştirmemişlerdir yaptıkları içtihad abdest amelini bozmamakla beraber ayete de ters değildir.
  bu husus anlaşılmış ise bu örnekten diğer konularıda açıklığa kavuşturabilirsin.

  elhasıl: mezhepler insanların hayatını kolaylaştırıp islama götüren yollardır gerek kuranda gerekte hadiste yerleri vardır 1400 yıllık dini son 30 40 senede ortaya çıkıp herşeyi reddedip kendilerinden başka doğru bilmeyenlerden değil de hakiki kaynağından öğrenirsen daha hayırlı olacaktır eyvallah

  0
  hedap 7 ay önce
  evet her imamın farklı bir yorum getirmesiyle mezheplerin ortaya çıktığını ve bu durumun ne kadar saçma olduğunu her ne kadar farkında olmasada:))) arkadaş kanıtlamış oldu.
  tebrik ediyorum kardeşim. inan bana ben bile bu kadar güzel anlatamazdim yani.
  düşünsene ben çıkıp hakiki kaynak kur'an değil de hadis kitaplarıdir diyormuşum:))
  lan şaka maka her halinle komedisin ya. iyi ki varsın.
  0
  piiuv 7 ay önce
  kardeşim sen kendini diğer puvolarla bir tutma onlar senin anladığını anlamazlar merak etme. saçma olan senin hakikatten uzak olan fikirlerin olsada hidayet allahtan umarım birgün hakikate kavuşursun kaynak kuran ve hadistir ben senin gibi birini kabul edip diğerini reddetmiyorum ama sende iyi ki varsın insanlar yanlışı sende görüp doğrunun kıymetini anlıyorlar :) umarım sende anlarsın..
  0
  tesla52 7 ay önce
  hedapın söylediği gibi mezheplerin hocaların fikirleri olduğunu zaten sende söylemişsin.
  benim söylediklerimin aynısını söylemişsin ama çok dar bakmışsın sen sadece 4 hak mezhep demişsinki bunlar mezhep değildir sünnilik mezhebinin alt başlıklarıdır.

  mezhepler 2 ye ayrılır, amelde mezhep-itikatta mezhep.
  amelde mezhep 4 tanedir.
  sünnilik-şialık-haricilik-zahirilik

  bide bu 4 mezhebin alt başlıkları var.
  hanefi-hanbeli-şafii-maliki-caferi-ismailiyye-zeydiyye-ibadiyye-eşarilik-selefiyye-ezarika-necedat-acaride-sufrîyye-meymüniyye-yezidiyye

  itikatta mezhepler ise 10 tanedir.
  asarî-bâtın’îyye-cebriyye-eş'ârîyye-kaderiyye-mâtûridîyye-mürcie-kerrâm’îyye-neccariyye-müşebbihe

  bide bu mezheplerin alt başlıkları vardırki onları say say bitiremeyiz yani iş senin dediğin gibi işte küçük farklılıklar var mesh filan değil yani, bu saydıklarımın 100 de 80 i birbirini müslüman kabul etmiyo, ne farklılığından bahsediyorsunuz siz. yani görüleceği ve anlaşılacağı üzere mezhepler islamın en büyük düşmanıdır.
  0
  piiuv 7 ay önce
  kardeşim yine vahyin önüne koyduğun aklın seni yanılttı galiba ama ben düzeltiyim :)
  mezhepler 2ye ayrılır 1) fıkhi mezhepler. 2)itikadi mezhepler. fıkhi olanlar maliki, hanbeli, şafii ve hanefidir. itikadi olanlar da 2 ye ayrılır ehli sünnet ve ehli bida. ehli sünnette 2 ye ayrılır ki eşariyye ve maturidiyyedir bunun dışındıkaliler bidat ehlidir bizi ilgilendirmez sanırım siz sünnetin dışında bidat halkasındasınız mezhepler senin kafandaki kadar karışık değil 4 tane hak var yaşadığın hayata göre bitanesini seçeceksin ve dinini yaşayacaksın hadi sünnetten uzaksınız bari kurandan uzak durmayın be kardeşim (zaten kuran seni sünnete yakınlaştırcak !!!)
  0
  tesla52 7 ay önce
  bak yine söylediklerimi kanıtladın saydıklarımın 100 de 80 nini müslüman kabul etmedin :) ama onların hepsi kurana iman eden müslümanlar. ben aklımı ve mantığımı kullanmadım ki mevcut mezhepleri yazdım sadece.
  0
  piiuv 7 ay önce
  "bunun dışındakiler bidat ehlidir bizi ilgilendirmez" cümlesinden onlara kafir dediğimi anladıysan büyük bi problemin var demek puvo :) ben görüş olarak bizi ilgilendirmez dedim yoksa ehli sünnet tekfir etmez dostum hak olmamız burdan geliyor bizi bidat ehli olanlarla karıştırma :)
  0
  tesla52 7 ay önce
  diğerleri hak mezhep değildir demek ne anlama geliyor bi açıklarmısın.
  hak: hukuka uygunluk, adalet.
  cümledeki hak kurana uygunluk, islama uygunluk anlamında kullanılıyor.
  kurana veya islama uygun olmayan mezhep demek, onları doğrudan kafir yapar sizin tabirinizle.
  0
  piiuv 7 ay önce
  bak kardeşim sen eniyisi kafir kime denir dinden çıkma hükümlerini araştır :) hak değil demek batıl demek kurana ve sünnete uygun değil demek ama bu insanı kafir etmez ama bazı durumlarda edebilir de ama konu çok detay ister lakin ben müslümanım diyene kafir denmez.
  0
  tesla52 7 ay önce
  yavv sağ kulağını sol elle tutmaya çalışıyorsun :)
  0
  metatron 7 ay önce
  şöyle bir tablo var. mezhepler arası farkı gösteren. benim kast ettiğim bu. yoksa başı mesh etmek falan ufak şeyler. basit şeyler. bir "b" harfi yorumlamakla ayrılmadı olaylar. hepsinde başını mesh ediyorsun sonuçta. birinde az birinde çok.
  0
  piiuv 7 ay önce
  kardeşim burdaki hükümlerde aslında verdiğim abdest örneği gibi ama detayı farklı orda yazan hükümler dinin esasını oluşturmuyor ve bütün mezhepler dinin esasında ittifak edip teferruatında ihtilaf ederler bu da her mezhebin farklı bir coğrafyada ortaya çıkıp şekillenmesi ile ilgilidir sınırlar arttıkça ihtiyaçlar ve içtihadlar duruma göre değişkenlik göstermiştir buda yaşanılan bölge ve ordaki insanların yaşam koşullarına göre belirlenmiştir. buda islamın kolaylık dini olduğunu ve "zorlaştırmayın kolaylaştırın" hadisini akla getiriyorki bu verilen farklı hükümler islamın insana verdiği değeri ve rahmeti gösteriyor konu daha detay isteyen bi konu ister özelden mesaj atabilirsin ya da gerekirse ben detaylıca bu konuyu işleyebilirim puivde her ne olursa olsun kuran ve sünnetten vazgeçme... :)
  0
  metatron 7 ay önce
  bro ben ne dersem diyeyim sen bir kılıf bulursun. sonuç benim dediğime çıkıyor işte en basitinden at yemek bende haramken onda helal. ben yiyorum günah oluyor. bunun gibi çok örnek var.
  soran olursa gerçek islam bu değil deriz.
  0
  metatron 7 ay önce
  ayrıca sünnet sayısında bile karar farklılığı var. peygamberin yaptığı bir şeyin sayısı nasıl değişiyor. bunu nasıl farklı yorumlamışlar? anlatır mısın?
  0
  piiuv 7 ay önce
  kardeşim sünneti anlamak istiyorsan işe kuranı anlamakla başlamalısın önce ama senin dediğin rivayeten farklılıklar o da hadis usülüne giren bi konu ancak şunu bilsen yetecektir rivayeten sayılardaki farklılıklar o sünnetin esasını değiştirmemekte ise hadisin metin ve senedine göre sahih yada hasen yada zayıf hadis vs... diye ayrılır şöyle düşünki gün içinde 10 20 kişi sana dediki ekrem imamoğlu şu kadar farkla seçimi kazandı ama hergelen kişi farklı bi sayı söyledi ama sen o farklı sayılardan ne anlarsın gerçekten seçimi kazanan ekrem imamoğlu olmuş. sayıların farklılık göstermesi sana imamoğlunun seçimi kazandığını inkar ettirdimi yada şüphe ettirdimi hayır örnek biraz farklı olsada işin aslı böyle bu konular öyle bişey duydum böyleymiş dediğin gibi olmuyor kardeşim.
 • 1
  zeynepgm 7 ay önce
  ikinci kez evlenmek. özellikle katolikler tek eşlilikte hassastır, zina da haramdır aynı şekilde.
 • 0
  badboycharlotte 7 ay önce
  3 semavi dinin kuralları aynı
  içki kumar yasak
  anne babaya karşı gelmek
  allahın yasaklarına karşı gelmek gibi
 • 1
  mavimetilfetamin 7 ay önce ~ 7 ay önce
  müslümanlıkta ne haram ise aslında hristiyanlıkta da öyledir. örneğin, zina yapmak, içki içmek gibi..
 • 0
  feministruh 7 ay önce
  oha hiç kimse alıp incil okumamış. yiyecek içecek hiç bi şey yasak değildir. dul kadınlarla evlenmek zina sayılır ve yasaktır. kalp kırmak günahtır felan işte gerisi ilgi çekici olmayan günahlar
 • 0
  sewo 7 ay önce
  öldürmeyeceksin.
  0
  feministruh 7 ay önce
  ohaaaaa çok ilginç
  1
  sewo 7 ay önce
  sizin kadar olamaz.
  0
  siyaasiyabend 7 ay önce
  sayın peres....
 • 1
  samurayolanmohikan 7 ay önce
  aslında çok uzun ve derin bir konudur çünkü kitabı mukaddes (holy bible) dediğimiz kitap bir çok farklı kitabın birleşiminden oluşur. eski ahit, yeni ahit, inciller, elçilerin işleri, pavlus'un mektupları, diğer mektuplar gibi. ki mezhepten mezhebe acayip farklar vardır.

  ancak temel olarak baz alınacak ve en büyükleri olduğu söylenen 7 günah vardır.

  yedi ölümcül günah olarak geçer ve günahların latince adlarının ilk harflerinden oluşan salıgıa, yedi ölümcül günah 'ın diğer adıdır. zaman içerisinde yedi günahtan her biri bir şeytanî varlıkla ilişkilendirilmiştir.

  superbia (ing. pride): kibir, kendini beğenmişlik (lucifer'e atfedilmiştir)
  avaritia (ing. greed): açgözlülük (mammon'a atfedilmiştir)
  luxuria (ing. lust): şehvet düşkünlüğü (asmodeus'a atfedilmiştir)
  ınvidia (ing. envy): kıskançlık, hasetlik (leviathan'a atfedilmiştir)
  gula (ing. gluttony): oburluk (beelzebub'a atfedilmiştir)
  ıra (ing. wrath): öfke, yıkıcılık, gazap etmek (behemoth'a atfedilmiştir)
  acedia (ing. sloth): tembellik, miskinlik (belphegor'a atfedilmiştir)
 • dini konular

  Hadisler, dualar vb. Dinî içerikler buraya konur.

  32 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  bykartal
  jackz
  saksak
  aylakadam21

 • bu bölüm #kültür-sanat bölümünün alt bölümüdür.

 • küfür kesinlikle yasaktır.

  herhangi bir peygambere, dine hakaret etmek yasaktır. dinde zorlama yoktur.