nasıl evlenebilirim ? doğru kişi o mu ? düğün masrafları ne kadar tutar ? diye düşünüyorsan.. !!?

  13
  piiuv 7.1.2019 18:25
  bismillah elhamdülillah vesselatü vesselamu ala rasulillah.

  "sizden bekâr olanları, kölelerinizden ve cariyelerinizden durumu uygun olanları evlendirin. eğer bunlar yoksul iseler, allah onları lütfuyla zenginleştirir. allah, lütfu geniş olandır, hakkıyla bilendir." {nur suresi/32.ayet}

  (sadakallahülazim)


  hadis-i şerifte buyuruldu ki:

  abdullah ibnu amr radıyallahu anhüma anlatıyor: "resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "güzellikleri sebebiyle kadınlarla evlenmeyin. çünkü güzelliklerinin onları (kibir ve gurur sebebiyle) alçaltacağından korkutur. onlarla mal ve mülkleri sebebiyle de evlenmeyin, zira mal ve mülkün onları azdıracağından korkulur. fakat onlarla diyaneti esas alarak evlenin. yemin olsun, burnu kesik, kulağı delik siyahî dindar bir köle (dindar olmayan hür kadınlardan) efdaldir."

  kaynak : ibnu mace sünen (1859) - hds :(6570)

  (sadaka resulullah ve nataka habibullah fi ma kal ev kema kal)
 • 0
  ademak 7.1.2019 23:36
  diyaneti nasıl bileceğiz ki?
  0
  piiuv 8.1.2019 00:05
  benim yorumum o ki diyanet; bi kadın seni dünya içinmi seviyor yoksa ahiret içinmi seviyor sorusunun cevabında gizlidir eğer ahiretse ağır basan bu giyinişine ahlakına ve herşeyine yansımıştır geceyle gündüz kadar barizdir bulunca anlarsın... 😊
  1
  8bit 8.1.2019 00:06
  öyle kızı biraz zor bulursun hocam, ailen yolu ile bulmaktan başka şansın yok. sen baya tarikat ehlisin herhalde.
  0
  piiuv 8.1.2019 00:11
  sen ümidini kesme üstadım belki o seni bulur aramaya devam et bil ki aramakla bulunmaz lakin bulanlar yalnız arayanlardır 😊 herkes bir tarikat ehlidir, bir yolun ehlidir allah doğru yoldan ayırmasın (amin) peki siz pirim :) ?
 • bir ayet-bir hadis

  “De ki: Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah çok bağışlayıcı, çok merhamet edicidir.” (Âl-i İmran, 3/31)


 • lütfen paylaştığınız ayet ve hadisleri kaynaklarıyla paylaşırsanız akılda kalıcı olur.