bizim öğrencilerimiz yıllarca boşuna mı kürek çekiyor? finlandiya eğitim sistemi üzerine inceleme

  14
  gameofthrones 5.5.2018 10:33 ~ 10:39
  türkiye’de eğitim sistemi fazlasıyla gündemde olan bir konu. son yıllarda yaşanan değişimleri hepiniz biliyorsunuz. sistem bir türlü rayına girmeyince haliyle farklı örnekler ön plana çıkıyor. bunlardan biride ‘finlandiyada ki eğitim modeli’

  ilk sırada fin eğitim modeli’nin köy enstütülerine benzerliği var. ortak amaçları öğrenmeyi merakla bütünleştiren, eleştiren, sorgulayan ve bilimi rehber olarak benimseyen nesiller yaratmak. fin eğitim modeli bu yüzden başarılı. şimdi meseleyi biraz daha açalım.

  öncelikle ilkokul düzeyindeki öğrencilere ev ödevi verilmiyor. eğitimcilere göre çocukların daha fazla zamana ihtiyaçları var. çocuk olmak, genç olmak ve hayatın tadını çıkarabilmek için.

  çocuklar hayal güçlerinin geliştirilebilmesi için teşvik ediliyor. okullarda öğrenci odaklı eğitim anlayışı bulunuyor. mesela bahçedeki oyun alanları değişecekse, çocukların da fikri alınıyor. “biz yaptık oldu” gibi anlayış söz konusu değil.

  ilkokul seviyesindeki çocuklar günde 3-4 saat ders alıyor. yani haftada ortalama 20 saat. fin öğrenciler batı dünyasında en kısa eğitim ve öğretim yılına sahip. fakat buna rağmen finlandiya eğitimde dünyanın en başarılı ülkelerinden biri. kısacası okulda öğrenciler, okula daha az giderek daha çok iş başarıyor. o halde insan şu soruyu sormadan edemiyor. bizim öğrencilerimiz yıllarca boşuna mı kürek çekiyor?

  konuyu atatürkün ülkesinde tüm okullarda okutulmasını istediği ‘beyaz zambaklar ülkesinden’ kitabındaki bir bölümle bitirelim. bu kitap finlandiya tarihini anlatıyor.

  “her meslekde olduğu gibi, öğretmenler arasında da öğretmenlik mesleğine yabancı çok kimse vardır. bunlar zanaatçi bile değildir. öğretmenliği küçük gören gündelikçilerdir. böyle kişilere, dostça bir öğüdüm var: ‘gidip ticaretle uğraşsınlar, sekreter olsunlar. ruh ve gönül işi yapacak insanların görev yapması gereken yerlere onlar değil, başkaları gelsin. ülkemizin en büyük bilgeleri, size beşer altışar konferans vermeyi kabul etti. onların bilgilerinden yararlanın. okullarınıza döndüğünüzde, siz de kendi öğrencilerinize bilim aşkını ve sevgisini aşılayın!’ - snelman

  gelecek yıllarda daha iyi bir eğitim sistemine sahip olmamız dileğiyle.
 • 2
  sexsexsekerek 5.5.2018 10:49
  ben bu sistemin türkiye'de uygulanabileceğini pek sanmıyorum. köy enstitülerini kapatan bir zihniyetin sorgulayan, araştıran ve bilgili bir nesil yetişmesini isteyeceğini sanmıyorum. bu ülkeyi yönetenler cahillerin sırtından geçiniyor bu yüzden bilgili olmamız işlerine gelmez. minimum 45 yılı var bu sisteme geçilmesi için (ileride torunlar okuyup hüzünlenir)
 • 1
  plumerion 5.5.2018 11:06 ~ 11:06
  bu ülkede çocuk yapan ağır düşüncesiz ve gaddar ebeveynlerin düşünmediklerini niye öğrenciler hayal etmek zorunda-
 • 1
  ugurunsal 5.5.2018 11:08
  hocam öncelikle eline, yüreğine sağlık. güzel bir yazı olmuş. çok iyi, çok doğru konusuyorsun. sadece finlandiya değil, slovenya da bu konuda muazzam kanımca. mesela adamlar basketbolu ders olarak okutuyor. öğrenciyi sıkmadan, bunaltmadan, ödev vermeden, strese sokmadan. sonuc? slovenya avrupa basketbol şampiyonu. ülkemizin 3 tarafı denizle çevrili, bir tane adam akıllı yüzücümüz var mı? hayır. 17 imparatorluk 5 bin yıllık tarihimiz var. kaç tane adam akıllı tarihçimiz var? bir elin 5 parmağını geçmez. sabah akşam sokaklarda futbol oynanır, halısahalar dünyanın parasını kazanır bu ülkede kaç tane adam gibi topçu çıkarmış bu memleket? memlekette kişi başına ortalama kaç kitap düşüyor? bence biz sokaklarda, evlerde, kafelerde futbol ya da siyaset yerine fikir tartışmaya baslarsak, birbirimizi alt etmeye değil de birbirimize bir şey katmaya çalışırsak kazanırız. dediğin eğitim seviyesine ded inanıyorum ki 30 yıla kalmaz ulasırız. çünkü bizim dönemimizdeki insanlar artık bir şeyler okuyor, öğreniyor. çocuklarını da bu yönde eğiteceklerinden eminim vesselam...
 • 0
  hido_o 5.5.2018 11:18
  doğru fakat şunu da düşünmemiz lazım finlandiyanın öprenci nüfusu ile biz aynı değiliz orda bunu yapmak daha kolaydır fakat bunu türkiye de uygulamaya kalksan sanmıyorum ki başarılı olacağız bizim ülkemizde belki sistemden belki havadan sudan dolayı okumak isteyen öğrenci saysı az ve düşünsene günde 3-4 saat okula geldiğini günün diğer tarafında başarılı olmak isteyenler evde dersini yaparken (sayıları az) it kopuk olmak isteyenlerin ( sayıları çok) sokaklarda olduğunu dehşet kaçınılmaz olurdu bana göre.
  1
  sexsexsekerek 5.5.2018 11:41
  haklı yanında var haksız yanında var dostum. zaten okula gitmek istemediği için derslere girmeyen adamlar var ve okulu sevmiyorlar, sevdiremiyoruz. belki 4 saat ders olsa adam zaten tüm gün dışarıda olduğundan kendinde bir yükümlülük hissedip "aman bee zaten 4 saatçik bişey gidivereyim" gibi düşünüp gidebilir. zaten okula sürekli olarak gitmeyenler sınıfta kalıyor bu sayede günde 4 saat gelmek zor bir iş gibi gelmeyeceğinden okula gelip sınıfta kalmamayıda düşünebilirler.
  0
  hido_o 6.5.2018 15:55
  valla bilmiyom knk ama eşek'e altın semer de vursan eşek yine eşek böyle biş iişte
 • 1
  dreamof_dawn 5.5.2018 11:55
  bizim ülkemizde acaba halkın eğitimli olmasını umursayan mı var? evine yakın liseye yerleştirileceğin bir ülkede sence kimin umrundasın?
 • 0
  mehtab 5.5.2018 12:26
  keşke uygulansa da görme şansımız olsa ne değişiyor ne değişmiyor. ben sabah 8 akşam 4 eğitim öğretim olan kurumlarda 10 yıldır görev yapan bir ogretmenim. gerçekten hem bize hem çocuklara gına geliyor bu kadar yoğunluktan. anne babanın çalışma saatleri de elbette bir etken okullarin zaman programlamasinda. ote yandan yaparak yasayarak ogrenen cocuklar okula daga mutlu geliyorlar. kisacasi bence degismesi gereken ilk sey egitim sistemi ulkemizde.
 • 1
  zehraauslu_ 5.5.2018 13:59
  evet boşuna kürek çekiyoruz. çok saçma bi eğitim sistemimiz var. hayal gücünü ve diğer başka güzel şeyleri körelten ezbere dayalı bir eğitim sistemi.
 • 0
  kusret 5.5.2018 15:30
  en iyi sistemi ülkeye uygulamak çözüm yolu degil ancak kendi sistemimiz birilerine hizmet etmekten çıktığında dogru sisteme erişecegimiz kanısındayım
 • hayata dair

  Bu bölümde ibretlik hikayeler ve komik paylaşımları bulabilirsiniz..