0
murat menteş - dublörün dilemması
murat menteş her ne kadar müslüman tayfadan olsa da gezi olaylarında ''geziyi anlamalıyız'' dediği için ''yeni şafak'' köşesi elinden alınmış bir yazar. her zaman ''insanlık ve yurttaşlık ortak paydası''ndan bahseder kendisi.
dublörün dilemması ise bence en güzel kitabıdır. nuh tufan'ın eğlenceli hikayesini anlatan bir roman. kimler yok ki, ferruh ferman, dilara dilemma, rıza silahlıpoda... okuduğunuz zaman asla pişman olmayacağınız bir roman. şöyle de bir kapağı var

arka kapak yazısını da paylaşalım şöyle:

''... biz yetimler intikam iştiyakıyla doluyuzdur. dehşeti dengelemeye yatkınızdır. başkalarının öçlerini de almaya hevesleniriz. yetimlik bize kanlı doğaçlamalar yapma cüreti verir. suçlamakla ya da suç işlemekle kaybolmayan bir masumiyet imtiyazına sahibizdir.

itiraf etmeliyim ki, aziz okur, benim ömrüm, her birini gebertmek istediğim insanlarla aramdaki buzdağlarını eritmeye çalışmakla geçiyor. mesela zenginlerden nefret ediyorum, ne yapayım, elimde değil. o restoran sürüngenleri, fiyaka kumkumaları, yapmacık kasvetin mıymıntı bekçileri, ticari bir şiveyle konuşan zehirli papağanlar, hileli bir neşe içinde geviş getiren bunak vampirler, modanın ipiyle kuyuya inen kibirli cambazlar, tatile gebe fırlamalar, alaturka bir sadizmle zıvanadan çıkanlar, alafranga bir mazoşizmle yılışıklaşanlar... hepsine teker teker kolombiya kravatı takmak istiyorum!
kravatı: Meksika mafyasının uyguladığı bir cezalandırma biçimi: Kurbanın gırtlağına bir delik açılır ve dili bu delikten sarkıtılır.

gerçi zamanla esnekleştim. ulaşılması ve vazgeçilmesi en zor nimetin sükunet olduğunu anladım galiba. tamam, zenginlere merhamet duyacak kadar güçlü değilim hâlâ, fakat sayıların artışındaki boşunalığın eşiğini görebiliyorum. ibrahim kurban'dan öğrendiğim kadarıyla, yeşil banknotlar kamuflajdan başka bir şeye yaramıyor. aptallığı, beceriksizliği, acizliği, yalnızlığı kamufle ediyorlar... ayrıca, yetimlik zaman aşımına uğramaz, haddizatında yetim olmayanlar da yetimliğe doğru seyreder. yani kimsesizlik, kimsenin tekelinde değildir. kainat ve tarihin bekleme salonunda biraz soluklanıyoruz, çoğunlukla da adımız anonslanmadan kainata ve tarihe gömülüyoruz..."

 • 0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  tavsiye uzerine aldim aşiri zevkli kitap ne yazikki yazarin diger kitaplari icin ayni şeyi soyleyemeyecegim . tavsiye ederim bir solukta bitireceginize emin olabilirsiniz.
 • 0
  keyiftuccari 1 yıl önce
  tavsiyen üzerine not aldim.okudugumda yorumumu yapicam eyv


 • kitaplar

  (pi: bölüm adı)

  9 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  sadurra

  sinanlk
  barista
 • - yazarlar okudukları bir kitabın analizini yaparak, eleştiri yazıları yazabilirler.

  - kitap tavsiyesi yapılabilir.

  - kitaplara dair sorular sorulabilir.

  - bölüm adı ''kitaplar'' olduğundan her türlü kitaptan bahsedilebilir. akademik, felsefi ya da edebi fark etmez. popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...