ıbs (huzursuz bağırsak sendromu)

  8
  utopikbeyin 22.2.2018 21:47
  modern çağın hastalığı olarak tanımlanıyor. stres, koşuşturmaca, yetersiz beslenme, katkı maddeli yiyeceklerin artması ve bu oranla tüketiminin de artması sebepleriyle meydana gelir.

  esas manada beyin ile bağırsak arasındaki iletişimsizlikten kaynaklanır. bu rahatsızlığı yaşayan kişiler şiddetli karın ağrıları, gaz, bulantı ve kusma şikayetleriyle doktora giderler. eğer tetkiklerde bir şey çıkmamışsa, tüm vücutta bir sorun görünmüyorsa post-it ile hastanın alnına ibs yazılı kağıt yapıştırılır ve bir torba ilaç ile eve yollanır.

  bir zaman sonra hasta araştırmaya başlar. nedir bu ibs? daha önce hiç duymamıştır çünkü. internette yüzlerce veri bulur. ortak konu, tedavisi olmayan hastalık, cümlesidir.

  ibsli hastamız hayatından bezmiştir , sosyal yaşamı bir anda sıfıra inmiştir, psikolojisi mahvolmuştur. çünkü bağırsak hastadır. ikinci beyin olarak anılan bağırsağın hasta olması demek ciddi vücut dengesizlikleri demek.

  aynı sırada hasta dışkısında büyük değişiklikler fark eder. kimisinde ishal bazlıdır kimisinde de kabız. her ikisinin görüldüğü hastalar da mevcuttur. üstelik büyük tuvaleti olduğu halde çoğu zaman yapamaz. bu evreyi tam olarak hayal edemeyenler için, sürekli olarak ishal halinde gezdiğinizi düşünün. işte tam olarak öyle.

  psikolojisi mahvolan hasta dışarıya çıkamaz. her gün dolaştığı insanlar onu kaprisli ve soğuk olarak nitelendirmeye başlar. ancak kimse bilmemektedir ki aslında kendiyle imtihan oluyordur. ve bir insanın en büyük imtihanı da kendisidir. çünkü kendinden kaçamazsın.

  hastamız ilaçlarını kullanmaya devam etmektedir ancak bu ilaçlar ona yalnızca kilo aldırmıştır. başka hiçbir işe yaramadığını farkettiği an ilaçları keser. ancak yemek yemeğe devam eder. eski yemek düzeni neyse o.

  aradan bir sene geçer ve mahvolan hayatını toparlamak için ayağa kalkmaya karar verir. araştırmalarını daha da genişletir. ibs'nin ana kaynağının yemek düzeni olduğunun farkına varır. çünkü bazı yiyecekler gerçekten de ona zarar veriyordur.

  kızartmaları, tatlıları, işlenmiş gıdaları ve tüm paket içerisindeki gıdaları bırakır. bu hastalıktan muzdarip insanların olduğu bir gruba girer ve oradaki doktorları dinlemeye başlar.

  fermente ve probiyotiğe önem verir. turşunu yapar, salçasını yapar, yoğurdunu yapar ve bunları her gün tüketir. ev yemeklerinden şaşmaz. arada kaçamak yapar ancak çok da dert değidir. çünkü vücudu kendini toparlamaya başlamıştır. aldığı kiloları sporla ve diyetle verir. eski haline yaklaşmıştır.

  ibs rahatsızlığında bir diğer önemli konunun da tuvalet alışkanlığı olduğunu fark eder. eğer her gün düzenli olarak vücudunu temizlerse tüm gün boyunca eskisi gibi rahatça hareket edebilmektedir.

  işte bu da ibs hastası bir insanın bu hastalığını öğrendiği andan itibaren yaşadıklarını kendimce tanımladım. kabataslak olarak anlattım ancak içerisinde çok fazla acı, hüzün vs hayal kırıklığı barındırmaktadır.

  bunları kimsenin yaşamaması dileğiyle.

  sağlıkla kalın. :)
 • 0
  horseman 22.2.2018 22:44
  kısaca kurtlanma :d
  0
  utopikbeyin 23.2.2018 11:22
  ahha :d yok değil işte :)
  0
  horseman 23.2.2018 11:39
  halk dili olarak kabızlık ya da basur mu ney :d
  1
  utopikbeyin 23.2.2018 16:16
  halk diline daha geçtiğini sanmıyorum. başlıktaki gibi adı. zaten çoğu hasta yaşananları normal karşılayıp doktora gitmiyor. toplumun %16 gibi bir oranı ibs diye söyleniyor.

  ama ilk tepkin çok güzeldi. halk dilinde de öyle diyebiliriz sanırım :) kurt yok ama. kurt daha farklı bir olay. :)
 • 0
  alidogan81 6.3.2018 14:45
  ben bunların bir kısmını yaşadım ve beni bu dertten kurtaran doktorum prof.dr.çetin karaca'ya teşekkür ediyorum.
  yorumunuza katılıyorum bunları kimse yaşamasın çok zor
 • 0
  honeyclaw 31.3.2018 22:20
  tıbbın nedenini bilemediği şeylere olan bakış açısı beyin ile arasında bir sorun var yaklaşımı aynımşeyi huzursuz ayak sendromu için de söylüyorlar,.. sırf bilmiyorlar denilmesin diye itibar adına boş konuşuyorlar...huzursuz ayak sendromu olan biri olarak söyleyebileceklerim bunlar...stres herkes de var...kaçınız huzursuz sendromlara sahip?
  0
  utopikbeyin 1.4.2018 07:30
  öyle haklısın ki bir de tedavi yöntemi olarak sürekli spor öneriyorlar. kardeşim sağlık için spor iyi, onu biz de biliyoruz bize bilmediğimiz bir şey söyle doktor olan sensin lakin tık yok. ama bağırsaklar ile beyin arasında ciddi bir ilişki olduğunu biliyorum. hatta bağırsaklara ikinci beyin deniyor. içerisinde bulunan sinirler çok fazla. ibs yaşamış bir insan olarak sana söyleyebilirim ki fizyolojik boyutu her şekilde atlatılır ama asıl önemli olan psikolojik boyutudur. en çok zorlandığım kısım da o oldu. ama pes etmeyip savaştığın zaman tadından yenilmiyor. %100 iyileşmedim ancak üç sene öncesine göre %100 daha iyiyim. çünkü çok şükür artık beynimin beni ele geçirip kontrol ettiği noktalarda onu eğitmeyi başarabildim. gerçekten bağırsak ile beyin arasında ciddi bir bağlantı var. :)