0
dinde ki büyük akıl tutulması.
yasin 21. ayet

sizden hiçbir ücret istemeyen kişilere uyun. onlar hidayete erdirilmis kisilerdir.

ölülere okuduğumuz yasin sure sinin bir ayeti. ve biz bunu yıllardır. ölülerin arkasından okuyoruz. anlamını ve mealini bilmeden. bu ayeti ölünün arkasından okumak ona ne kazandirabilir? araştırmayan toplumumuzda yıllardır süre gelmiş ve gelecek olan bir akıl tutulması.
 • 0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  sevabi ulaşir ona
  0
  yusufir 1 yıl önce
  neyin sevabi?
  0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  yuaufir bak asagida arkadas anlatmis. ben dine filan inanmiyorum fakat musluman arkadaslarin verdigi salak cevaplardan koyayim dedim
  0
  yusufir 1 yıl önce
  evet en salakca verilecek cevaplardan biri bu doğru tespit.
  0
  sensizyasayabilmerem 1 yıl önce
  okuduğun ayetin.
 • 0
  balporsugu 1 yıl önce
  bi ölüye kuran okunurken okunan ayetlerin anlamı sevap kazanmamasına engel değildir.eğer mealin tamamını okursan namaz kılarken neleri okuduğumuzu görürsün tahiyyat duasında peygamberimiz ile allah'ın miraçta geçen konuşmasını okuyoruz.senin mantığınla bi yere varılmaz hacı.
  0
  yusufir 1 yıl önce
  ıyide namazda okuduğun dua ve surelerin sevabini sen kazaniyorsun. ölü mü kazanıyor? ölen insanın amel defteri kapandıktan sonra nasıl ölmeyen insanin okuduğu kur'an in sevabini kazanacak? hepimiz o zaman yiyelim içelim sıcalim. öldükten sonra insanlar arkamızdan kur'an okusun bizde yattigimiz yerden sevap kazanalim. bu mantikla mi bir yere varicaz?
  0
  balporsugu 1 yıl önce
  öncelikle niyet önemli her okuduğun ayet veya dua ölüye ulaşmaz.ikincisi yattığın yerden sevap kazanabilirsin kazanamazsın diyen kim.eğer biraz araştırırsan hayattayken yapacağın bitakım ameller kişinin amel defterinin kıyamete kadar açık kalmasını sağlar.mesela birisi hayırlı evlat yetiştirmek.yetiştirdiğin evladın beş vakit namazlı kuran ehli bi evlat olursa vefatının ardından okuduğu dua yahut senin için ruhun için niyet edip okuduğu kuran ı kerimin sevabı sana ulaşır.tabi bunun özel bi niyet şekli yok yani bu şekilde niyet edilmezse olmaz diyebileceğimiz bi şekli yok.kalbinden vefat eden kişinin ruhuna okuduğunu geçirmesi kafi olur.

  ebu hureyre(r.a)'nin aktardığı hadise göre hz. muhammed sallallahu aleyhi ve sellem şöyle demiştir:

  ademoğlu ölünce amel defteri kapanır. ancak üç kişinin amel defteri kapanmaz:

  1- geride sadaka-i cariye (devamlı kazandıran bir eser, köprü, cami gibi hayır) bırakanın,

  2- hayırlı bir evlat(ruhu için dua edip hayır hasenatyapan bir evlat) bırakanın,

  3- geride faydalanılacak bir ilim bırakan kimselerin amel defteri kapanmaz."

  kaynak

  hadisin geçtiği kaynaklar [1] müslim, vasiyyet 14. ayrıca bk. ebû dâvûd, vasâya 14; tirmizi, ahkâm 36; nesâî, vasâyâ 8.(sahih sayılan üç hadis kitabında geçiyor hadis)
  0
  yusufir 1 yıl önce
  dua okursun o ayrı birşey. allah tan ölünün günahlarını bağışlanmasini da isteyebilirsin. o da allah a kalmıstir. ama ona sevap kazanmak denmez. ayrıca bu bahsettiğin 3 madde de ölünün arkasından kur'an okumak diye birşey geçmiyor. yani bu maddelerle ölünün arkasından kur'an okunursa sevap kazanmaya devam eder tezini savunmuyorsun. bu konuda en geçerli benzetmede trafik kazası geçiren birine trafik kurallarını hatirlatma benzetmesidir ki en geçerli olan benzetme budur bana göre. kur'an bir yol göstericidir sonuçta. anlamadan okuduktan sonra sırf arapça okumanın hiç bir mantığı yok. bir insan ölmüş sen ona allah in yaşayan insanlara gönderdiği kur'ani okuyorsun. o sureleri türkçe okumuş olsan bu sana gerçekten mantıklı gelir mi?

  son olarak şimdi farzetki kabir başındasin ve türkçe haliyle ölüye;
  sizden hiçbir ücret istemeyen kişilere uyun. onlar hidayete erdirilmis kisilerdir. diyorsun allah aşkına bu sure nin ona sevap kazanabildirecegini gerçekten düşünecek misin?
  0
  balporsugu 1 yıl önce
  şimdi biri birkaç dükkanı içinde bulunduran yere vakıf açtı.bu dükkan kira gelirleri ile de fakirlere evsizlere yemek veriyliyo.şuan örneği var mı bilmiyorum ama osmanlı da sıkça karşılaşılan bi durum.neyse adam öldü gitti.vakıf görevini sürdürüyo bağımsız çalışıyo tabiki açıldığından beri masrafları gelirle karşılanıyo.bu ölen adam her gün fakir ve evsizlerin karınlarını doyurmasına sebep oluyo.sen bu adamın sevap kazanmadığı ölünce defteri kapandı artık mı diyosun.
  0
  yusufir 1 yıl önce
  hayır ben bunlara karşı muhalefet değilim. benim karşı olduğum kısım yukarıda belli :) ona cevaben birşeyler dersen eyvallah ama pek konu dışına cikmamak lazım o konuyu başka bir başlıkta denk gelirsek tartışırız.


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...