dijital yayıncılık bugün itibariyle rtük kontrolü altına girdi

  15
  filozofunsakali 1.8.2019 11:13
  bugün resmi gazetede yayın hakkı ve iletim lisansı verilmesiyle dijital yayınların denetlenmesi ve getirilen düzenlemenin 4. maddesinde "programların içeriği ve seçimi ile radyo ve televizyon yayın hizmetlerinde bir yayın akış çizelgesi, isteğe bağlı yayın hizmetlerinde ise bir katalog içinde sunulmasına ilişkin düzenleme ve kontrol yetkisine sahip olmak" ibaresi yer alıyor bu tamamen netflix, puhutv, blue tv, apple tv gibi gibi türkiye'de dijital yayın yapan servislerinin tamamen rtük altında denetime girmesini getiriyor. böylelikle televizyon ve internet yayıncılığı arasında fark kalmayacak.

  kişisel görüşüm yurt dışı kaynaklı yayıncıların (netflix, apple tv...) türkiye ofislerini kaldırmalarıdır, türk yapımı içerikleri kaldırmalıdır. böylelikle hiçbir denetim altında kalmadan resmi olarak türkiye'de hizmet vermeden sadece ingilizce hizmet ile ve içeriklerin türkçe altyazı içeriğiyle devam edebilirler. tek yapmaları türkiye ile ilişiklerini kesmeleri gerekiyor bu servislerin. sadece tek sıkıntısı örneğin orijinal netflix türk yapımı içeriklerini artık görmeyecek olmamız. çok da bir şey kaybetmiyoruz. hatta dolar üzerinden yapalım aylık ödemeleri de tamamen ilişik kesilsin türkiye ile. kuzey kore olalım amına koyim en iyisi. kendi aramızda tayyip çok iyi der avunuruz kendi kendimize kim bilcek.
 • 1
  hitus 1.8.2019 11:40
  acaba bunların sonu nasıl olacak
  0
  filozofunsakali 1.8.2019 11:41
  memleketin sonu gelir bunların gelmez.
 • 0
  bizanskurdu 1.8.2019 12:07
  bir şey çıkacağını zannetmiyorum. yani sansür falan yapamazlar, bildiğim kadarıyla parasını verince erotik yayın bile alabiliyorsun digitürkten.
  0
  filozofunsakali 1.8.2019 12:11
  yok puvo bu öyle değil. içeriği değiştirme, kaldırma, hiç yayına vermeme gibi gibi gibi olaylar var. sansür var yine. olaylar televizyondaki gibi olmasından dolayı çıkacak zaten. resmi gazetedeki maddeleri okuyunca anlıyorsun zaten. ayrıca işin ucunda yüzdelik pay bile var devlet tarafından. bildiğin yüzdelik pay istiyorlar bir kerelik yayın yapma lisansı falan değil yani.
 • 0
  lazcoder 1.8.2019 12:09
  rtük'e para yetmedi ceza kese kese
  0
  filozofunsakali 1.8.2019 12:11
  doymadılar
 • 0
  ofsaytsizburak 1.8.2019 13:31
  eskiden içki,sigara sansürlenmezdi arada açıp izliyorum diyorum nereden nereye geldik. giderek muhafazakarlaşıyoruz.
  netflix'teki içerikler çok etkilenecek bu sansürden. bakalım ne yapacaklar.
 • gündem

  gündemi yakalayan ilgi çekici ve sıcak başlıkların eklenmesi gereken bölüm.