sayıştay raporu: iski’ye ait araç 1 kilometre yol yaptı, 42 bin 794 litre motorin tüketti

  2
  systemfailed 8.9.2019 15:20
  iski'nin hesaplarını inceleyen sayıştay, iski'ye ait bir aracın, sadece 1 kilometre yol yaptığı halde bir yılda 42 bin 794 litre motorin tüketmiş gibi gösterildiğini ortaya çıkardı.

  sayıştay, araçların kullanımını denetleyecek bir takip sistemi olmadığını, iski kayıtlarında bulunmayan araçlara da yakıt temin edildiğini belirledi.

  sayıştay'ın tespitine göre, bir araç 100 kilometrede ortalama 4-5 litre motorin tüketirken, iski'nin araçları kilometre başına 20-63 litre yaktı.
  3-5 litre yerine 20-63 litre harcandı

  iski araçlarının bir yıl içinde yaptığı kilometrelerle harcadığı yakıtları tek tek inceleyip tablo halinde ortaya koyan sayıştay, birçok binek ve hafif ticari aracın her 100 km'de 20 ile 63 litre motorin tükettiğini tespit etti. araçların üreticileri tarafından belirtilen ortalama tüketim değerlerinin 100 kilometrede 4 ila 5 litre olduğu halde 60 litreyi geçen aşırı akaryakıt tüketimin sebeplerinin araştırılması gerektiği belirtilen sayıştay raporunda, “yakıt alımları doğru kabul edilse araç kilometre bilgilerinde, araç kilometre bilgileri doğru kabul edilse de yakıt alım tutarlarında bir hata olduğu açıktır. bu ise aracın görev, kilometre, yakıt denetimlerini engellemektedir” denildi.

  istanbul büyükşehir belediyesi ihtiyaç fazlası araçları yenikapı'da sergiliyor.
 • gündem

  gündemi yakalayan ilgi çekici ve sıcak başlıkların eklenmesi gereken bölüm.