risk almak bir kazanç mıdır yoksa kayıp mıdır?

  7
  gameofthrones 8.5.2018 20:28 ~ 20:29
  sizce risk almak nedir?

  bu soruya verdiğiniz cevap aslında sizin hayata bakış açınızı ve olaylara yaklaşımınızı gösteriyor. risk almayı, kazanç olarak mı; yoksa bir kayıp olarak mı görüyorsunuz?

  aslına bakarsınız ikisi de muhtemel bir sonuçtur. asıl olan alacağınız riskin size neler kazandıracak, neler kaybettireceğini görebilmektir.

  yüzde yüz doğru bir karar yoktur. yeni bir seçim yaparken muhakkak kaybettiklerimiz de olacaktır. önemli olan kazandıracaklarının daha fazla olmasıdır.

  hayatta alacağımız risklere karşı, karar vermeden önce detaylı bir şekilde araştırma yapıp, bilgi sahibi olmalıyız. edindiğimizi bilgiler doğrultusunda da çok yönlü düşünerek, tüm alternatifleri değerlendirip ona göre nihai bir karar vermeliyiz. böylece kararımızın sonuçlarının bizi mutlu etmesini sağlamış oluruz.

  “en büyük servetiniz ne bildiğinizdir. en büyük riskiniz de ne bilmediğinizdir… risk her zaman vardır; öyleyse siz de ondan kaçınmak yerine, riski idare etmesini öğrenin.” robert kiyosaki

  değerlendirmeleriniz sonucunda alacağınız riskteki artılar, eksilerden fazla ise ve sizi daha mutlu edeceğini düşünüyorsanız harekete geçme zamanı gelmiş demektir.

  bizim için iyi olduğunu düşündüğümüz şeyi hayata geçirememek ise, yapacağımız en son şey olmalıdır. kararsız kalmanın hiç kimseye faydası yoktur, sadece yerinizde saymanızı sağlar. “bir şeyi anlamanın tek yolu denemektir.” jack london

  sadece denemedim, dememek ve pişman olmamak için bile bazı riskleri almalısınız. seçimlerinizin sonuçlarından bir şeyler öğrenirseniz, zaten asla kaybetmiş sayılmazsınız . unutmayın risk almayan başarılı olamaz.

  “dünyada hiç kimse, seyirci koltuğunda oturan cesur insanları alkışlamaz. alkışlar, hep sahneye çıkan içindir.” tayfun topaloğlu.
  hep sahneye çıkan kişi olmanız dileğiyle…

  nur koşar
 • 1
  plumerion 8.5.2018 20:32
  sözler güzel ve çoğu haklı.

  ancak gidip de risk alacağım uçacağım diye ailenizi vs mahvetmeyin.
  şimdi diyeceksiniz o kadar da değil, ancak nice insanlar çocuklarının rızkını kumar masalarında harcadılar, harcıyorlar.
 • 1
  ozguntayyan 8.5.2018 20:35
  basitçe hiç uğraşmadan anlatayım kazanmak ta var kaybetmekte tabi bu sırada fizibiliteni en iyi şekilde yapman gerekir ve kazanç getireceğine inandığın bi iş yapman gerekir
 • 1
  _blue_ 8.5.2018 20:37
  çok güzel bi yazı olmuş😍denize açılabilenler yalnız limandan ayrılabilenlerdir.
 • 0
  sonkafabukucu 8.5.2018 22:04
  risk almanın aslında bir güven sorunu olduğunu düşünüyorum. bazen insanlar güven duygusunu hissettiklerinde risk alırlar, ancak burada doğru sonuçlara ulaşabilmek asıl sorun ve genelde o güveni hissetmekte riski o anlık ortadan da kaldırmakta. tam tersi durumda güvenin olmadığı noktada risk kayıptan başka bir şey yaratmayacaktır.