5

prezervatifin yakın tarihi

antik dönemde gebelik önleme amacıyla bazı yöntemler geliştirildiği bilinirken mısır, yunan ve roma'da gebeliğin kadınlarca önlendiği bilinmektedir. 15. yüzyılda asya'da penisin sadece baş kısmını örten prezervatifler görülürken, bu yöntemin doğum sebebiyle ve sadece üst sınıflar tarafından kullanıldığı bilinmektedir. japonya'da kaplumbağa kabuğu ve hayvan boynuzundan yapılan, çin'de ise zeytinyağla ıslatılmış ipek kağıt ve kuzu bağırsağından prezervatifler yapılmıştır.

tahmini olarak 1300'lü yılların ortasında ise mısırlı erkeklerin cinsel organlarına süslü kılıflar taktığı bilinirken, bunlar prezervatifin daha gösterişsel bir şey olduğuna dikkat çekmiştir. 16. yüzyılda tıp tarihinde prezervatife değinen ilk kişi italyan anatomist gabriele falloppio olurken, 1490'da avrupa'yı kasıp kavuran frengiyle (sifiliz) mücadele edebilmek için prezervatif tezini ortaya atmıştır.

penis başını kaplayacak büyüklükteki keten kılıfları kurdele yardımıyla gerçekleştiren falloppi, bu kılıfları kimyasal bir çözeltiyle ıslatmış ve kullanmadan önce kuruması gerektiğini açıklamıştır. bu -keten kılıf- deneysel buluş, frengiyle mücadelede önerilip milyonlarca insanın ölümden kurtulabileceği yönündeki ilk yazılı belge olmuştur.

bu buluş sonrası hastalıktan korunmak amacıyla penis örtüleri/ kılıfları kullanımı avrupa'da yayılmış ve bağırsaktan prezervatif yapıldığı görülmüştür. aynı dönem bir takım katolik ilahiyatçılar tarafından ahlaksızlıkla suçlamalara hedef olan prezervatif, 1666 yılında doğum komisyonu oranına göre doğumlarda düşüş olduğunu sunmuş ve bu konudaki ilk yazılı belge olmuştur. 16. yüzyılın sonlarında tüm penisi kaplayan bağırsaktan yapılma prezervatifler görülürken, oldukça pahalı olmasından dolayı pek tercih edilmemiş ve zevki engellediği için büyük kesimlerce dışlanmıştır.

avrupa'da doğum kontrol yöntemi olarak yüksek satışlar elde eden prezervatif, yine o dönem reklamlarla da yaygınlaşmış fakat yüksek fiyatından herkese ulaşamamıştır. prezervatif, 18. yüzyılda bağırsak yerine deri, kauçuk gibi sentetik maddelerden yapılmaya başlanmış ve savaşlarda askerlere dağıtılan standart eşyalar arasına girmiştir. savaş dönemleri özellikle hastalıklardan koruduğu nedeniyle tercih edilmeye zorlanan prezervatif, ı. dünya savaşı sonrası yasallaşarak herkesin daha kolay ulaşabileceği hale gelmiştir.

1900'lerin ortasında modern anlamda lastikten ilk prezervatifi yapan firma goodyear olurken, kauçuktan faydalanmıştır. sonraları gelişen sektörle lateksle yapılan prezervatif günümüzdeki prezervatifin üretilmesine kaynak olmuştur.

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır.

 • makaleler

  Çeşitli dallarda oluşturulan farklı içeriklerle ufkunuzu açmayı hedefleyen bir Puiv bölümüdür.

  9 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  darkier
  kalcasever
  meqt
  caytiryakisi

 • bu bölüm #kültür-sanat bölümünün alt bölümüdür.
 • aşağıdaki kuralların en az birine uyulması gerekir.

  1- yabancı sitelerden daha önce çevirisi yapılmayan bir metni çevirmek.

  (bilim, sanat, eğitim, teknoloji vb.)

  2- herhangi bir bildiğiniz konuyu, bilgi verme amacı güderek ve özen göstererek paylaşmak. 

  (çeşitli alıntılar vasıtasıyla renklendirilmeli, kaynağını belirtmek gereklidir.)

  bu iki maddeye ek olarak;

  + yazım kuralları, başlık düzeni ve yazınızın; giriş, gelişme, sonuç bölümlerinden oluşacak düzeyde bir uzunluğa sahip olmasını rica ediyoruz