10

islam'da sorgulama

genellikle eğer bir insan müslümansa sorgulamadan uzak olduğu yönünde bir algı oluşuyor. ama bizim için kur'an-in ne dediği önemlidir ve yaklaşık 700 ayette düşünme, akletme, sorgulama ile ilgili allah'ın emirleri vardır. yani kur'an'da sorgulama farz bir ibadettir. şimdi kur'an'da ki sorgulama ile ilgili birçok ayetten bir kaçını inceleyelim;
sad / 29 " işte bu ayetlerini düşünsünler ve akıl sahipleri ibret alsın diye onu sana indirdiğimiz mübarek bir kitaptır."
zümer/9 "yoksa gece saatlerinde secde eden ve ayakta duran samimi bir mümin olarak ibadet eden, ahiret azabından sakınan ve rabbisinin rahmetini uman o kimse kâfir olan kimse gibi midir? ki:"hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? ancak selim akıl sahipleri ibret alır."
bu gibi ayetleriyle allah (cc) evren üzerinde, kendi nefsimiz üzerinde düşünmeyi emrediyor.
yine allah nisa suresi 82. ayetinde kur'an-ı dahi test etmemizi eğer allah katından olmasaydı bunu aklımızla anlayabileceğimizi bize bildiriyor.
"kur'an'ı hiç düşünmüyorlar mı? halbuki (o) allah'tan başkası tarafından gelmiş olsaydı, elbette onda birçok çelişki bulurlardı."

şu an bir müslüman sorgulamıyorsa ki bu zamanda sorgularsan imanın gider yönünde olan düşünceler yüzündendir. fakat sadece bu değil tembellik, umursamamazlık, gaflette bulunma gibi nedenler de çok önemli faktörlerdendir. bir namaz bana neden farz kılınmış? neden kılıyorum bunu diye sorgulayıp çaba harcayıp öğrenmek mi? yoksa aman canım zaten zor bir şey diyip tembellik döşeğinde hayatını sürdürüp imanının yanıșını seyretmek mi? bu konuda yazılacak bir çok şey var.. sorgulayarak başlayalım..
 • 0
  akpartiliyizakparti 4 ay önce
  namaz kılmak bana artık zor gelmeye başladıysa, ilk olarak nereye bakmam gerekiyor?
  0
  sevde 4 ay önce
  video bunu tavsiye ederim. bu ve bunun gibi kaynaklardan faydalanabilirsiniz
 • din

  Dinlerle ilgili herhangi bir konuda paylaşım yapabilirsiniz.

  5 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  roxic7

 • bu bölüm #kültür-sanat bölümünün alt bölümüdür.

 • inanç ile bağlantısı olmayan konularla bu bölümü meşgul etmeyin.