öğretmenler neden sevilmiyor?

  4
  imperium 28.8.2020 15:10
  ülkelerin büyük bölümünde öğretmenler çok sevilir, bizde ise tam tersi. en azından son 20 yıldır öyle. hemen sebeplerini listeleyelim.

  1. niteliksizler. öğretmenlerin büyük bölümü kendine bile hayrı olmayacak gençler. kültür seviyeleri çok düşük. çoğu da kpss'deki birçok branşa göre düşük puanlar ile atanıyorlar. yani daha sınavda bile yüksek puan yapamıyorlar ama öğretmen olabiliyorlar.

  2. asgari ücretin 3 katına yakın bir para alıyorlar ama karşılığında o niteliğe çoğu sahip değil.

  3. yılın yarısında baya paşa paşa tatil yapıyorlar ama maaş tıkır tıkır işliyor.

  4. eğitim sistemi bok gibi. mal bir nesil yetişti ve bunda öğretmenlerin de sorumlulukları çok büyük. bizim öğretmenlerimiz çok iyiydi, ahlaken de gelişmemizi destekleyecek kapasiteye sahiplerdi.

  5. sürekli kadro için ağlamaları ve her mezunun öğretmen olmak zorunda olduğunu düşünmeleri. tabi bu da yine ülkenin boktan sisteminden kaynaklanıyor ama bunu bireylerin de planlaması lazım. yarak kürek bir fakülteden mezun olup ben de öğretmen olacaaağğğğm diye ağlamaları, onları iyici kılıyor.

  aynı şekilde polise, askere ve diğer devlet memurlarına da olan sevgi azalmasının nedenleri bunlardır. devlete çoğunlukla ''torpille'' sırtını dayayan ve millete tepeden bakan insan grupları haline geldi kamu personelleri.

  bu sistem elbet bir gün değişir ama ne zaman bilmiyorum. 10 milyon memura bakan sefiller ülkesine döndü ülke. 70 milyon çalışıyor, memurlara bakıyor. aradan fırlayanlar da krizden fırsat çıkarabilecek zekaya sahip adamlar oluyor, onlara da zengin veya acun ılıcalı diyoruz.
 • 0
  portakalsiz_lahmacun 29.8.2020 23:48
  az sayıda çıkan ve kayda değer doğrulara sahip yazılardan
  parmaklarına sağlık puvom
 • 1
  systemfailed 30.8.2020 00:53
  sanırım bızım sıstem cok kotu şöyle örnek vermek gerekirse kendı akrabam atama için 5 yıl bekledi o sırada başka bir yerde görev aldı 5 yıl sonra öğretmen oldu şimdi hepsi değil ama geneli strandart yolda yürüdükleri için ay sonu maaş düşündükleri için durum bu şekilde bence