kuantum fiziği bize özgür irade verir

  12
  pentaigo 17.5.2019 18:55 ~ 18.5.2019 00:29
  basit fiziğe göre atomların çarpışması, oluşan moleküller ve her şeyin birbirleriyle bağlantılı olması olması gereken durum. eğer hayatımızda sadece temel fizik kuralları olsaydı özgür seçim yapamazdık.

  üstün bir teknoloji ile hangi atomun hangisiyle çarpışacağını hesaplayabilir geleceği öğrenebilirdik. aynı şekilde beynimizin içindeki nöronlar da kısıtlı hareketler yapabilirdi ve yapacağımız tüm seçimler doğmadan önce bile belli olurdu.

  tüm bu durum determinist düşünceyi haklı kılardı.

  fakat gerçek hayat sadece temel fizik gibi teoride işe yarayan bir şey değil. bu yüzden burada devreye kuantum giriyor. kuantum fiziği ve kararsızlık ilkeleri bize asıl özgürlüğü veren şeylerdir.

  kuantumun bu etkisini, 1980'lerde japon ekibin young deneyini elektronla denemesiyle kanıtlanmış varsayabiliriz.

  ek: kuantum alanıdna çalışmalarıyla ünlü nobel ödülü kazanan fizikçi richard feynman: "kimse kuantum fiziğini anlamıyor" diyor.
 • 1
  trakyalikuala 17.5.2019 22:28
  şunu birazcık yukarı taşıyalım
 • 2
  erlikbey 18.5.2019 02:08
  bana göre, özgürce düşünme özgürlüğünü bize veren durum kuantum fiziğinden ziyade kuantum fiziğindeki belirsizlikler. einstein'ın "her şey bir enerji formudur." diyerek ünlü e=mc^2 formülünü ortaya atması, big bang teorisiyle evrenin sürekli genişlemesi, ışığın çift davranışlılığının ispatlanması, en önemlisi (pi: mor ötesi felaket) ile klasik fiziğin daimi olmadığının ispatlanması gözlerimizi açtı ve artık daha farklı düşünmeye başladık. ama zannetmeyin ki hep özgür düşüneceğiz. şu anda modern fiziğin keşfedilmemiş pek çok yanı olduğu için bu kadar özgür düşünebiliyoruz. bu sebeple kuantum fiziği şimdilik bir bilimden öte bir felsefedir.
  1
  dusunenfasulye 18.5.2019 14:58
  einstein'ın "her şey bir enerji formudur."
  bu kısıma kesinlikle katılıyorum. ama aklıma takılan ilk soru "ilk enerji nasıl ortaya çıktı?" dır. bu da kainatın yaratılışı/oluşumunu başlatan etken neydi diye düşünüyorum.

  herhangi bir dini görüşe bakmadan bu soruların gerçek bir yanıtı var mı?
 • 0
  speace 18.5.2019 22:26
  kuantum fiziği değilde mekaniği demek daha doğru tanım olur, şöyle ki mekanik teoriden bağımsız tekil bağıntı ile ikilem oluşturma hedefinde olmayan ardışık düz çizgiyi ifade etmekte basit ve en anlaşılır tabiri ile, yeryüzü ve insan bilinci insan anatomisi hücresel formda hayatta kalma iç güdüsünü harekete geçirir fakat atmosfer dışında açısal yönelim mekanizması kendi içerisinde paradoks oluşturarak kinetik enerji bahuer in nedensel ve belirsizlik ilkesini tamamen yok sayarak atom altı bilinç oluşturur düşüncesi veriler ile bu ayın ilk haftası 01.05.19 (muhtemel görüntü formu interstallar bağıntısı ile bütün) teoriyi bir nebze akışkanlık ve anlam kazandırmak gerekirse effektif yönelim x ve z bağıntısında hareket ve müdahale ile bütünken kara deliğin merkezi aslında güneş sistemi olduğu hipotezi bilgi çıkşı olmadığı bilinen adaevrende hareket potansiyeli ve gelecek kaygısını anlamlandırmak güç olsa gerekli :
 • 1
  fzm101 18.5.2019 23:28
  bu kuantum kelimesi insanlarin ağzında sakız olmuş resmen. kuantum denilen olgu atom, atom alti parçacıklarin ve fotonlarin durumlarini inceler. bunun dışında söylenen seyler komik kaçıyor. klasik mekanikte bir sistemin t anindaki durumunu biliyorsak t' anındaki durumunu öngörmek icin euler lagrange denklemlerini kullanirken kuantum mekaniginde artik schrodinger denklemini kullanarak sistemin durumu/durumlari hakkinda bilgi edinebiliyoruz. simdi schrodinger denklemini kullanarak bana özgür irade ya da kişinin beyni ile ilgili durumları nasıl açıklayacaksınız? hele ki özgür düşünceyle bunu bana açıklayana benden nobel. bilim böyle işlemez. bilimi, doğmatik ve felsefik şeylerden ayıran onu antropik prensiplere uymak zorunda olmasıdır.