görücü usulu evlenmek vs severek evlenmek

  5
  keyiftuccari 25.2.2016 13:51

  özet: bu iki evlilik türü arasındaki en önemli fark sosyal statülerdir. kişi sosyal statüsüne uygun olan tarzda evlilik yapmaya daha fazla yatkındır.

  görücü usülü evlilik anadolu toplumunda son yıllarda popülaritesi azalmış olmakla birlikte halen daha süregelen bir evlilik çeşididir. severek evlenmek ise teknolojinin gelişmesi ve genel ahlak kurallarının evrimleşmesi sonucunda yaygınlaşmaya devam etmektedir.

  aslına bakılırsa aradaki temel fark, görücü usülünde evliliğin gerçekleşmesinde hegemon* gücün aile büyükleri, severek evlenmede ise kişilerin kendileri olmasıdır.

  görücü usülü evliliği savunanlar, severek evlenenlerin kısa sürede boşanma oranlarının yüksek olmasını kendilerine argüman edinmişlerdir.

  gerçek şu ki, görücü usülü evlilikler daha uzun sürelidir ve bu tip evliliklerde boşanma durumu nadir görülür.

  bunun sebebi, görücü usülü evliliklerde taraflar daha pasif olduklarından ve aile büyüklerinin sözlerine itimat etmelerinden(veya çoluk çocuğumuz var demelerinden) dolayı boşanma durumu nadiren görülür.

  bu ilişkide; toplum içerisinde daha baskın olan taraf(genellikle erkek tarafı), genellikle-istisnaları saymazsak- evlilik süresi boyunca en az bir kere aldatma fiiline teşebbüs etmiş veya aldatmıştır. bunun sebebini aile büyüklerinin etkisinden kurtuldukça kendi mutluluğunu tatmin etme güdüsü olarak tarif edebiliriz.

  edilgen taraf ise genellikle aldatma vakasını "aman olur böyle şeyler, çoluk çocuk naparız, elalem ne der" türevi cümlelerle geçiştirir, görmezden gelir.

  zaten, görücü usüldeki evliliklerin uzun sürmesinin temel sebebi budur.

  severek evlenmede ise taraflar daha fazla erk sahibi olduklarından dolayı evlilik içerisinde yaşanabilecek her türlü olumsuz vakaya karşı daha tahammülsüz olup, bu tahammülsüzlük evliliğin bitmesine etki eden en önemli faktörlerdendir. gelişmekte olan toplumlarda artık daha fazla bireysel gelişimini öne çıkaran kadınların sayısının artması, bu evlilik türünün gelişmesine olanak sağlamıştır.  

  aynı zamanda, kadının toplum içerisindeki statüsünün yükselmesi ve ekonomik refahı daha iyi seviyede olabileceği için boşanma vakaları da artmıştır. severek evlenmelerdeki boşanma oranının, görücü usülüne göre evlenmelerden daha yüksek olması da işte bu sebeptendir.

  Alıntıdır.

 • 3
  quentra 25.2.2016 17:16
  Severek görücü usulü ile evlenmek
 • 3
  poetleon 26.2.2016 01:02
  Görücü usulü evliliklerin daha sağlam olmasının sebebi çiftlerin birbirlerini evlilik süreci içerisinde tanıması ve çiftlerin birbirlerine karşı daha şeffaf olmalarıdır. Diğer türlüsü insanlar evlenene kadar olan süreçte birbirlerine hep olumlu yönlerini göstermeye çalışıyorlar. Kısacası hiç olmadığı bir insanı oynuyorlar. Sonuç evlilik sonrası hayal kırıklığı.
 • 0
  heylano 24.3.2016 02:06
  görücü usülü evlenip senelerce birbirini sevmeden yaşayan yüzlerce insan var bu gerçekten bir ömrü ziyan etmektir