0
sanat mı toplum mu
sanat sanat için midir sanat toplum için midir? herkes kendince bir açıklama yaparsa-spoiler-
 • 1
  kaygusuzyazar 10 ay önce
  bence sanat sanat için yapılır. sanat topluma indirmeye çalışınca olanlar 1 -- 2 gibi gibi çoğaltılabilir
  1
  afaki 10 ay önce
  heykel olmaz heykelden sanat olmaz çünkü onlar put :)
  0
  airen 10 ay önce
  heykele put diyenler bence sanatı bir cümle içerisinde bile kullanmamalı.
  0
  afaki 10 ay önce
  gel de bunu anlat adama işte
  0
  rockefeller 9 ay önce
  :)
 • 1
  haydar 10 ay önce
  sanattan anlayan bir toplum olursa toplum için yapılmalıdır
 • 2
  oxygen 10 ay önce
  sanat sanat içindir. çünkü sanatçı toplumun ilerisinde olması gerekir. toplumun ilerisinde olan bir sanatçının verdiği eser de toplumun önündedir. yani çağın ilerisindedir. o yüzden sanat sanat içindir. toplum belki ileride anlayabilir.
  1
  huseyinargun 9 ay önce
  sanatı toplumun seviyesini yükseltmek için kullanmak da var ama."toplum için" lafı oraya ithafen biraz. birinci dönem tanzimat edebiyatı mesela. bazen de öyle kullanılmalı bence.çünkü o zamanlar toplumun eğitilmesine aşırı ihtiyaç vardı.
  0
  oxygen 9 ay önce
  zaten toplumu eğiten sanatın önde olması diye düşünüyorum. kimse zaten kendisinde olan bir şeyi öğrenmez buna öğrenme denmez. ama kendisinden ileride bir şey varsa onu merak eder ve öğrenmeye çalışır
  0
  huseyinargun 9 ay önce
  ama "sanat" bu yani.bişeyler öğretme kaygısı yok ki.resim yaptıgında ınsanlar onu ınceleyıp gelısemez en fazla öğrenecegı resım teknıklerıdır.
  0
  oxygen 9 ay önce
  tabi ki öğretme kaygısı yok ama bişeyleri resmedersin. mesela üzüntüyü resmedersin. ona bakanlar üzüntüyü hissederlerse onun üzerinde yorumda bulunurlar. diğer sanat dallarını da tetikler. sen gider bu resmin üzerine şiir yazarsın. bir başkası çıkar incelemeler yazar bu konuda. biri bunları felsefik olarak sorgular. peşisıra zincirleme bir şeyi tetikleyebilirsin.

  ama şu konuda haklısın sanat birşeyleri öğretme çabası taşımaz. ama öğretici olabilir
  1
  huseyinargun 9 ay önce
  benim öğretme dediğim o şekilde degıl yalnız. adam öğretmeyi nasıl kullanıyor, şöyle : roman yazıcakken bunu bılgılendırıcı sekılde yazıyo,öğretici yönlendırıcı sekılde kullanıyo.bunun gıbı, tıyatro oyunu yapıcak mesela orda gecen konusmalar eğitme öğretme odaklı tabi ki sanattan sapmamaya gayret ederek.

  dediğin şekilde sanata yönelterek eğitme de olabilir tabi ki o da çok gerekli.
  0
  oxygen 9 ay önce
  sonuç olarak sanat sanat içindir mi diyoruz :)
  0
  huseyinargun 9 ay önce
  hayır abi ya naptın :)) duruma, şartlara, kişiye göre değişir.ben tanzimat dönemindeki uygulanan tutuma sonuna kadar katılıyorum.topluma faydalı olmuşlar sanatla ve bu görev gibi bir şey.detaylı çalışmalar bütünü süregelen.

  zorunlu olmayan durumlarda da kişinin düsüncesine saygı duyarım.sadece edebiyat yapıyım zor anlasınlar sanat yapıyım derse kendi biliiir toplum için yapacağım derse yine kendi bilir. yeterli mi ? :)
  0
  oxygen 9 ay önce
  ahahaha :d tamamdır anlaşıldı :d
  0
  huseyinargun 9 ay önce
  :))
 • 1
  lethe 10 ay önce
  bence bu sanatçının karar vermesi gerken bir şeydir. sanatın bir kılıfa uydurulmaya çalışılması sanatçılığa ters düşüyor bana göre.
  0
  huseyinargun 9 ay önce
  yani kısmen haklısın amaa ters düşmek olarak degıl de "bi sanatçı istediği tarzda hazırlıyo yapıtını.bu yapıt hangı amaca hızmet edıyosa ona gore katagorıye koyuyolar." bunda bi sakınca yok bence.
  1
  lethe 9 ay önce
  dediğin gibi olursa sakınca yok tabi. ama burada sorulan soru yapılan sanata bir etiket koyma amacı taşıyor.
  0
  huseyinargun 9 ay önce
  evet burdakine bakılınca haklısın. zaten bir şeyin tek katagorisi olacak diye bisey yok ya. ben sanatı sanat için yapıyorum kesinlikle bilgi vermicem böyle bişey yok.olursa yapmasın o arkadaş sanat
 • 1
  serhatcakmak 9 ay önce
  açıkçası türkiye sanata ilgi göstermediği ve zerre kadar anlamadığı için pek de insanlarımıza sanatı tanımlayamayız diye düşünüyorum.
  0
  huseyinargun 9 ay önce
  sanat mı o da ne :dd ;p


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...