withcer evreni özet part (sezon) ı ->

  8
  cagrialaf 16.1.2020 14:49 ~ 14:51
  kürelerin kesişimiyle evrenler arası kapılar açılmış ve değişik dünyalardaki birçok canlı, istemeden diğer dünyalara atılmıştır. olayların geçtiği ve önceden cücelerin ve aen seidhe elflerinin yaşadığı dünyaya; insanların, birçok canavar türünün ve büyünün gelişi de böyle olmuştur. bu canavarlarla savaşmak içinse witcher sınıfı; yani çoğunlukla insan, kısmen canavar olan meslek grubu ortaya çıkmıştır. witcher’lar çocukluktan yetişmektedir. witcher okullarında sıkı bir fiziksel eğitimden sonra kalifiye olan çocuklar, hayatta kalma oranı %30 ve çok acı verici olan nebat imtihanı’nda canavarlardan elde edilen mutajenlerin verilmesiyle witcherlara dönüşür. böylece aşırı hızlı reflekslere sahip, güçlü, çok keskin duyulara sahip ve duygularından arındırılmış hale gelirler. canavarlara karşı asıl olarak kılıç kullanan witcher’lar; madalyonları sayesinde aard, axii, quen, yrden, ıgni ve heliotrop gibi basit büyüler de yapabilmektedir. witcherlar mutasyonlar sebebiyle kısırlaşırlar ve normal insanlardan çok daha uzun bir ömre sahip olurlar. tüm duygularından arınmış olmaları sebebiyle acımasız olan ve insanların “kalpsiz” dediği witcherların en belirgin özellikleri ise mutasyonlarla sahip oldukları, yılanınki gibi uzun, ince olan göz bebekleridir.
  mutasyonların etkisi yukarıdakilerle de sınırlı değildir. vücutlarına neredeyse tamamen hakim olan witcherlar, kalp atış hızlarını ve hatta pupil çaplarını bile kendileri ayarlayabilmektedir.

  yeni witcher adayı çocuklarının alımı ise sürpriz yasasıyla olur. witcherlar, hayatlarını kurtardıkları kişilerden “eve gidince ilk gördüğün şey” veya “sahip olduğun ama sahip olduğunu bilmediğin şey”i isterler. ne denk gelirse onu alırlar. erkek bir çocuk denk gelirse de witcher okuluna götürülür ve witcher olmak üzere eğitilir. böylece witcher nesli devam eder.
  serinin kahramanı geralt’a ise mutajenler beklenenden farklı etki göstermiştir. diğer witcherların sahip olduğu insanüstü özelliklere sahip olmasına rağmen duygularını tamamen yitirmemiştir. diğer witcherlardan daha fazla mutasyon geçiren geralt, en güçlü witcherlardan biridir. beyaz saçı da bu ekstra mutasyonların bir yan etkisi olarak oluşmuştur.

  sahireleri ise geralt’ın ağzından dinleyelim:
  "çirkin ve sakat kızları gönülsüzce kabul eden rahibeler ve druidlerin aksine, cadılar büyüye yatkınlık gösteren herkesi kabul ederler. eğer çocuk eğitimin ilk birkaç yılını tamamlamayı başarırsa, devreye büyü girer. çarpık bacaklar düzleştirilir; yanlış kaynamış kemikler onarılır; tavşan dudaklar düzeltilir; yara izleri, doğum lekeleri ve su çiçeği izleri silinir. genç cadı güzelleşir; ama sadece mesleğinin prestiji bunu gerektirdiği için. sonuç çirkin kızların soğuk ve öfkeli gözlerine sahip olan sahte-güzel kadınlardır. çirkinliklerinin yalnızca mesleklerinin bir gereği olarak büyü maskesiyle örtülmüş olduğunu unutamayan kadınlar…" - geralt of rivia

  https://i.hizliresim.com/odBj9Q.jpg - w,itcher evreni

  yakın arkadaşlar olan witcher geralt ve ozan dandelion, parasızlıktan aç kalınca balıkçılığa merak salar. oltalarına bir lamba gelir. dandelion, lambanın içinde bir cin olduğunu ve açtıklarında 3 dileğinin yerine geleceğini söyler ve açmaya çalışır. madalyonun titremesinden dolayı tedirgin olan geralt ise engel olmaya çalışırken mühür kırılır ve cin çıkar. geralt gümüş kılıcını kapmak için çadırlarına koşarken dandelion isteklerini dizmeye başlar. fakat büyülü gücüyle dandelion’a saldıran cin, dandelion’ın özellikle ses tellerini harap eder. o sırada geralt; bilmediği bir dildeki, kötü ruh kovma büyüsü olduğunu sandığı sözleri haykırarak gelir ve kılıcıyla cine saldırır ve cin öfkeyle bağırarak uzaklaşır. geralt da tedavi bulma umuduyla en yakındaki şehir olan rhinde’a doğru dandelion’la yola koyulur.

  orada vengerbergli yennefer adlı bir sahirenin olduğunu öğrenir ve sabah erken saatte yennefer’ın evine girer. uyandırıldığına çok sinirlenen yennefer, gelenin kim olduğuna bakmadan büyüyle saldırır. geralt son anda heliotrop işaretini(oyunlarda olmayan ama işlev olarak quen’e benzeyen bir işaret) kullanarak kendini savunur. karşısındaki witcher ilgisini çekince(bu arada geralt da yennefer’a çekildiğini hisseder) yennefer saldırmayı bırakır ve geralt derdini anlatır. yennefer, dandelion’ı tedavi eder, fakat karşılığında para yerine cini yakalayabilmek için dandelion’ı kullanmak ister. geralt şiddetle karşı çıkar. bunun üzerine yennefer, çaktırmadan bir hipnoz büyüsü yapar ve geralt çıkıp, şehir meclisinde yennefer hakkında kötü konuşan kim var, kim yoksa bi güzel dövdükten sonra hapsi boylar. gece olunca kaçmayı planlar. muhafızı yanına gelmesi için öfkelendirmeye çalışır ve küfür ederek adama patlayıp gebermesini söyler. o sırada herkesin şaşkın bakışları arasında domates gibi şişen muhafız, patlayarak ölür. bunun üzerine geralt gece gece valinin ve danışmanlarının huzuruna getirilir. geralt başlarından geçenleri anlatınca valinin danışmanlarından biri, geralt’ın ruh kovma büyüsü sandığı şeyin aslında “git kendini becer!” manası taşıdığını söyler. tam o sırada şehirde bir gümbürtü kopar. cin şehre gelmiştir, yennefer de onu zapt etmeye çalışmaktadır. tabi bu esnada da rhinde’ın bir kısmı yerle bir olur. geralt, kendisini büyü yaparak düşürdüğü duruma rağmen yennefer’ı kurtarmak ister ve kavganın ortasına dalar. yennefer’ı vazgeçirmeye çalışır çünkü cine karşı şansı olmadığını düşünmektedir. yennefer bir de onunla uğraşmak istemez ve büyülerle onu etkisiz hale getirmeye çalışır ama geralt witcher refleksleri ve çevikliğiyle kurtulur. o sırada herkesin jetonlar düşer. lamba kırıldığında mühür geralt'ın elinde olduğundan dolayı cin dandelion’ın değil, geralt’ın isteklerini yerine getirmektedir. cinin bu kadar öfkeli olmasının sebebiyse geralt’ın şimdiye kadar dileklerini dilememesinden dolayı serbest kalamamasıdır. yennefer, cini yakalamak için önce cinin serbest kalması gerektiğini bildiğinden, geralt’dan çabucak dileğini dilemesini ister. fakat uzun süren kavgalarından dolayı cin, yennefer’a çok öfkelidir. geralt, dileğini dilese de cinin yennefer’ı öldürmeden gitmeyeceğini düşünür ve ilk görüşte kendini kaptırdığı yennefer’ı kurtarmak ister. bir cin, efendisine saldıramayacağı için yennefer’la kaderlerinin bağlanmasını diler ve cin uzaklaştıktan sonra geralt ve yennefer oracıkta yıkıntıların arasında ilk kez sevişir. dandelion’ın şarkılarına konu olarak bütün dünyada meşhur olacak bir aşk hikayesi böylece başlamış olur.

  https://i.hizliresim.com/dLYPkr.jpg - yennefer
  -bize bu güzel yazıları hazırladığı için orta dünya yazarı estel'e teşekkürlerimi sunuyorum.


 • 0
  kayipunicorn 22.4.2020 01:29
  bu witxher dizi ve oyun olanla bağlantılı mı yoksa sizin kurgunuz mu?