insan nedir?

  6
  muhurdar 15.7.2020 15:01
  insan nedir? bunu sık sık kendime sorarım. aslında buradaki "insan" kelimesi ile kastedilen bizzat kendimimdir. ama bilirsiniz, insan kendinden bile kaçıyor. kendi ruhunu tüm çıplaklığıyla görmeye hangi insan tahammül edebilir? işte ben de daima başkaları üzerinden kendime bakarım. birine yönelttiğim eleştiri de çoğunlukla o kişiden bağımsız olarak kendimde gördüğüm eksikliklerle ilgilidir. çünkü insan en çok kendinde ne eksikse başkalarında da onun eksikliğini fark eder. hatta yazarların da karakterler arkasına saklandıklarını düşünmüşümdür her zaman. ve okurlar da bunu yaparlar. altı çizilmiş cümleler ne yazara aittir artık ne de karaktere, o artık okuyucuya ait olur. kendimizi bulmadığımız hangi şarkıyı, şiiri, romanı severiz?

  insanı insan yapan kusurlarıdır derim bazen. kusurlu yönler gözümde büyür ve muhteşem görünür. o zamanlar sadece kusur ararım ama yermek için değil, hayran olmak için. hayatın anlamı benim için detaylarda gizlenen kusurlar olur. üstelik sadece maddi değil manevi yani ruhsal kusurlara da çok büyük ilgiler duyarım. insanların kusurlarını yansıtan, ortalığa döken romanları kutsal sanırım.

  ama bazen insanın diğer tarafına, kusurlardan uzaklaşabilme maharetine hayran olurum. bunun fark edilişi bile beni mest eder. kusurlar gözüme hoş görünmez artık bu zamanlarda. kusuru giderecek çaba, en başta da irade ve onun önemi gündemimdedir. kusurlarına boyun eğen insanlardan, en başta da kendimden nefret ederim. bunun ardından kararlar alınır. çok hazır ve hırslı olurum.

  hangi yönüm daha ağır basarsa bassın hep o an daha insan gibi hissederim. yaşamaya yeni bir sebep bulmuş gibi olurum. ve galiba insan da bu çatışmalar ortasındaki varlık olarak anlam kazanıyor.
 • 1
  martin 15.7.2020 15:03
  güzel yazı
 • 0
  tez 15.7.2020 16:02
  insan kusursuz bir hatadır. başlı başına bir hata ama başlı başına da bir mucizedir.
 • 0
  alkoritma59 16.7.2020 18:42
  günümüzde bu vasfı haketmeyen varlıktır kardeşim.