akp ve mhp sosyal yardımları durdurdu

  -1
  systemfailed 25.5.2020 18:44
  ibb, akp ve mhp’nin engellemesiyle sosyal yardım taleplerini durdurdu!
  ibb meclisi’nde akp ve mhp’li üyelerin sosyal yardımlarda ‘yurttaş beyanının yeterli görülmesi’ni kabul etmemesi sonucu, belediye sosyal yardım talebi alamayacağını duyurdu. sosyal yardımlar kapsamında 530 bin aileye gıda kolisi desteği verilmeye başlanmıştı
  mayıs ayı içinde olağanüstü toplanan ibb meclisi’nde, akp ve mhp grupları, salgın ve deprem gibi olağanüstü dönemlerde sosyal yardımlarda ‘yurttaş beyanının yeterli görülmesi’ kuralına ‘hayır’ dedi.

  bu nedenle ibb, artan başvuruların tespiti için yardım talebi toplamayı durdurdu. ibb’den konuyla ilgili yapılan açıklamada, “üzülerek belirtmek isteriz ki, bugünden itibaren sosyal yardım talebi alamayacak, mevcut müracaatları tespite başlayacağız” denildi.
  koronavirüs salgını ile ortaya çıkan ekonomik zorlukları ve geçim sıkıntısını aşmak için çaba gösteren ibb, salgının yarattığı olağanüstü nedenlerle, yurttaş beyanını esas alarak yardım sürecini başlattı.

  ibb, hızla, yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmayı sürdürürken talep sahiplerini sayısı da 1 milyonu aştı. bu olağanüstü koşullarda yardım talebindeki aşırı artışı en hızlı şekilde karşılamak amacıyla ibb, yurttaş beyanını yeterli gören değişikliği meclis’e getirdi.

  akp ve mhp’li üyeler ‘hayır’ dedi

  ibb’nin bu çabaları, ibb meclisi’nin 11 mayıs günü gerçekleştirilen olağanüstü toplantısında, akp ve mhp grupları tarafından engellendi.

  ibb, meclise salgın, deprem gibi afet veya kriz dönemlerinde ihtiyaç sahiplerinin taleplerini karşılamak için, ‘sosyal inceleme raporu’ aranmasın teklifi getirdi. ancak, akp ve mhp gurupları bu talebi kabul etmeyince, mevzuat gereği sosyal yardımları ulaştırmak için öncesinde evlerde tespit yapılması zorunluluğu devam etti.

  oysa ibb bu değişikliği salgın koşulları nedeniyle artan başvuruları bir an önce karşılamak ve bir milyonu aşan ihtiyaç sahibi istanbullunun mağduriyetini önlemek için teklif etmişti. sonuçta ihtiyaç sahibi istanbullular mağdur edilmiş oldu.

  ortaya çıkan durum karşısında 1 milyonu aşkın mevcut başvurunun tespitini yapmak zorunda olan ibb, yeni başvuru kabul edemeyecek. ihtiyaç sahibi istanbullular ise tespit edilene kadar yardımlara ulaşamayacak.

  ortaya çıkan bu durum karşısında ibb başkanlığı konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

  ‘evlerde tespit kararı alındı’

  “değerli hemşehrimiz, istanbul büyükşehir belediyesi olarak salgın sürecinde ortaya çıkan ekonomik zorluklar ve geçim sıkıntısı nedeniyle 1 milyondan fazla ailemiz sosyal yardım almak için belediyemize başvurdu. sosyal yardım incelemesinde ibb olarak vatandaş beyanını doğru kabul ederek yardımlara başladık. ne yazık ki mayıs ayında olağanüstü toplanan ibb meclisi’nde ak parti ve mhp grubu’nun oyları ile vatandaş beyanı yeterli görülmedi, belediyemizin evlerde tespit yapması kararı alındı. bu sebeple üzülerek belirtmek isteriz ki, bugünden itibaren sosyal yardım talebi alamayacak, mevcut müracaatları tespite başlayacağız.