4
arduino, raspberry pi kullananlar için bilgi paylaşımı
Küçüklüğümden beri merakım vardır ve elime bir fırsat geçmesi sonucu yeni yeni öğrenmeye başlıyorum.
Çizgi izleyen yaptık.
Mini sumo yapıyoruz ve gaziantep, itü, yıldız teknikteki yarışmalara katılacağız.
Önce programlama kısmına karışmıyorduk ama son 1 aydır yavaş yavaş kod yazmayı öğretiyorlar. Arduino uno kullanıyoruz. Ama ben raspberry pi kullanmak istiyorum kullananınız varmı ? Dili arduinodan farklımı ? Yada zormu kullanması ?
 • 0
  breathsymphony 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  Bende Arduino kullanıyorum gerçi ben de yeni başladım sayılır, çok olmadı. Raspberry kullanmadım hiç o yüzden zorluk kolaylık noktasında yorum yapamam ama ikisininde kendi içinde avantjları var bunlardan biri Raspberry'nin görüntü işleme kalitesi ve GPU'ya sahip olması, buna karşın biliyorsundur zaten Arduino kullanım kolaylığı yanında, eş zamanlı işler için ideal.
  Aslında yapacağın işle alakalı hangisini kullanacağın eğer işin için uygunsa ikisinin dahi bir arada kullanabilirsin.
  Edit: Doğrudan soruna cevap olmadı tabii ama, bilgi paylaşımı yazısını görünce yazmak istedim.
 • 1
  lazcoder 1 yıl önce
  arduino ile pi çok farklı şeyler, mesela arduino ile robot yaparsın pi ile yönetirsin, fakat pi ile robot gibi üst düzey şeyler yapamazsın. pi de en çok yazılımsal şeyler yapabilirsin. kendinin işletim sistemi var her şeyi yaparsın. şuan pi kullanarak yazıyorum bunları :)
 • 0
  8tga7cmind 1 yıl önce
  Bilgim olmadan konuşuyorum yanlışım varsa düzeltin ☺
  Normal bir bilgisayarda usb girişi ile birçok veriyı alıp verebiliyoruz.
  Raspberry pi de usb girişleri mevcut ve bu girişlerden arduinonu yaptıkları ve hatta daha fazlasını yapabiliriz gibi geliyor.
  Yanlışsa bilgisizliğime verin bu konularda yeniyim daha ve arduino bana amaçlarıma ve yapmak istediğim projelere yetersiz gibi geliyor. Raspberry daha kapsamlı gibi göründü gözüme ama perde arkasını tam bilmiyorum.
  Bide yaptığım projelerde arduino kullanmak istemiyorum.
  Örneğin projeyi yapıp seri üretime geçicem. Seri üretimdede arduino mu kullanıcam ? Hazır satın alınan bir robotta pic ve entegreler , işlemcilerle dolu bi devre kartı olur. Arduinoyla yaptığım projelerde , projeyi tamamladıktan sonra hazır robotlardaki devreyi oluşturmak için yebiden yazılım yazıp pic programlamakmı gerekiyor ?
  Pic ler hakkında hiç bir bilgim yok öğrendiğim ufacık bilgi hazinesi internette okuduğum yazılar ve okulda haftada bir kulüpte aldığım yetersiz eğitimden ibaret.
  Bide pi ye hangi işletim sistemi yüklediniz ?
 • 0
  8tga7cmind 1 yıl önce
  Hatta zamanınız varsa pi ve arduinonun yazılımı farkları hakkında daha kapsamlı bilgi hatta kodları yazarsanız hem ben hemde meraklı birçok kişinin işine yarayacağını düşünüyorum. İnternette bilgiler var ama ne işe yaradığını çözmek çok zaman alıyor.
  Çözüm yolu olarakta ya birilerinin kapsamlı ve açıklayıcı bir yazı yazması gerekşyor.
  Yada bilen biriyle yüz yüze eğitim görmek gerekiyor.
 • 0
  sourcee 1 yıl önce
  ardunio ile raspberry pi arasında büyük farklar var. pi bir bilgisayar işletim sistemi ardunio ile farklı diye biliyorum..


 • programlama

  Donanıma ne yapması gerektiğini söyleyen sanat! Bilgi paylaşımı amacıyla kurulmuş bu bölümde yeni bilgiler edinebilir, kendinizi geliştirebilir ya da bilgilerinizi paylaşarak katkıda bulunabilirsiniz.

  128 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  ssl

  mryoda
  erkansivas35
 • bölüm kuralları

  sizden uymanızı rica edeceğimiz bazı basit kurallar var. 

  • bilgisayar teknolojileri ile ilgisi olmayan içerikleri bu bölümde oluşturmayın. yorumlar için de aynı geçerlilik mevcuttur.
  • yazılım bir sanattır ve siyasetin, küfür ve hakaretin sanatla ilgisi yoktur. lütfen yorumlarınıza ve içeriklerinize özen bu konuda özen gösterin.
  • puiv içerisinde başka bir üyenin yazısını bütün olarak kesinlikle kopyalamayın. kullanmak istediğiniz kısımı alıntı işareti içerisine alıp, orjinal başlığına link verin.
  • etik ya da legal olmayan her türlü yazılımsal ürün ya da içerik paylaşımı yasaktır. hack, crack vb.


  içerik standartları

  • anlatacağımız şeyi çok iyi bilmemize gerek yok, herkes her şeyi bilemez. siz başlatın, elbet konuya hakim bir yazarımız vardır.
  • içeriğimizde kod varsa, kodumuza yorum ekleyip öğrenmek isteyen arkadaşlara destek olalım!
  • puiv standartları gereği paylaştığınız kodların tüm harfleri lowercase olacaktır. bir başkası kopyalayıp çalıştırmaya çalıştığında hata almayacağına emin olalım. yorum kullanarak belirtelim.
  • resim ya da anket paylaşımları haricinde içeriğimizin çoğunu anlatımların oluşturması gerektiğini unutmayalım.

  bölüm kuralları hakkında bilgi edinmek ve fikir belirtmek için tıklayınız.

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...