21

ateist gencin sorusuna mantıklı cevaplar istiyorum..yapabilir misiniz?

yaklaşık iki gün önce barış özcan videolarıyla beyin depomu tazelerken hiç görmediğim bir video keşfettim video video da ateist bir genç din adamına sorular soruyor.

neden sadece adem ve havva sinav olması gerekirken biz de sınav oluyoruz? allah geleceği biliyor, kullarının onu hayal kırıklığına uğratacağını da biliyor. ve bir çok kulunun cehennemde yanacağını da biliyor. neden geleceği bildiği halde bu oyunu sürdürüyor? bir çok canın yanmasına neden engel olmuyor da bu oyunun devam etmesini istiyor. allah sadist midir?


falan filan işte. açıkçası videodaki din adamı hiç ama hiç mantıklı cevap vermemiş. yani beni kesinlikle tatmin etmedi. gencin sorusuna daha mantıklı bir cevap bulalım mı?
 • -1
  piiuv 1 yıl önce
  dr.zakir naikin cevabı tatmin etmedimi puvo sen sanırım zakir naiki tanımadığın için böyle dedin.
  0
  androidoyunlar 1 yıl önce
  o adam hiçbirşeye cevap vermiyor. tıpku sofilerin allah'ı müdürler ve valiler ile kıyaslaması örneklerinden başka birşey yapmıyor.
  0
  shewolf 1 yıl önce
  buna katılırım. dediğin gibi lafı sadece evirip çevirmiş. ben olsam araştırma izni isterdim.
  0
  androidoyunlar 1 yıl önce
  örnek verilecekse kuran'dan verilir. din'i oluşturan yaratıcı ve yayan peygamberler. kişiler bunu yorumlayabilseydi tanrı denilene ihtiyaç olmazdı. mesela hadis-i şeriflere de kafam takılmıyor değil. yaratıcı herşeyi düşünüyor, ama birşeyler eksik kalıyor. onları da yarattığı fani bir kul tamamlıyor. garip geliyor bana inançlar. bunun farkına da 33'lü yaşlar da vardım. din = manevi uyuşturucu'dur.
  1
  piiuv 1 yıl önce
  allah kainatta rububiyet sıfatını tecelli etiirmiştir. yani bu kurulu düzende allah terbiye edicilik sıfatını derc etmiş ki bazı şeyleri anlamlandırıp allahı bulabilmemiz için mesela tohumsuz ağaç yaratabilirdi ama ona bi sebep gizlemiş tohumu toprağa gömüyorsun ve belli şartları sağlıyorsun ve ondan sonra tohum filizleniyor çünkü allah bu düzeni böyle terbiye etmiş. aynı öylede allah kuranı kim için indirmiş aciz fani insanlar için ve kime indirmiş yine fani olan bir zata (asm) niye çünkü peygamber insan olmasaydı bu sefer ilah kabul edebilirlerdi ya da sihir yip inanmayabilirlerdi vs ki insan olmasına rağmen inanmayanlar olmuş... hadislerde kuran gibi vahiydir ve kuranı açıklamaya yardımcı olur e dersenki kuran apaçık değilmi ayette öyle diyo elbette öyle ama vahyin kaynağı tek olduğu için o apaçık kelimesi hadisleride kapsıyor ve hadisi kurandan ayırmıyor buna da neden dersen allah böyle terbiye etmiş çünkü...
  0
  androidoyunlar 1 yıl önce
  kuranda hadisler nerede doğru olduğu kabul ediliyor?
  0
  piiuv 1 yıl önce
  kuran yeter hadise ne gerek var !!!
  https://www.puiv.com/i/MGW8PEAG bunu yazmıştım bi bak kurandan deliller var
 • 4
  hedap 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  insanların canı yanıyorsa allah yok, insanların canı yanmıyor ve mutluysa allah var
  arkadaşların yıllardır bıkmadan usanmadan yaptığı bu salakça çıkarıma dayanan sorularına cevap vermek zaman kaybı oluyor ne yazık ki.
  evet allah geleceği biliyor, ama senin önünde tek bir gelecek yok. bir çok gelecek var ve bu geleceğin hangisinden gidip, hangisinin sonucunu yaşayacağını sevmek senin seçimlerine bağlı.
  ya bırakın şu ateistleri neye inanmıyorlarsa inanmamaya devam etsinler.
  böyle bir sorgulama şekli olmaz. çocuk çocuk sorular. soran arkadaş gerçek anlamda çocuksa iş değişir tabi.
  1
  shewolf 1 yıl önce
  ilk cümleni sevdim bak
  2
  hedap 1 yıl önce
  bu tür soruları soranlarin, sorgulama veya bilgi almak gibi bir amacı yok.
  gelişimini tamamlayamis bireylerin bu tür sorulara verilecek mantıkli bir cevabı da anlaması mümkün değil.
  popüler ateizmin toplum içinde ki yansımaları bunlar.
  evrenin başlangıcından itibaren bilinen tüm kavramların yaratıcisi olan allah'ın, yarattığı sıfatla nitelendirilmesi akıllı bir insan düşüncesi değildir.
  big bang teorisini esas alırsak, zamanın başlangıci bile big bang ile ortaya çıkıyor.
  içinde bulundugumuz zaman bile yaratılmış.
  insanın içinde bulduğu zamanı yaratan allah'ı zamana bağlı tutmakla akıl tutulması arasında hiç bir fark yoktur.
  evrenin komple yaratılması ve sonunun gelmesi bizim için milyarlarca yıl iken, allah için bunun bize göre saniyelik bir olay olmadığını bilemeyiz.
  insanlar zannediyor ki allah bizi 70 80 yıl boyunca bekliyor.
  allah bu evrene bir düzen ve kanunlar koymuş.
  hiç bir şey tesadüf değil ve her şey bir nedene bağlı.
  her şeyin bir zıttı var. tüm gelişim ve ilerleme etki tepki üzerine. tesadüfun değil nedenlerin sonuçları var.
  nedenler varsa sebepler vardır ve bunların da sonuçları olur. biz sonuçları veya sonu gelmekte olan sonuçların süreçlerine bakarak allah i onun koyduğu düzen ve kanunlar üzerinden eleştiriye tabi tutuyoruz.
  bir şeyleri daha iyi yapmaya çalışmak, çabalamak yerine allah'a suçu atıp rahatlamaya çalışıyoruz. yani biz derken işte bu çocukça bahaneler sunan ateistlerden bahsediyorum.
  öyle bir şey ki artik bu soruları gördükçe sinirlenmek yerine gülüyorum. çok komedi geliyor çünkü.
  böyle bir çağda hala bu soruları sorabilmeyi başarıp çağlar boyunca geriye gitmek gidebilmek, çağ dışı düşünceler üzerine hayatı yaşayabilmek insanlık dışı bir güç gerektirir. tebrik ediyorum ayrıca kendilerini bir yandan:)
 • 0
  berkaydemir06 1 yıl önce
  zikerim ateistlerinizi
 • 2
  zubeyr 1 yıl önce
  cevabını en uzun yoldan bulmayı seçmiş o kardes
 • 0
  fuckultyoflav 1 yıl önce
  beni de tatmin etmedi ve hala da tatmin edici bir cevaba denk gelmesin. soruyu köpeklemek yerine bence irdelemelisiniz. bu, aaa ben cehenneme gidicem o halde tanrı olmasında en azından yok olayım, gibi basit bir şey değil. benim önüme ne kadar fazla seçenek sunarsa sunsun, isterse milyonlarca sunsun, daha beni yaratmadan o seçeneklerden hangisini seçeceğimi ve nereye gideceğimi biliyordu. bu durumda yanacak kişiler henüz yaratılmadan yanmaya mahkumlar. çünkü yaratılırken yanacağını bilerek yaratan bir tanrıyla karşı karşıyalar
 • 1
  cagrialaf 1 yıl önce
  ya kusura bakmayın da kuranda veya başka bir dini kitapta mantıklı kelimeler cümleler bulamazsınız arkadaşlar aymazlığın gereği yok bunlara kafa patlamayın boş yere o orada öyle demek istemedi vs diye diye kafayı sıyırıyor insan güya şifresini çözecekmiş
 • 1
  androidoyunlar 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  geleceği nasıl bildiğini söylemiyor. lakin infitar suresi ayetlerin de yazıcı meleklerden bahseder. tercihlerini, neyi tercih edeceği konusun da bilinen birşey net olarak kuran da yok diye biliyorum. o yüzden ben de inançlar konusun da ikilemdeyim. araştırmalarım da ben bunu keşfettim. lakin bir inanç bana cazip gelmedi. dinlere inanmak bana da saçma geliyor

  ayrıca örneklemeler ile bu iş olmaz. kuran'dan birşey gösteremiyorsanız, kendi görüşlerinizi burada yansıtıyorsanız gerçek olarak kabul görmez.
 • 1
  helianthus 1 yıl önce
  çünkü belki de hepimiz aslında birer sims karakteriyiz.
  bunu bir kenara bırakırsak hepimiz birer ölümlüyüz. bir gün öleceğimiz gerçeği haricinde kesin emin olduğumuz bir şey yok. ölüm fikri, dünyadan yok olacak olmak,varoluşun anlamsızlığı noktasında insan zihnini devamlı meşgul eder. inanç insan hayatına bir anlam yükleme noktasında işlev görür. böylece insanlar bir gün öleceğini bile bile mevcut hayatını iyiliğe ve doğruluğa adar bedenini ve zihnini terbiye eder. bana kalırsa dinin işlevi budur. inanmak için inanmak istemek yeterlidir. bu sadece dini inançlar için değil her türlü insani durum için geçerlidir. inanmak istemenin yanında inanmaya sevk edecek motivasyonlar da mevcuttur.
  inanma ihtiyacı ya da isteği yahut gerekli motivasyon mevcut değilse, dünyada dini inanç yerine kendini telkin edebilecek sana bu bedeni ve zihni terbiyeyi sağlayabilecek bir şeyi ikame edebilirsen tanrıya ya da dinlere inanmayı mantıksız bulabilirsin. bu anlaşılabilir bir durumdur. ancak bir şeyi inanmak isteyen birini inanmaktan vazgeçirmek oldukça zor olduğu gibi bir şeye inanmak istemeyen birini de zorla inandıramazsın.
  bu bir nevi kayseri mantısının çok lezzetli olduğunu düşünen birine mantının aslında kötü bir tada sahip olduğu ve brokolinin tat olarak daha güzel olduğuna ikna etmeye çalışmaya benzer. herkes neye inanmak istiyorsa ona inanır. gözle görülemeyen somut gerçekliği olmayan bir şeyi doğrulamaya ya da yanlışlamaya çalışmayı eşit derece anlamsız buluyorum.
 • 0
  shottas 1 yıl önce
  insan olmak bizim seçimimizdi allah'ın affı ve merhameti sayesinde insan olduk yani bize ya melek olacaksın ya da melekten üstün bir varlık olacaksın bütün insanlar melekten üstün olmayı seçtiği için sınanmakta. allah zaten cehenneme gidecekleri bildiği için allah ahzab süresi 72. ayette olduğu gibi "onu insan yüklendi cahil ve zalim oldu (kendine zulmetti) "

  -"peki madem öyle ben niye hatırlamıyorum"
  +orasını sen düşün zor değil
  0
  shewolf 1 yıl önce
  son paragraf sözde hocanın cevabı.
  neden hatırlamıyoruz konusu... bir söylenti vardı ruhlarımız dünyadaki rolünü geçmişte oynamıştır diye. ama biz hatırlamıyoruz. hani bir an gelir karşına ve dersin ki oha ben bu anı sanki yaşamıştım dersin. evet o anı çok önceden tekrar etmiştin senin haberin olmadan
 • 0
  isarettabelasi 1 yıl önce
  adem ve havva sadece birer metafor olarak kullanıldıysa ne sorduğu sorunun bir önemi kalır ne de verilen cevapların teşekkürler iyi çalışmalar...
  0
  sonic 1 yıl önce
  cevaplari okumadim cok uzun yazilar vardi sadece baslik dikkatimi cekti ve girdim. ben de bi ateistim. eger bunlara cevap arayip inanmayi isteyen biriysen youtube da sözler köşkü diye bi kanal var. bikac videosunu izledim dini açıklamalar yapan. aa evet boyle soyleyince mantiklk bi yaklasim olmus en azindan diyebildim. ama tabii ki hala inanmıyorum:) ama bi dene istersen
  0
  isarettabelasi 1 yıl önce
  tavsiye için teşekkürler. zamanında bakmıştım saçma gelmişti. ateistte değilim bu arada. büyük ihtimal kafan karıştı sşsmsös
 • 2
  speace 1 yıl önce
  ilah ve yaratılış kavramını zaten insan algısından çok bağımsız birer inanış terimleri, en-boy-yükseklik bize 3. boyutun görsel denklemlerini işaret eder ve asla değişmez ışık hareket yasaları formunda başlangıç ve limit söz konusu, ışık hareket yasalarınca çevremizi ve evreni algılayabiliyoruz, galileo dönemin otoriterlerinin tüm işkence ve bastırmalarına rağmen, dünyanın evrenin merkez noktası olmadığını aksine diğer gök cisimlerinin belirli yörüngesi olduğu fikrini savunurken inancı dışında çok fazla alternatifi yoktu, aslında arkadaşın kendi değerlerini hangi yönde geliştirmesi gerektiğini düşünmeli kanımca
 • 0
  feridun 1 yıl önce
  video senaryodur, sokrates tekniği kullanılmıştır!!
 • 0
  nemkaldi 1 yıl önce

  islam diyor ki bunu sen seçtin. dünyaya gönderilip sınava tabi olmayı yani. buna inanmak inanmamak senin elinde. bu video da ki adam diyor ki;
  kitabın %80 kısmı bilimsel olarak doğru. diğer kısım henüz anlaşılamamış durumda. misal bunu bizim seçtiğimiz konusu gibi. ancak diyor ki %80 kısım doğruysa bu da doğrudur. yani eğer islam'a inanıyorsan zaten bu bir soru değil. inanmıyorsan seni islam'a ulaştırabilecek, uzaklaştıramayacak bir soru. bu soruyu soran bir ateist, ateist kalamaz.