ince bir cevap

  5
  ferdiucuncu 27.5.2018 18:31

  sayın ınce;
  bi şeker fabikası tutturmus gidiyorsun. senin eğer başa gelirsen yapımını durduracağin
  3.havalimaninda yan sektörler dahil 1.5 milyon kisi isdihdam sahibi olacak.şuan insaatinda bile 33.0000 kisi calışıyorken..durdurmak istedigin kanal istanbulda aynı sekilde, dunyanin en buyuk barajlarina sahip olacak turkiyede binlerce kisi calisacak projesini durdurmak istedigin yerli otomobil fabrikalarinda nukleer santrallerde turkiyenin her ilindeki havalimanlarında universitelerinde şehir hastanelerinde stadyumlarında yerli helikopter tank iha yapiminda ipek yolunda enerji hatlarinda petrol arama yerlerinde suan yapimi konyada devam eden gunes enerji ussunde ruzgar tribunlerinde ve nicelerinde milyonlarca vatandasımiz isdihdam ediliyor ve edilecek bunlarin gelirleri kac seker fabrikası kac buğday fabrikasi eder sen dusun!!!

  bu yazıyı birkaç gün önce görmüştüm ve küçük bir cevap vermek istiyorum.
  öncelikle istihdam meselesinden bir başlayalım, binlerce belki milyonlarca kişi şuan bu projelerin inşaatlarında para kazanıyor kesinlikle doğru peki köyler ne alem de ? yılda kaç ton fındık, şeker üretiliyor ? kaç tane hayvan yetiştiriyoruz bir yılda ? kaç kilo süt üretiyoruz ? bunların ne kadarını ihraç ediyoruz ?

  ihraç etme kısımına cevap eksilerde ihraç etmeyi bırakın etin artık ithalatını yapıyoruz çıkın köylere gezin otları kurutmak için insanlar ilaç atıyor ot çıkmasın tarlamda diye sonrada saman ithal ediyoruz, peki ne üretiyoruz biz, hava limanında ne üretiyoruz ? neyin ihracatını yapacağız, inşaatta çalışan işçilerden aldığımız vergiler ile bu ülke ne kadar daha ayakta kalacak.

  “bunlarin gelirleri kac seker fabrikası kac buğday fabrikasi eder sen dusun” sorusuna cevap vereyim taşa toprağa betona gömülen trilyonlarca lira 1 kuruşluk üretime karşılık gelmez, üretmezsek ihracat yapmazsak habire elimizdekileri satıp taşa toprağa gömersek tarımın en verimli olduğu ülkelerden biri olan ülkemize samanı bile ithal edersek daha çok ağlarız dolar şu kadar benzin bu kadar oldu diye.
 • 0
  verdite 27.5.2018 19:06
  benim siyasetle aram yok hatta siyaset yapmaktan kaçınırım. güzel bir konuya güzel bir cevap yazmışsın ama sence ince başa geçince ekonomi yada siyaset gelişecek mi? çünkü bence "artık çok geç" demeye gerçekte çok yakınız.
  0
  ferdiucuncu 27.5.2018 19:32
  bu ülke hep son dakika golleri ile kurtuldu evet gerçekten artık geç kalmaya başladık ama henüz toparlanmak için vakit var, tarıma üretime şimdi yatırım yapılsa bir yılda nefes alır 2. yılda adam gibi toparlanmaya başlarız yeterki istikrarlı bir üretime girişelim.
  0
  verdite 28.5.2018 00:30
  bu ülke sadece tarım ile gelişmez diye düşünüyorum. toparlanmaya başlamak için gerekli siyasal değişimler de yaşanması lazım değil mi? tarım / ekonomi sadece siyasal düzen sağlandığında gelişim göstermez mi? anlatmaya çalıştığım şey ekonomik değil de siyasal olarak gelişmemiz lazım değil mi?
  0
  ferdiucuncu 28.5.2018 01:16
  sadece tarım ile değil tabiki ama tarım bizim ekonomimiz için en önemli faktör bence ama dünyada ekonominin direği her daim üretimdir ne üretebilirsen ve evet bu saydıklarım sadece ekonomiyi biraz rahatlatır düzene sokar. siyasal meseleye gelince o konuda haklısın ama çok ince bir çizgi var orada oda hukuk sistemi eğer hukuk sistemi gerçekten sağlam bir temele oturtulursa ben siyasal olarak ta gelişeceğimize inanıyorum ve bunu yapabilecek bir lider adayıda görüyorum.
  0
  verdite 28.5.2018 01:58
  internette çok fazla yorum görüyorum ince ve akşener hakkında. peki sence hangisi dediklerini yerine getirebilir?
  0
  ferdiucuncu 28.5.2018 10:20
  benim tercihim muharrem ince 'den yana, en önemli sebebi bilimi ve geleceği görebiliyor olması, bunları yapabilen bir insan mantıklı adımlar atacaktır diye düşünüyorum, 16 yıldır betondan taştan topraktan medet uman bir kitlenin karşısına bilimin üretimin daha önemli olduğunu ne kadar anlatabilecek bilmiyorum tabi, ayrıca siyasi yorumları da sanki siyasal ilişkileri epey düzene sokabilecek gibi gösteriyor, bunların dışında samimi ve savunganlıktan uzak duracak gibi görünüyor tabi bizim ülkede yegane kural haline geldi koltuğa oturan değişiyor ama o konuda da biraz chp nin seçmenine güveniyorum işlerine gelmediğinde ayaklanabiliyorlar peynir "ekmek yeriz liderimizi yedirmeyiz" demiyorlar.
 • 0
  fifthdayofmay 27.5.2018 19:21
  anlamazlar kardeşim anlamazlar
  0
  ferdiucuncu 27.5.2018 19:32
  en azından biz anlattık siz anlamadınız deriz vicdanımız rahat olsun elimizden geleni yapalım.