türkiye de futbol vs basketbol

  1
  akgezen 15.5.2016 14:25
  bence artık futbolu bırakıp gerçekten aldıkları paraların hakkını veren basketbola yatırım yapılmalı, ülkemizde futbol artık tamamen israf haline geldi. neden bizimde nba gibi kaliteli bir ligimiz olmasın. kaliteli basketbolcular yetiştirmeyelim.

  milyonlarca dolar harcayıp avrupada hiç olan takımları görmekten bıktım.
  birbirine ve taraftara saygısı olamayan spor kulübü yöneticilerini görmekten bıktım.
  akılarını yitirecek kadar holiganlaşan, saygısız taraftarları görmekten bıktım.
  altlarında en lüks arabaları alıp, mankenlerle dolaşmayı sporculuk sayan ahlaklı olmayan sporculardan bıktım.
 • 1
  gaddarus 15.5.2016 14:28
  haklısın inşallah bugün fenerbahçe o kupayı alınca daha da kıymetli olur basketbol..
  1
  akgezen 15.5.2016 14:32
  inşallah dediğin gibi olur da fenerbahçenin kupayı almasıyla biraz olsun farkındalık oluşur.
  0
  gaddarus 15.5.2016 15:53
  inşallah
 • 1
  mahmoud 15.5.2016 15:10
  israf olarak bakma, insanlar rekabet görmek istiyor. bu şey gibi, horoz dövüşü.
  bir horozla bir köpeği dövüştürmenin mantığı yoktur dimi. sonuçta köpek havada karada parçalar tavuğu. ama hala tavuk dövüştüren şerefsiz insanlar var. bunun nedeni nedir peki ? rekabet olması. bir tavuk ile bir tavuğun kapışması, bir aslan ile bir aslanın kapışması kadar olmasa da heyecan vericidir.
  şimdi okudum da, fazla sadist bir örnek olmuş. 2. lig takımı örneği daha iyi olur gibi. insanlar 1. lig varken neden 2. lig maçlarını izler ? çünkü rekabet vardır. ve insanlar futbolu heyecan yaşamak için izliyorlar. top yuvarlak diye bir deyim vardır mesela, hiç bir şey belli olmaz futbolda.
  tabii bu yazı neden basketbola aynı önem verilmiyor olduğunu açıklamıyor. bunu biraz daha kültür olarak yorumluyorum. sonuçta eskiden basketbol yaygın değildi ve dinini bile ailesine göre seçen varlıklar olduğumuz için gidip fanatik basketbol izleyen bir nesil olması zor. en azından bir anda olması zor.
  şimdi geldik en sinir olduğum kısıma. eğlence sektörü üzerinde milyarlarca liranın dönmesi. işte bunun hiçbir mantığı yok. tek yaptığı şey 90 dakikalık bir şov olan adamın 90 dakika için 10 binlerce dolar alması, bütün gün çalışan işçinin ise bir ayda 1300 lira alması hiç mantıklı bir şey değil. ama sonuçta dünya burası, mantık aramamak lazım. insanlar yeraltı kaynakları için birbirini katlediyor, ülkeleri sömürüyor, çocukların açlıktan ölmesine izin veriyor. büyük ekonomik uçurumlar var dünyada. ama işte, ne diyelim.
  1
  akgezen 15.5.2016 15:24
  ben burada aslında futbolu eleştirmiyorum türkiyedeki futbolu eleştiriyorum. türkiyede futbolun geldiği noktayı tam olarak hazin kelimesiyle anlatmak istiyorum. son yıllarda yozlaşmış bir futbol anlayışı hakim. milyonlarca doları babasının malı gibi harcayıp hesap vermeyen yöneticileri, aynı şekilde milyonlarca doları alıp futbol adına hiç bir şey üretmeyen hak etmeden para kazanan futbolcuları ve futbolu terörize eden taraftarları eleştiriyorum. bu yüzden basketbol alternatif olarak belki bize biraz spor kültürü aşılar diyorum ama tabi popülarite arttığında oranında yozlaşmayacağı garanti değil.
  0
  mahmoud 15.5.2016 15:30 ~ 15:31
  yozlaşan şey spor değil, sadece popülerleştikçe 'insanlıktan yozlaşmış insanlar' sporun içine dahil oluyor. eh işin içine bir de para girdiğinde, malum son ortaya çıkıyor. holigan taraftarlar, kendiniz bilmez başkanlar, taraflı hakemler, hakemleri taraflı diye suçlayan oyuncular, araç kurşunlayan manyaklar. yani sorun futbolda değil hocam, biz elimizi neye atsak anasını ağlatıyoruz sadece.
  0
  akgezen 15.5.2016 15:42
  evet olayı derinleştirsek sosyolojik olarak toplumun yozlaşmasına kadar gider. ama ben çok fazla halkayı genişletmeden daha dar kapsamlı bir tahlil yaptım. diyorum ki basketbolda popülarite yok ama heyecan var, başarı var, futbola göre daha ahlaklı, biraz hak ettiği değeri verelim istiyorum.
  0
  mahmoud 15.5.2016 15:44
  futbolda da başarı vardı, popülerliğin ardından bitti gitti. basketbol umarım aynı sona maruz olmaz.
  0
  akgezen 15.5.2016 15:48
  futboldaki başarı saman alevi gibiydi yandı ve söndü. umarım, dediğiniz gibi basketbolun da sonu böyle olmaz.