ülke genci neden bilime, üretime önem vermiyor

  19
  hellomyfriend 15.9.2018 06:23 ~ 06:27
  maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisi'ne göre insan ihtiyaçları temel ihtiyaçlar ve üst düzey ihtiyaçlar olarak ikiye ayrılır.
  temel ihtiyaçlar;
  1. temel ihtiyaçlar (yeme, içme, şu)
  2. güvenlik ihtiyaçları (barınma, tehlikeden korunma)
  3. ait olma, sevme, sevilme ihtiyacı (kız arkadaş, bir gruba girme, statü kazanma)
  4. saygı, saygınlık ihtiyacı (başarılı olmak, isim yapmak)

  üst düzey ihtiyaçlar;
  5. bilme, anlama ihtiyacı (dünya turuna çıkma)
  6. estetik ihtiyacı (sanatsal ve kişisel tatmin)
  7. kendini gerçekleştirme ihtiyacı (emekli olup, kendi domatesini yetiştirmek)

  amerikalı psikolog abimiz abraham harold maslow'a göre insan ihtiyaçları seviye seviye ilerler. yani bir insan açken telefon modelini, güvenlik sorunu varken tiyatroyu, geçim sıkıntısı varken dış güzelliğini düşünmez. ülkemiz yıllarca terör sorunu, darbeler, işsizlik, enflasyon, daha özelde aile baskısı, evlen baskısı, erkek şiddeti gibi sorunlarla uğraştı durdu. insanlar spora, sanata, bilime, üretime kendilerine vakit ayıramadılar. çünkü daha önemli sorunları vardı; para kazanmak, dedikodu çıkmasın diye evlenmek, töre cinayetine kurban gitmemek için evlenmek, çocuk yapmak vs.

  kimse kız çocuklarına da erkek çocuklarına da fikirlerini sormadı. evlendirdiler, ya istedikleri işte çalıştırdılar ya çalıştırmadılar. ses çıkaranı dövdüler. mutsuz nesiller yarattılar. mutsuz, geçim sıkıntısı çeken insanın nasıl göründüğü, nasıl koktuğu, vücut hatları, saçı, makyajı, dişi, game of thronesu, ülkesi umrunda olmuyor maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisine göre.(istisnalar vardır tâbi)

  mutlu, refah seviyesi yüksek insanlar mutlu nesil yetiştiriler, mutlu nesiller kendilerine bakarlar, spor yaparlar, hobi edinirler, kenfilerini geliştirdikleri zamanda üretirler yeni fikirlerle gelirler hem fiziksel hem ruhsal olarak yetişir giderler haliyle üretirler çünku temel ihtiyaçlarıni karşılamıs bir üst seviyeye geçmiştir. bilme isteği ögrenme isteği.


  başka ülkelerden örnek vermek gerekirse hindistan'da bir bollywood'un kadın yıldızlarına bakın bir de sokaktaki kadınlara bakın. bollywood yıldızları dünya çapında güzellikleriyle göz kamaştırırken kazandığı paralarla da ülkesine destek halinde, sokaktaki kadının yüzünden acı, korku eksik olmaz. çünkü 15-16 yaşında zorla evlendirilmiştir, şiddet görmüştür, tacize uğramıştır, değil okumak için kitap tuvaleti bile zor bulmuştur ki üretsin.

  son olarak 1-2 ülke dışında spor ve sanatta başarılı, söz sahibi ülkelerin hepsinin refah seviyesinin yüksek olduğuna hepiniz dikkat etmişsinizdir. işsizlik, iç savaş, siyasi-ekonomik krizler, salgın hastalıklar, kıtlıklar varken sanat, bilim, üretim ve spor ilgi görmez.

  iste bu yüzden 2. evreye kadar gelmiş insanların bi galerici açtığı için ülkeye destek olması beklenemez.

  bazi andavallar diyor ya, neymiş arkadaşmış kız arkadaşmış oyunmuş bunları biraksinlar üretsinler diye. yav bu herif kölemi ki? ılk 5 basamağa uğramadan 10. basamağa geçsin üretsin?

  ki bu gençlerin babası dedesi dedi mi ki: dur ben kendime önem vermeyip üreteyim gelecekte evlatlarım rahat yaşasın? ya da dedirtti mi bu devlet? o bizi kıskanan devletler imkan vermiş, bu adam onları seçerek o imkanı verdirtmiş, sonra çalışmış güçlü bir temel hazırlamış. ama siz ne istiyorsunuz ya da geleceğe yatırımdan anladığı arsa alıp satmak olanlar mı kurtardı ülkeyi.

  harbiden o kadar sığsın işte sayin kendini bilir yazar. 18inde eleştirmeyen adam 30unda nasıl eleştirecek?

  bir yazarın sözü vardı. ısmini hatırlayamadım ama yazayım anayım.

  - bu ülke hiçbir döneminde, gencine kendisinden(ülkeden) başka bir şeyi düşünmesine firsat vermedi.
 • 0
  hellomyfriend 15.9.2018 06:27
  (pi: @serhatcakmak) bu arada uyku tutmadı senle uğraşıyorum
 • 1
  susuzsusamuru 15.9.2018 11:45
  çünkü eğitim sistemimiz ve müfredatımız öğrencilerimizin düşünmesine, sorgulayabilmesine, araştırıp bu araştırmaları gözlemleyebileceği mekanlarda olabilmesine imkan tanımıyor. doğru bir eğitim sistemi şart. ve nitelikli öğretmenler şart!
 • 1
  illedeo 15.9.2018 11:52
  aç oldukları için panpa
 • 1
  seff 15.9.2018 11:57
  başarılı eğitim sistemi sergileyen ulkelerde öğrenci başarılı oldugu yada olabileceği alanda eğitim alır bizlerde ise basarisiz olduğu dersle ilgili eğitim alır örnek verecek olursak sayisal zekaya sahip olmayan bir kişiye zorla matematik dersi verilmesi gibi. çünkü sistem bunu gerektiriyor alanında başarılı insan sayısı çok az
 • 0
  erenovich 15.9.2018 12:17
  kendi adıma konuşacak olursam, yapmak istediklerim ile bir cok teknolojik fayda saglanabilir, ancak kimse buna inanmayip hayal ürünü olarak gördüğü icin bütün gençlerimiz aynı şekilde hayallerinden vazgeçiyor... ilkokuldayken ilk girişimim küçük ilçeme geri dönüşüm kutusu koydurmak ama belediyeye onca dil dökmeme rağmen kimse beni dinlemedi yıl oldu 2018 hala bir tane geri dönüşüm kutusu yok...
 • 0
  hellomyfriend 15.9.2018 16:25
  (pi: @serhatcakmak) gel lan buraya köle öyle eksi atıp kaçılmaz
 • 0
  oakacar 15.9.2018 17:31
  izin verilmiyor desek ?
 • 2
  ferdazor 15.9.2018 17:53
  çok güzel ifade etmişsiniz ancak bu ülkede temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayan milyonlarca genç çocuk var. tüm gereksinimlerini karşılamış olanlar ise maalesef çok eğitimsiz, temelsiz bir ideoloji veya çarpıtılmış bir dinin peşine takılmış olan ailelerinin saçma sapan hezeyanlarının kurbanları veya beyinleri uyuşturulmuş, veya sayamayacağım korkunç maddelerin etkisindeki arkadaşlarının kurbanları durumunda. ayrıca ülkemiz gençleri son zamanlarda maalesef hiçbir şeyin farkında değil ki, bilimin ve üretimin farkında olsun. en başta korkunç ilkel eğitim sistemiyle ilkokula başlayıp sorgulama yeteneğini kaybediyor, sonra eğitimsiz ebeveynleri sayesinde yaratılan hurafeler eşliğinde bir sürü hayali düşman ediniyor. kendi varlığını borçlu olduğu insana bile düşmanca duygularla yetiştiriliyor. en minimum genel ahlak kurallarından bile bihaber büyüyor. ataerkil, yoz yobaz bir ailede köşe dönmece, çalma çırpma, hak yeme, düşmanlık etme, öç alma duyguları geliştiriliyor veya hırs, kıskançlık, nefret, öfke ve kin duyguları besleniyor. bu çocuk sonra okul sıralarında ne öğretmenine saygı duyuyor, ne arkadaşlarına ne de kendine . bizim çocuklarımız çocuk bile olamıyor, eğer dini bir kuruma eğitime verildilerse zaten ya tecavüze kurban gidiyor, veya yanıyorlar. ben özel okuldaki sınıf arkadaşlarımı görüyorum da eğer onlar insansa ben neyim, ben insansam onlar ne diyecek kadar büyük acaiplikler akla hayale gelmeyecek bir dünyada olduklarını görüyorum. hocalarla ilişkileri, birbirleriyle ilişkileri, bu yaşıma kadar olabilecek en kötü senaryoya bile kırk takla attıracak kadar korkunç kötü durumda. onlar bu durumdaysa varın bir de devlet okullarındakileri bir düşünün ben hayal bile edemiyorum, tüylerim diken diken oluyor. tek tesellim istisnaların da olması. mutlaka bu devranın döneceği ve mutlaka bu ülkenin de bir gün hak ettiği gençliğe kavuşacağına olan umudum. değişmeyen tek şey değişimdir çünkü. mutlaka bizim gençliğimizdeki gençlik bir gün bu ülkeye tekrar dönecek diye umuyorum. okuyan, düşünen, araştıran, tartışan, sorgulayan, bilimi de sorgulayan, hayalleri de olan, ideallerinin de peşinde koşan gençlerimiz mutlaka olacak. çok ama çok üzücü hatta kahredici bir gençlik var maalesef. okullara gitmeyin, bir metrobüse binin, saygısızlıkta, küstahlıkta, terbiyesizlikte, yarışmaktalar adeta. allah sonumuzu hayır etsin.
  0
  fakir 15.9.2018 20:47
  umduğunuz gençlik akıllandı artık. hayatını boşa heba etmiyor, değerini bilen ülkelere gidiyor. zaten gitmeli de.
 • 1
  serhatcakmak 15.9.2018 19:11
  öncelikle eskilemedim artıladım benim kast ettiğim olay zaten bu benim dediğim olay karı kız olayı sevgi dışı haricinde organın peşinden koşturmak ilk bunu belirteyim ve o kadar katılıyorum ki sana bu ülkede galerici, inşaatçı bu tür meslekler ülkeyi geliştirmez sadece kendileri kazanır vergiyide zaten kaçırır söylediklerinde çok haklısın ve en önemlisi olan her insanın kendi mesleğini istediğini yapması mutlu olması her gün işe küfür ederek gidilicekse çalışmasın daha iyi seveceksin sevdiğini koruyup kollayacaksın bunu zaten ben onaylıyorum aşk olmadan aile olmadan asla olmaz söylediklerinde tamamen haklısın katılıyorum benim yazdıklarımı kimse anlamamşı herkesle zaten aslında aynı şeyi yazmışız.

  benim demek istediğim şu ; herkes bir şeylerden şikayet ediyor örnek vereceğim. bir bakkal düşünün sizce bu bakkal ülkeye ne kadar bir şey katabilir ? sadece kendine kazanır doğru mudur ? fakat bu bakkal kendine hedef koyar ileriyi düşünür 10 sene sonra bir market zinciri kurarsa ve bunu kıtalara satarsa işte bu üretimdir, bu ülkeye bir şeyler kazandırmaktır doğru mudur ? söylediklerinizde tamamen haklısınzı ve çok doğru fakat her şeyden önce iş, para vs bunlar boş...

  sevdiklerinize zaman ayırın, sırtınızı paraya değil onlara yaslayın, ailenizi asla hiç bir şeyden esirgemeyin sevdiklerinizi... bir kız, kadın çok şey istemez sevin o yeterlidir.

  eğitim sistemi evet gerçekten berbat fakat o zaman bizimde yapmamız gereken kendimizi daha fazla eğitmek ve bildiklerimizi paylaşmak, üniversitenin bu dönemde ben gereksiz olduğunu düşünüyorum çünkü herkes aynı kafa ile çıkıyor ve herkes hemen yüksek maaş ile iş bulma çabasında tecrübe olmadan vs. söylediklerinde sonuna kadar haklısın hiç bir sorun yok.
  0
  hellomyfriend 15.9.2018 20:34
  hocam şimdi ben tekel işi yapiyorum. az çok yillik 100k litreyi geçiyoruz bu 400 bin lira kar demek bir yilda. ki bu sadece efesin urunleri yani tuborg veya sigaradan gelen kar yok. hesapta hepsiyle 1 milyonu bulur mu yoksa cok mu abartmıs olurum bilmem. bizim her urunde karimiz 50 kurus devlet ise 3.5 liralik urune 5 lira vergi koyup deli kar yapıyor ancak bu ulkeyi kalkindirmaya yetmez tabii 5 milyon lira devlet baskaninin sikini bile kaldirmaz o ayri. simdi diyorsun ki market zinciri kurdun. bira 3 liraykende senin karin 50 kurustu suanda da. adam 7 liraya 2 bira alinca bizim bufe 2 milyon kazanır. ama devlet 5 lira vergi koyunca alim gucu duser.uzattim ama anladın umarim. devlet bu paraları atilim yapmak icin drgil saray için kullanirsa o zaman batarız işte. bir bufenin zincir kurmasi icin kasaya giren cironun değil satilan birimin artması gerek.sen yukselttikce 5 alinan bira 2 alınıyor. haydee ne oldu? anladın? yani yine devlet kesti önü. bakkal kendine 1 devlete 10 kazandirir.

  tecrübe konusunda bu adam uzaydan diplomayla mı düştü adamin 4 yil 5 yil okumasi bir tecrube degil mi?

  0
  serhatcakmak 15.9.2018 20:37
  bak yine dediklerinde haklısın ama işte dediğim şey şu biz tabiki tamam devlete bakıcaz ama yazımda demiştim ya devlet ne bok yiyorsa yesin bu bir gün bitecek aklı başında birisi gelip bu olanları olumlu yönde götürecektir kendimiz için değil geleceklerimiz için çalışmamız lazım. tabiki tecrübe orası ayrı bir mesele mühendis vs olacaksan tabiki okuyacaksın o ayrı fakat ticaret ile uğraşıyor isen vs okumak yani bilmiyorum.
 • 0
  champ 15.9.2018 20:46
  ekmek arası bilim vardı da biz mi yemedik
 • 0
  fullfilmindir 16.9.2018 00:05
  kimide imkan bulamadığı için bazı şeylerden vazgeçmek zorunda kalıyor