ösym'nin verdiği araç ve gereçlerin alman malı olması

  18
  darkier 2.9.2018 17:58

  aklınıza muhtemelen şu gelebilir: alman malı iyidir, türkler kaliteli yapmıyordur; o yüzden almanya'dan alıyoruzdur. tamam, çeşitli alman mallarının kaliteli olması bir yana türkiye vatandaşının da kendini yermeye yer aradığı da ayrı bir tartışma konusu ama şu anki konumuz bu değil.

  2017 yılında yapılan sınavda pelikan silgisi tartışması çıkmıştı belki hatırlarsınız. twitter üzerinde oldukça fazla şikayet görmüştüm. bu başlığı yazdıktan sonra aklıma bu silgi geldi ve türk malı olduğunu sandım. meğerse pelikan'ın almancası da aynı şekilde yazılıyormuş ve ufak bir araştırma sonucunda fark ettim ki pelikan da alman malıymış!
  (tabii sınava giren arkadaşlar, silginin üzerinde germany yazdığını fark etmiştir muhtemelen. ben şimdi görsellerde aratınca fark ettim.)

  yani bu pelikan örneğinden anlıyoruz ki almanların iyi malı olduğu için almıyormuşuz. bu başlığın aynısını ekşi sözlük'te de gördüm şimdi. işin ihale ile olduğundan bahsetmiş birkaç yazar fakat yerli mal kullanılmak istenilse kullanılabilir olduğunu da belirtmişler. tabii işin arka yüzünde neler olduğunu bilmiyorum. hangi ülke kendi malını kullanmak istemez ki, değil mi?
  siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
 • 1
  bizanskurdu 2.9.2018 18:16
  ihale işlerinde güzel paralar dönüyor, muhtemelen o yüzden.
 • 1
  ghostrider 2.9.2018 19:22
  ihale olduğunu düşünmüyorum. sadece ithalatı seviyoruz.
 • 2
  ofsaytsizburak 2.9.2018 20:07
  sık sık şarbo..öhöm et ithal etmeye başladık. bir sırplardan brezilyadan. ithalat ihracata oranla kat kat artıyor. savunma sanayi dışında yerli üretimimiz yok. parça getir birleştir sat. getirdiğin parça dövizin artışıyla orantılı bir şekilde pahalılaşıyor. senin de karın azalıyor. piyasalar durgun. türkiye hızla krize ilerliyor. toplumda bir gerginlik ve çatışma mevcut. herkes kavgacı ruh halinde. geleceğimiz özellikle gençlerimiz geleceği belirsiz. ortaya koyulan sınav sistemlerinin başarısızlığı kaç bin parlak gencin önünü kesti. beyin göçü sık bir biçimde artıyor. türkiye'nin zaaflarını kullanan diğer devletler türkiye aleyhine planlar yapıyor. avrupa türkiye'yi nasıl kullanırım ve yunanistan gibi sözümü dinletirim peşinde. suriye'de şeytan esad bir bir tehdit ediyor bizi. ortadoğu sıkıntıda. dünya ticaret savaşına hızla ilerlerken biz de kendi karanlığımıza hızla emin adımlarla ilerliyoruz. tünelin ucu gözükmüyor.
  hepimize allah sabır versin.
  1
  gozluklukedi 2.9.2018 20:27
  çok haklı bir şekilde dile getirmişsin. uzun zamandır yazarlara hak vermyordum ama hak ettin.

 • 0
  gozluklukedi 2.9.2018 20:27
  kağıt bile ithal. hani tuvalet kağıtlarının arkasında yazar ya, 'özel ağaçlardan imal edilmiştir' diye. totomu sildiğim kağıt bile özel yetiştirilen ağaçlardan üretiliyor ama kağıdı üretemiyorum.
 • 0
  unlucky 2.9.2018 22:07
  suan bu yaziyi nasil yazdigini dusunuyorum üsenmedin mi gercekten 😉
 • 0
  lothlorıenkıng 3.9.2018 10:02
  gör beni göreyim seni. memleket kokuşmuş halde. osmanlının son dönemleri nasılsa bizde şu an öyleyiz. en fazla 50 yıl ömür biçiyorum bu memlekete.
 • sorguluyorum

  Sorguladığınız konuları içerik olarak girebileceğiniz bölümdür.

 • küfürlü içerik, konu ile alakasız içerik ve cinsel içerik yasaktır.