8

6. hissin nedeni

çoğumuzun ruhani bir durum olarak düşündüğü 6. his aslında tamamen bilimsel ve fiziksel bir olay.

noradrenalinin ve adrenalinin (heyecan, korku, stres durumlarında salınırlar) içinde tirozin aminoasiti bulunur ve bu aminoasitin kendi kokusu ve rengi vardır. ter ve deri aracılığıyla dışarı yayılan bu kokuyu alan hayvanlar (köpekler kediler vs) sizin kaygılı olduğunuzu anlarlar.

bu kokuyu insanlar da alabilir ancak bu koku bilince ulaşmaz. limbik sisteme etki eder. bu nedenle siz bilinç seviyesinde bunu anlamasanız bile beyniniz o insanın kötülük yapabileceği konusunda size bir ön uyarıda bulunur. bu durumu da insanlar 6. his olarak yorumlar. şaşırtıcı değil mi?
 • 0
  404butfound 1 ay önce
  şu ne peki? bazen birisinin arayacağını düşünüyorum çat arıyor.

  acaba o bahsettiğin hormanlar anlık olarak beynin über çalışmasını sağlıyor da beyin de milyarlarca hesaplama yaparak o kişinin arayacağı sonucuna mı varıyor?
 • 0
  ersals 1 ay önce
  uyanık bilincin, dış uyaran temelli algı düzeyini aşarak, fiziksel evrenle sınırlı olmayan öngörülere sahip olma durumu olarak genel bir tanım ile alınabilecek durugörü, 6.his vb 5 duyu üstü algılar, sanıldığı kadar gizemli ve bilinmez sistemler değil aslında.

  feromon, vücut kimyasına bağlı salgıların moleküllerinin analizi yolu ile psikoloji tayini bir köpek için inanılmaz yaşamın içinden pratik bir eylemdir. çünkü, burun yapıları bize göre o kadar gelişmiş yapıda ki, son derece sıradan bir şekilde, korku gibi duygudurum okuması yapabilir. ancak bu tam olarak 6. his olarak tanımlanabilir mi tartışılır.

  çünkü bahsi geçen his, fiziksel uyaranlara bağlı olmaksızın öngörüye ulaşma halidir.

  elektrikle çalışan bütün yapılar elektromanyetik dalga yayar. bunu iyonlar vasıtası ile (sodyum potasyum vb) yapan bir cihaz da beynimizdir. bu nedenle o da elektomanyetik alana sahiptir. (alpha, beta, tetha vb)
  temelde, beyin elektromanyetiği ile haberleşmek gayet mümkün teoride. ancak, biz daha kendi başımıza kalıp tam bir namaz ya da meditasyon seansına odaklanacak kadar bile içselleşemeyen zavallı yaratıklar olduk. (ilkel kabilelerde görece gözlemlenmiştir telepati) öğrenilmiş çaresizlik durumu, bütün duyu ötesi algıların üstünde bir etkinlikte hüküm sürmekte üzerimizde.

  yapılan araştırmalarda, işkence gören insanlar, (nasıl olsa ölecekleri bilindiği için üzerlerinde bilimsel araştırma yapılmıştır 2. dünya savaşı sırasında) işkence boyunca telekinezi, telepati, durugörü gibi 5 duyu üstü niteliklere kavuştukları gözlemlenmiştir. detayları biraz garip olduğu için girmiyorum.
  sadece hipnoz seansı yapılan sıradan bireyler de aynı özellikleri gösterebilmektedirler. (bilinç kendi sınırlarını unutunca)


  yani, bizim modern yaşamda kaybettiğimiz bir çok insani yanımızdan biri de, beden dışı etkileşim özelliklerimiz oldu.
  şu anda mistik-gizemli bir şey gibi bahsettiğimiz, doğal olarak sahip olup hiç farkına varma fırsatımızın olmadığı niteliklerimiz, biz ölmeden en azından varlığından haberdar olduğumuz şeyler olsa keşke.
  0
  roxic7 1 ay önce
  insan denen organizma oldukça kompleks ve yetenekleri bizim bildiklerimizle sınırlı değil.. malum; bir kullanma kılavuzu olmadığı için deneme yanılma yoluyla kendi benliğimizi keşfetmeye çalışıyoruz ve bu da oldukça uzun ve meşakkatli bir eylem.. insan vücudu hakkında öğrendiğim her yeni bilgi, ona biraz daha hayran olmamı sağlıyor..

  ne muhteşem bir varoluş..
  0
  ersals 1 ay önce
  tek hücreli yapıların kendi biyokimyaları ve yaşam şartları gayet kompleks oluşumlar. bunların birleşerek oluşturdukları doku organ ve sistemler, kendi başlarına bile anlaşılır olmaktan uzak yapılar. bir de sistemin bütünlüğü açısından insan, küçük bir evren. dünyaya gelme açısından yeni doğmuş, kendini tanımaya çalışan bir tür olarak, bilinç düzeyimiz gerçekten çocuksu noktalarda.
  henüz genetik yapımıza, biyolojik organizasyonumuza uygun yaşamayı bile bilmiyoruz. bilinç ve biyolojinin tümleşik kompleks sonuçlarını anlama konusunda malesef emeklemiyoruz bile.

  birey olarak insanın sahip olduğu beden üstü etkileşimlerin dışında, insanlık türü olarak kozmik bütünlüğün oluşturduğu üst yapılar da söz konusu..... keşke daha açık olabilsek anlamaya kavramaya....
 • 1
  siyahmaytap 1 ay önce
  sadece kötülük için değil bence sadece kötülük için açıklıyorsa yetersiz
  -1
  roxic7 1 ay önce
  kötülük bir örnekti. 6. his ile bağdaştırılan tüm duyular için geçerlidir bu.
 • 0
  merveizm 1 ay önce
  arkamızdan birinin geldiğini hissetmekte mi yani
 • 0
  speace 1 ay önce
  nörönlar ve korteks yapısı, aralarında iletişim kurarken hangi işlevselliği harekete geçirmesi gerektiğini ve gerekli olan enerjiyi belirlerken, elektromanyetik sinyalleri ölçmeye yarayan sismografik (λ) ölçü birimi kullanılır, zihin kritik durumda yaydığı dalga boyu ile, hoş bir kokuyu sentezlerken yaydığı enerji farklı enerji yükü barındırır,

  hâl böyleyken, birisi mi takip ediyor hissi oluşur 6. his etkilendiği atmosfer ve psikolojik sağlığında etkisiyle anlam yüklemesi çoğu zaman genel geçer kabul edilir.

  kedilerin bıyıklarını kestiğinde, dengesini ve yön kabiliyetini kaybetmesinin sebebi, kokuları ve manyetik sinyalleri bıyıkları aracılığı ile sağlamakta bakınca ilk evcilleştirilen canlı olarak antropolojik kitaplarda adından sıkça söz edilir, insanlarla olan bağları ve mırıldanmaları, bizleri büyük kediler olarak algılar. öldürmenin uğursuzluk getirildiğine inanan insanların bu eylem sırasında maruz kaldığı kritik sinyaller, insan lobotomisinde kalıcı hasarlar bırakacak enerjiye maruz kaldığı zaten sağlıklı olmayan psikolojisinin etkisiyle tabi ki uğursuzluk getirir.

  6. hissi tetikleyen, kokular, mekanlar ve hatıralar genellikle iki yönlü bilindiği kadarıyla, ya çok mutlu olduklarımız ya da çok mutsuz olduklarımız oluyor. bu sebeple geçmişte yaşadığımız ve maruz kaldığımız durumların referans kabul edilerek, gelecek tahminleri yapmanın adına 6. his diyoruz kısacası.

  sevdiğimiz şarkıya radyoda rastlamak gibi, bilinç altı bu seçeneği sunmasa da, karşımıza çıktığında oldukça güvende ve mutlu hissederiz.

 • derin düşünce

  eleştirel bir fikrin varsa, yeni bir teori ürettiysen, kayda değer planların varsa, insanlara bir gerçeği göstermek istiyorsan veya düşünceni akım haline getirip kendine yeni nökerler kazanmak istiyorsan, derin düşünce bölümü emrine amade.

  424 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  roxic7

  ersals
 • görünürde bir kural yok. fakat gizli saklı bir kaç kural var. onları ihlal etme. düşün bakalım, sence hangileridir?