okullardaki çocuk zulmü nasıl durdurulabilir?

  4
  turbo 27.5.2019 18:04
  malum, hepiniz orta okul, lise okudunuz. her okulda, bazı güçlü çocuklar, ezik çocukları döver, onlar ile dalga geçer vs.

  çocuk yaptığının farkında değil ama diğer tarafta olan yüz binlerce çocuk hayatlarına travmalar ile başlarlar.

  bunu her zaman güçlü çocuklar değil, kızlar da yapabiliyor. bir kızın, bir genç erkeğe kalabalık içerisinde söylediği hakaretvari kelimeler, o çocuğun yıllarını alıp götürebiliyor.

  ben mesela bu tip çocuklar ile çok fazla diyaloğa girme meraklısıyım, genelde kapalı kutu oluyorlar tabi, açmak çok zor.

  sizce çocuk eli ile yapılan bu zulüm nasıl durdurulur?

  ne türkiye'de ne amerika'da buna dair bir çalışma yapıldığını ben görmedim.
 • 1
  almora 27.5.2019 18:14
  bilir kişi değilim elbette ama şöyle bir yorumum var, eğitimin aile ortamında başladığına inanıyorum. çocuk ailesinde ya da yakın çevresinde ne görüyorsa onu yansıtıyor. huzursuz aile ortamında büyüyen, yeterince ilgi göremeyen hatta belki şiddete tanıklık eden çocuklar da okulda, sokakta her alanda başkasına zorbalık yapıyor. ailelerin yaklaşımı ve çocuğa yansıttıkları gözden geçirilmelidir, bence tabii.
  0
  turbo 27.5.2019 19:30
  o çocuklarda aynı şekilde büyüyüp aile kuracak. sanki bu döngü aile içi eğitimi ile kırılacak bir döngü değil. yine ne yapılırsa anca okulda yapılabilir gibi.
 • 0
  tez 28.7.2020 16:08
  durdurulamaz. herkesin bilinçli bir ebeveyn olması mümkün değil çünkü. çoğu insan çocuğu ile hiç kaliteli vakit geçirmiyor bile.
 • 0
  roxic7 28.7.2020 16:21
  biyerinden çocuk çıkartan her dallamaya anne baba diyoruz . veletlerin elinden telefon / pc düşmedigi icin dünyayı minecraft gibi algılayıp gerçeklikten soyutlanıyolar. çocuk yetiştirmek götüne don giydirip başını okşamaktan ibaret değil ki. çocuk yetiştirmenin ehliyeti olmalı. zorunlu eğitimi olmalı. belli başlı şartları olmalı. mağara döneminde yaşamıyoruz ki her kerkinenin çocuğu olsun